Zamknij
2
,
Eksplozja wagonów kolejowych na Podgórzu w Toruniu w 1945 roku to jedna z największych tragedii w historii miasta. Dziś obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. 
1
,
105 lat temu Toruń wrócił do wolnej Polski. Miasto uczci tę wyjątkową rocznicę uroczystościami, wspomnieniami bohaterów i wyjątkowym „Przedpołudniem z Niepodległą”.
2
,
W samym sercu, podczas przebudowy ciepłociągu, z ziemi wyłoniły się prawdziwe skarby historii. Wśród nich stare cmentarze, kościoły, a także tajemniczy sarkofag. Zbadał je zespół archeologów pod kierownictwem Mariusza Ciszaka.
1
,
11 listopada to data, która na zawsze wpisała się w pamięć Polaków. Tego dnia, w 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy Europy jako suwerenne państwo.
,
Rozpoczęły się prace nad renowacją ławki Schillera, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2024, a jego koszt wynosi 35 000 zł.
4
,
Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Toruniu odbędą się w Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski. Główne punkty programu to barykada powstańcza, uroczystość patriotyczna, wystawa plenerowa oraz pokaz filmu „Zakazane piosenki”.
3
,
W Toruniu odbyły się uroczystości upamiętniające 35. rocznicę historycznych, pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. Wydarzenie miało miejsce przy placu 4 czerwca i zgromadziło wielu ważnych gości, w tym marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, prezydenta miasta Torunia Pawła Gulewskiego, działaczy Solidarności oraz toruńską młodzież.
2
,
16 maja 2024 roku mija dokładnie 133 lata od dnia wyjechania pierwszego tramwaju na ulice Torunia. Jak wyglądały początki komunikacji miejskiej w naszym mieście? Mamy kilka historycznych zdjęć, które robią wrażenie.
1
,
Gratka dla miłośników komunikacji miejskiej i klimatów retro. W tym tygodniu w dniach 16-17 maja toruński zabytkowy tramwaj turystyczny zabierze nas na darmową przejażdżkę. Jest ku temu wyjątkowa okazja!
,
Ciechociński kompleks tężni solankowych obchodzi swoje dwusetne urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano specjalne obchody oraz okolicznościowe atrakcje.
2
,
W Wiśle we Włocławku, podczas pogłębiania basenu portowego przy przystani przy ul. Piwnej, znaleziono bezcenny skarb - miecz, który ma pochodzić z IX albo X wieku. To sensacja archeologiczna na skalę kraju. 
,
W chwili odzyskania niepodległości przez Polskę, na jej ziemiach znajdowało się kilka lotnisk wojskowych, które pozostawiły zaborcze państwa. W Warszawie funkcjonowało zbudowane przez Rosjan w 1910 r. lotnisko na Polu Mokotowskim oraz poniemieckie lotnisko polowe na Czerniakowie. Pod Lwowem działało wojskowe lotnisko w Lewandówce, do listopada 1918 r. używane przez Austriaków. 6 stycznia 1919 r. wielkopolscy powstańcy zdobyli niemieckie lotnisko wojskowe Poznań-Ławica.
,
Toruń pojawił się na dokumencie lokacyjnym datowanym na 28 grudnia 1233 roku, wystawionym przez Hermanna von Salza, mistrza krzyżackiego
1
,
W środę (25 października) mieszkańcy i miłośnicy historii Torunia będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które z okazji 170. rocznicy odsłonięcia toruńskiego pomnika Mikołaja Kopernika przybliży tajemnice związane z tym znaczącym symbolem miasta.
,
Na środę (11 października) Książnica Kopernikańska przygotowała bardzo ciekawą prelekcję o tym jak wyglądały rozrywki oraz kobiety w oczach przedstawiciela Wielkiej Emigracji we Francji. Wstęp tylko dla dorosłych!