Wiadomości

Zamknij
Ważne

Nowy „wytwór” Torunia ma zatrzymać młodych. W grze miliony złotych

Redakcja Dzień Dobry Toruń 06:00, 08.05.2026 Aktualizacja: 11:39, 07.05.2026
2 Nowy „wytwór” Torunia ma zatrzymać młodych. W grze miliony złotych Fot. UMT 2026, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY NC 4.0

Mentorzy, coworking, szkolenia i wsparcie przy zakładaniu biznesu. Toruń uruchamia nowy projekt, który ma przekonać młodych ludzi, żeby nie wyjeżdżali z miasta.

Toruń uruchamia Toruński Fundusz Innowacji i Rozwoju pod hasłem „Wybieram Toruń”. To nowy program skierowany głównie do młodych mieszkańców, studentów i osób, które chcą rozpocząć własny biznes właśnie w Toruniu.

Oficjalne podpisanie umowy z operatorem projektu odbyło się 6 maja w Toruń Space Labs. Dokument podpisali prezydent Torunia Paweł Gulewski oraz prezes Fundacji Przedsiębiorczy Toruń Paweł Żywiecki.

Miasto zapowiada, że projekt ma być czymś więcej niż zwykłym programem dotacyjnym.

Nie pieniądze, a konkretne wsparcie

Fundusz ma działać jak inkubator przedsiębiorczości. Uczestnicy programu przez sześć miesięcy otrzymają bezpłatne wsparcie obejmujące mentoring, doradztwo ekspertów, szkolenia, pomoc prawną i księgową, a także dostęp do przestrzeni biurowych i coworkingowych.

Miasto liczy, że dzięki temu młodzi ludzie będą mogli bezpieczniej sprawdzić swoje pomysły biznesowe.

– To konkretna odpowiedź na potrzeby Torunia - rozwój przedsiębiorczości, stymulowanie rynku pracy i zatrzymanie młodych, ambitnych mieszkańców. Tworzymy narzędzie dla tych, którzy chcą zaryzykować i rozpocząć własny biznes - często już na etapie szkoły ponadpodstawowej czy studiów. 

– mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Jak podkreślał, projekt ma pomóc zatrzymać młodych mieszkańców w mieście i pobudzić lokalny rynek pracy.

Toruń chce zatrzymać młodych

Władze miasta nie ukrywają, że jednym z głównych celów programu jest walka z odpływem młodych ludzi do większych ośrodków.

Według danych przedstawionych przez magistrat w Toruniu uczy się ponad 25 tysięcy studentów i prawie 4 tysiące uczniów szkół technicznych oraz branżowych. Prezydent zapowiedział też kolejne działania skierowane do młodzieży. Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony „Toruński Most Kariery”.

Miasto liczy na nowe firmy

Program ma działać w latach 2026–2028. W tym czasie wsparciem objętych ma zostać co najmniej 100 osób, a efektem ma być powstanie minimum 40 nowych firm.

Całkowita wartość projektu przekracza 6,8 mln zł. Wkład miasta wynosi około 1,15 mln zł.

„Takiego programu nie ma w tej części Polski”

Operator projektu, prezes Fundacji Przedsiębiorczy Toruń Paweł Żywiecki, przekonywał, że skala programu jest wyjątkowa.

– Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w prowadzeniu inkubatorów przedsiębiorczości, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że tak kompleksowego rozwiązania, zainicjowanego przez samorząd, nie ma w tej części Polski. To program wyjątkowy - zarówno pod względem skali, jak i podejścia

– mówił.

Program ma być skierowany szczególnie do startupów oraz projektów o wysokim potencjale technologicznym.

W tle rynek pracy i dane o mieście

Miasto podkreśla, że projekt jest odpowiedzią na konkretne problemy rynku pracy. Z badań „Toruński Barometr” wynika m.in., że wielu mieszkańców uważa Toruń za miasto zbyt mocno nastawione na turystykę, a priorytetem powinno być przyciąganie dużych firm i rozwój gospodarki.

Magistrat liczy, że Toruński Fundusz Innowacji i Rozwoju ma być jednym z narzędzi, które pomogą zmienić gospodarczy kierunek miasta.

(Redakcja Dzień Dobry Toruń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

BilBil

1 0

Niech likwidują szkoły i przedszkola a na pewno zatrzymają młodych

14:50, 08.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

"piękne has"piękne has

0 0

Jeżeli ten projekt ma dotyczyć tylko określonej branży-można powiedzieć bardzo specjalistycznej, to jest dyskryminowaniem innych branż i możliwości rozwoju w nich. Młodzi mają różne zainteresowania i predyspozycje. A narzucanie jedynego możliwego kierunku, to nie żadne rozwiązanie, tylko wprowadzanie światowej agendy politycznej. Co na to Toruńska Rada Równego Traktowania-może podpowiedzą prezydentowi, że nie stawia się tylko na jedną branże-wykluczając innych. Podobnież jak z turystyką, co uważam, że w przypadku tego miasta jest normalną sprawą ,że ta dziedzina się tutaj najbardziej rozwinęła.

15:45, 08.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%