105 lat temu Toruń wrócił do wolnej Polski. Miasto uczci tę wyjątkową rocznicę uroczystościami, wspomnieniami bohaterów i wyjątkowym „Przedpołudniem z Niepodległą”.
Toruń, po drugim rozbiorze Rzeczypospolitej w 1793 roku, znalazł się pod zaborem pruskim. Dopiero po 127 latach, na mocy traktatu wersalskiego z 1919 roku, miasto mogło wrócić do wolnej Polski. 18 stycznia 1920 roku oddziały pod dowództwem generała Józefa Hallera wkroczyły do Torunia, przejmując miasto z rąk Niemców.
Symboliczne rozpoczęcie obchodów miało miejsce już w czwartek, 16 stycznia. Zainicjował je koncert w Dworze Artusa pt. „Harmonia nowych początków” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Toruniu
17 stycznia odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikami osób zasłużonych dla odzyskania niepodległości. Delegacja samorządowa uczciła pamięć Komisarycznego Burmistrza Torunia Ottona Steinborna, Wojewody Pomorskiego Stefana Łaszewskiego oraz generała Józefa Hallera.
W sobotę, 18 stycznia, punktualnie o godzinie 10:00, Rynek Staromiejski stanie się centrum uroczystości. W programie przewidziano m.in. odegranie Hymnu RP, podniesienie flagi na maszt oraz wystąpienie Prezydenta Torunia.
Chwilę później w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego rozpocznie się „Przedpołudnie z Niepodległą” – wydarzenie łączące popularnonaukowe wykłady z patriotycznym śpiewaniem.
Goście wysłuchają referatów wybitnych historyków, w tym prof. Jarosława Kłaczkowa, prof. Tomasza Krzemińskiego i prof. Michała Pszczółkowskiego, którzy opowiedzą o wydarzeniach związanych z powrotem Torunia do Polski oraz jego rozwoju w okresie międzywojennym.
Ważnym elementem historii Torunia jest także tragedia na Podgórzu, której 80. rocznicę wspominamy w tym roku. 21 stycznia 1945 roku, podczas wycofywania się wojsk niemieckich, doszło do wybuchu dwóch wagonów na torach kolejowych. Eksplozja zniszczyła 240 budynków, w tym browar i kino, a życie straciło 31 Polaków.
Patriota17:35, 17.01.2025
1 0
Bohaterowie walczyli , a teraz sprzedawczyki oddają za darmo.