Zamknij
REKLAMA

Krzysztof Podgórski: Odrażające ludobójstwo nie uzasadnia pomnika budzącego emocje?

12:32, 29.12.2017 |
REKLAMA
Skomentuj
fot. Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w USA http://www.pava-swap.org/komunikaty.htm

„Nekropornografia”, „prowokacja”, „poniżenie godności narodu ukraińskiego” - to tylko niektóre reakcje, na pomysł lokalizacji w Toruniu pomnika upamiętniającego „Rzeź Wołyńską”. Monument, jaki ma stanąć w Parku Pamięci na terenie jednego z dzieł ojca Rydzyka, przedstawia dziecko wbite na widły wpisane w orła białego.

Ukraińcy na Wołyniu mordowali bestialsko mieszkańców polskich wsi, za samo bycie Polakami, za polskość. Wsi pełnych wielodzietnych rodzin, kobiet starców. Mężczyźni w wieku poborowym byli w armii, partyzantce lub wywiezieni na roboty do Niemiec.

"Śmierć jednego Lacha to metr wolnej Ukrainy. Albo będzie Ukraina, albo lechicka krew po kolana” - pisał w rozkazie dzisiejszy bohater Ukrainy, dowódca UPA Roman Szuchewycz. I mordowali Nas, Polaków ukraińscy sąsiedzi widłami, siekierami, kłonicami i nożami. Kobietom obcinając piersi, przybijając do drzwi stodoły, gwałcąc i paląc żywcem w stodołach i kościołach. Niemowlęta rozrywając na pół, nabijając na sztachety płotów. Dzieci polskie topiono jak koty, wrzucając do studni.

Polską ludność jak zwierzęta pomordowaną, zakatowaną wrzucano do zbiorowych mogił pod lasami, na skraju wsi. Do dziś nie są pochowani na poświęconej ziemi, bo Ukraińcy odmawiają nam ekshumacji ofiar. Zbrodniarze zagarnęli gospodarstwa pomordowanych, do dziś wielu żyje i jest dziś odznaczana.

Od trzech lat, po przewrocie zbrojnym w Kijowie, kaci Polaków są bohaterami i fetuje ich władza na publicznych zebraniach. Co przeżyli Kresowiacy, można przeczytać i wysłuchać choćby z wywiadów z kompozytorem Krzesimirem Dębskim, z cudem uratowanym kosmonautą generałem Hermaszewskim czy w artykułach walczącego od lat o upamiętnienie ofiar UPA, ks. Issakowicza Zaleskiego.

Pochodzę z tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie osiadło wielu repatriantów z Kresów. Pamiętam wstrząsające historie, jakich byli świadkami. To było wręcz niewiarygodne, co przeżyli. Przeszło 60 lat po wojnie, trzęsąc się i płacząc, staruszka już wówczas, moja sąsiadka śp. Pani Malennikowa opowiadała, jak leżąc ukryta w zbożu, usta zapychała ziemią, aby stłumić krzyk, widząc, jak Ukraińcy z UPA biją i zarzynają ojca, matce tulącą najmłodszą siostrę rozstrzaskują głowę obuchem siekiery. Samo niemowlę wyrwane matce, Ukrainiec uderzył o ścianę domu i rzucił zwłoki na kupę gnoju.

Byłem dorosłym mężczyzną, dyrektorem handlowym dużej spółki akcyjnej, gdy ta sąsiadka dowiadując się o mojej podróży służbowej do Kijowa, trzymała mnie za ręce i ze łzami w oczach zaklinała: „dziecko nie jedź, to nie ludzie, Ty nie wiesz, co to Ukrainiec”. Pojechałem, wszak  uznawałem, że to historia i tylko zła przeszłość.

Jednak w ostatnich trzech latach sytuacja radykalnie się zmieniła. Kwestia przerażającego, rodzącego zbrodnie nacjonalizmu ukraińskiego, nacjonalizmu leżącego u źródeł ludobójstwa na Wołyniu, stała się znów aktualna.

1 stycznia, przeglądając ukraińskie serwisy informacyjne, zobaczymy obrazki żywcem wzięte z kronik rodzącej się III Rzeszy. Marsze dziesiątek tysięcy Ukraińców, z pochodniami, racami świętujących kolejną rocznicę urodzin Stepana Bandery, przywódcy zbrodniarzy UPA, zabójcy polskiego ministra Bronisława Pierackiego.

Czy współczesne Niemcy fetują kombatantów SS? Czy Heinrich Himmler, zbrodniarz i ludobójca jest patronem ulicy w Berlinie? Nie. A na Ukrainie w ostatnich kilku latach zrehabilitowano UPA, czyniąc z nich bohaterów. Szuchewyczowi i Banderze, katom polskiej ludności,  poświęca się główne ulice i place.

Nigdy nie zapomnę, wstrząsu, jaki przeżyłem, pisząc artykuł, jaki znalazł się na okładce „Dziennika Trybuna”, komentowany szeroko w tym na antenie TVN24 „Spaleni w imię Europy”. 2 maja 2014, raptem trzy lata temu, Ukraińcy, nacjonaliści i kibole spalili żywcem 48 rosyjskojęzycznych mieszkańców Odessy. W internecie do dziś można zobaczyć nagrania, gdy wyjący tłum „Sława Ukrainu”, „Herojam sława” podpala budynek pełen ludzi, strzela do wyskakujących z okien ratujących się przed płomieniami i pałami dobija ciężko rannych. Uniemożliwia strażakom gaszenie pożaru, ratowanie ludzi, a potem urządza „korytarz hańby”, bijąc cudem uratowanych na dachu wyprowadzanych przez straż i milicję. Do dziś „demokratyczna Ukraina” nie wykryła i nie ukarała sprawców.

Gdy nasi senatorowie Jan Rulewski i Jerzy Wcisło w listopadzie 2016 chcieli się spotkać z matkami ofiar, zablokowali ich w hotelu nacjonaliści z „Automajdanu” uznając to spotkanie za „prowokację”. Podobne „prowokacje” według Ukraińców to ostrzał z granatnika przeciwpancernego polskiego konsulatu w Łucku (sprawcy nie wykryci), zburzenie i zbezczeszczenie swastykami i tryzubami pomnika polskich ofiar w Bykowni czy wysadzenie w powietrze 12 stycznia 2017 pomnika w Hucie Pieniackiej. Pomnika poświęconego wymordowanym 1200 polskim mieszkańcom przez Ukraińców z 4 pułku SS (Ukraińscy kolaboranci Hitlera tworzyli całą dywizję - 14. dywizja SS „Galizien”).

Za każdym razem władze w Kijowie określają działania jako „prowokacje”, a polskie elity, zaślepione tzw. doktryną Giedroycia, apelują o zrozumienie „szczególnej ukraińskiej wrażliwości” i nie naruszania „drogi do pojednania polsko-ukraińskiego”. 

Mam nadzieję, że tym razem nikt się nie ugnie i tu w Toruniu, stanie budzący emocje pomnik. Pobudzający do refleksji pomnik ku czci 130 000 bestialsko pomordowanych przez Ukraińców ogarniętych chorą nacjonalistyczną ideologią, polskich dzieci, kobiet i starców. Ku pamięci i przestrodze. Pamięci, w większości polskich chłopów Wołynia i południowo-wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej. Ofiar w imię poprawności politycznej od dziesięcioleci zapomnianych, w przeciwieństwie do pomordowanych w Katyniu przez NKWD, o których wie każdy Polak. A ku przestrodze, dla setek tysięcy Ukraińców pracujących dziś w Polsce, aby wiedzieli, czym grozi odbudowywujący się dziś w ich kraju nacjonalizm. 

Czy krytykom przeszkadza realistyczny pomnik rozstrzelanego Polaka, z dziurą w piersi w miejscu hitlerowskiej zbrodni na Barbarce? Czy rehabilitacja NSDAP i SS w Niemczech nie budziłaby sprzeciwu? Pomyślcie, nim skrytykujecie. Można nie podzielać wielu działań i opinii ojca Tadeusza Rydzyka, ale w kwestii budowy pomnika ofiar Wołynia ma On rację.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (10)

JoJo

9 7

Zawsze warto sprawdzić, kto wyraża takie opinie, a także kto za to płaci i jaka jest kariera tych ludzi. Bo spora część tego typu głosów jest jednak na zamówienie. I to różnych środowisk. Oczywiste jest to, że zagrażamy pewnym interesom, ale jednocześnie powinniśmy lekceważyć po prostu głupotę.Nie jedno, ale tysiące polskich dzieci zostało przez Ukraińców przebitych widłami, zabitych siekierami, przeciętych piłami? Sztuka jest wyrazem i odzwierciedleniem rzeczywistości, w jakiś sposób odtwarza rzeczywistość. W dramatach Szekspira, tam się nieustannie leje krew. Jeżeli rzeczywistość ma być oddana w sztuce, trzeba ją pokazać ekspresyjnie. Pomnik Rzezi Wołyńskiej spełnia wszystkie warunki, jakie powinno mieć dzieło sztuki.Nie jedno, ale tysiące polskich dzieci zostało przez Ukraińców przebitych widłami, zabitych siekierami, przeciętych piłami? Sztuka jest wyrazem i odzwierciedleniem rzeczywistości, w jakiś sposób odtwarza rzeczywistość. W dramatach Szekspira, tam się nieustannie leje krew. Jeżeli rzeczywistość ma być oddana w sztuce, trzeba ją pokazać ekspresyjnie. Pomnik Rzezi Wołyńskiej spełnia wszystkie warunki, jakie powinno mieć dzieło sztuki. 19:06, 29.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

6 11

A rodzący się w Polsce nacjonalizm i pełne poparcie dla niego ze strony rządu już Panu nie przeszkadza? 21:39, 29.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Krzysiek Sz.Krzysiek Sz.

3 3

A czy polski "nacjonalizm" opiera się na chwaleniu zbrodniarzy? Czy polski "nacjonalizm" pochwala ludobujstwo? 13:21, 30.12.2017


KpiarzKpiarz

10 6

Pomnik jest ok,a dyskusje o jego drastyczności to jest po prostu śmieszne. 22:47, 29.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SławomirSławomir

4 4

Gdyby nad tą makabrą pochylał się płaczący Chrystus... Gdybyż ten pomnik był przesłaniem ponadnarodowym, odwołaniem się nie tylko do Boga, ale i humanitaryzmu, wartości ogólnoludzkich, to powiedziałbym "OK". Ale nie, to musi być nawet nie "w krzyżu" ale wręcz ZAMIAST KRZYŻA, w dodatku otoczone Wielkim Polskim Orłem. Po to chyba, aby pokazać, że to ten Naród Wybrany Przez Boga (a nie jakiś inny) tak strasznie został ukrzywdzony. Brakuje tu tylko strasznego Ukropa, ale to się dostawi, oczywiście będzie uśmiechnięty, z ogonem i kopytami (przecież oni to nie my). 15:21, 30.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarkMark

5 5

Rozumiem, że strasznie, ale to strasznie nie może Pan, Panie Krzysztofie odżałować 45 lat PRL-u, gdy Ofiary Rzezi Wołyńskiej zostały zabite po raz drugi - poprzez skazanie na zapomnienie, akurat wtedy to było na rękę Moskwie, której takim zwolennikiem Pan jest, że też teraz jest dokładnie na odwrót i Moskwie opłaca się z tej flanki atakować Kijów... 19:44, 30.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarkMark

3 2

Rozumiem, że strasznie, ale to strasznie nie może Pan, Panie Krzysztofie odżałować 45 lat PRL-u, gdy Ofiary Rzezi Wołyńskiej zostały zabite po raz drugi - poprzez skazanie na zapomnienie, akurat wtedy to było na rękę Moskwie, której takim zwolennikiem Pan jest, że też teraz jest dokładnie na odwrót i Moskwie opłaca się z tej flanki atakować Kijów... 19:49, 30.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kto za to płaci?Kto za to płaci?

5 10

Czy autor materiału jest opłacany przez Rosję? 00:26, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NickNick

1 4

Autor materiału jest zdrowo wal... 20:39, 08.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zapomnianahistoria43zapomnianahistoria43

0 0

Wołyń (ludobójstwo na Wołyńiu, rzeź wołyńska ? wielka prawda z przeszłości)
- https://www.youtube.com/watch?v=iUm2pIxlf7Y&feature=youtu.be 21:27, 29.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez VIVA MEDIA MARCIN NOWAK, 87-100 Toruń , ul. Konopnickiej 31/2 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone