W samym sercu, podczas przebudowy ciepłociągu, z ziemi wyłoniły się prawdziwe skarby historii. Wśród nich stare cmentarze, kościoły, a także tajemniczy sarkofag. Zbadał je zespół archeologów pod kierownictwem Mariusza Ciszaka.
[FOTORELACJANOWA]11991[/FOTORELACJANOWA]
Zakończyły się badania archeologiczne prowadzone przy okazji budowy ciepłociągu PGE w Toruniu. Prace objęły tereny dawnego Chełmińskiego Przedmieścia, jednej z najstarszych dzielnic miasta, która powstała w XIII wieku. Dzięki pracy archeologów udało się odkryć wiele interesujących znalezisk, które rzucają nowe światło na historię Torunia.
[ZT]56100[/ZT]
- Badania trwały około 7 miesięcy. Zaangażowanych w nie było 6 archeologów i 10 pracowników fizycznych. W tym czasie odkryliśmy na całej sieci wodociągu szereg obiektów i eksplorowaliśmy i ekshumowaliśmy dwa cmentarze - cmentarz św. Wawrzyńca i cmentarz św. Krzyża
- mówił Mariusz Ciszak, archeolog kierujący wykopaliskami.
- Te badania dają nam wgląd w kartografię, do około przedmieść chełmińskich i dają też takie ponowne rozpoznanie, dotyczące chociażby umiejscowienia różnych ważnych budynków, które na tym terenie się znajdowały na przestrzeni wieków. Pierwszym obiektem, który odkryliśmy był budynek karczmy, były tam dwa budynki karczmy. Jeden nazywał się Jeruzalem, a drugi Fortuna, my odkryliśmy własne Fortunę. Budynek jest świetnie zachowany, ma bardzo głębokie posadowienie, mury mają około 4 metrów. - dodaje archeolog
Zespół zaangażowany w badania obok budynku znalazł bardzo dużo ceramiki, kości i inne artefakty związane z karczmą.
Ponadto od lat największe zainteresowanie wzbudza teren, na którym znajdowały się kiedyś dwa kościoły — św. Wawrzyńca i św. Krzyża. W miejscu, gdzie obecnie zbiegają się ul. Aleja Solidarności i Wały Generała Sikorskiego, w średniowiecznym Toruniu znajdował się największy cmentarz należący do tych dwóch parafii. Dodatkowo na terenie najstarszego cmentarza znaleziono fragment muru. Archeologowie podejrzewają, że należy do dawnego szpitala.
Nietypowym znaleziskiem, odkrytym podczas prac wykopaliskowych na Placu 4 Czerwca 1989 roku, jest obiekt nazwany przez archeologów „sarkofagiem”. Co więcej, we wnętrzu nietypowej budowli odnaleziono m.in. szczątki ludzkie.
Czym dokładnie jest? Tego jeszcze nie wiemy. Zespół archeologów prowadził w tym celu dokładne badania. Chociaż Mariusz Ciszak zdradził, że mają już pewną hipotezę, to dokładnymi wynikami tych badań podzielą się pod koniec roku.
Jo20:38, 27.11.2024
2 0
Wspaniałe odkrycie, które da miastu kolejnej atrakcji historyczno-turystycznej .Trzeba patrzeć na ręce odpowiedzialnym za zabezpieczenie tego odkrycia . 20:38, 27.11.2024