Zamknij

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców - co zrobić by nie przepłacić?

00:00, 21.09.2020 | materiały partnera

Każda młoda osoba, która marzy o zakupie swojego pierwszego auta, zapomina często o tym, że samo znalezienie funduszy na nowy pojazd i zakup to nie wszystko. Należy pamiętać jeszcze o konieczności ubezpieczenia samochodu, a tu często zaczynają się problemy, bo wysokość składek OC dla młodej osoby, która rejestruje swój pierwszy pojazd, są dość wysokie. W  jaki sposób obniżyć ten koszt?

Sprawdźmy dostępne na rynku opcje

Trzeba wiedzieć, że wcale nie jesteśmy skazani na płacenie najwyższych składek na rynku, jeśli tylko odpowiednio wcześniej sprawdzimy dostępne opcje. Na szczęście nie ma konieczności długiego i żmudnego studiowania dostępnych ofert, ponieważ można się posłużyć wygodną porównywarką https://cupomat.pl. W ten sposób znacznie szybciej uda się znaleźć OC, które będzie kosztowało najmniej. Wszak za te same usługi jeden ubezpieczyciel policzy sobie więcej, a drugi mniej.

Niektóre firmy mają w swojej ofercie propozycje skierowane typowo do młodych kierowców, dzięki czemu udaje się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak widać, nie ma sensu decydować się na pierwsze znalezione ubezpieczenie, ponieważ może to słono kosztować, szczególnie osobę, która nie ma jeszcze żadnych zniżek z tytułu bezkolizyjnej jazdy i opłacania składek przez dłuższy czas. 

Rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę jeszcze przed zakupem pojazdu

Wybór rodzaju samochodu i jego mocy nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wysokość przyszłych stawek za OC. Nie każdy niedoświadczony kierowca zdaje sobie z tego sprawę, natomiast auta o większej mocy, to wzrost przyszłej składki ubezpieczeniowej. Różnica w kwocie do zapłaty może być naprawdę spora. Warto zatem pomyśleć nad zakupem pojazdu o mniejszym silniku, szczególnie w sytuacji, gdy chodzi o pierwszy samochód, a składki przez kilka pierwszych lat nie będą najniższe. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zakup skutera na długo przed tym, zanim zaplanujemy zakup auta na własność.

Dlaczego? Chodzi o to, że składki płacone za ten pojazd z niewielkim silnikiem, są dość niskie, natomiast zniżka naliczana jest tak samo i z każdym kolejnym rokiem jest po prostu wyższa. Zatem, gdy przychodzi nam płacić za OC samochodu, które jest zdecydowanie droższe, to wcześniej naliczone zniżki nie kasują się i będą obowiązywały nadal. W konsekwencji opłata będzie niższa już na starcie. 

Współwłaściciel poszukiwany

Bardzo korzystną sytuacją dla młodego kierowcy jest ta, gdy na przykład ktoś z rodziny zgodzi się, by zostać współwłaścicielem samochodu. Oczywiście chodzi o osobę, która ma już wysokie zniżki wynikające z dłuższego użytkowania własnego pojazdu. Wtedy te atrakcyjnie wysokie rabaty naliczają się również młodemu kierowcy, który jest współwłaścicielem nowego auta. To dość popularny sposób na to, aby płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie.

Niebezpieczeństwem wynikającym z wyboru takiego rozwiązania jest sytuacja, gdy dojdzie do stłuczki z winy młodego kierowcy. Wtedy niestety konsekwencje ponosi także ten drugi współwłaściciel, z większym doświadczeniem. Mowa oczywiście o chwilowym braku możliwości korzystania z dotychczasowych rabatów za ubezpieczenie. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wiedzieć, że taka sytuacja może się wydarzyć. Szczególnie świadoma powinna być tego osoba, która użycza swoich zniżek młodemu kierowcy. 

Jak widać, istnieje kilka sposobów na to, aby płacić mniej za OC. Wcale nie trzeba od razu godzić się na pierwszą ofertę, która rzuci się w oczy. Na pewno dobrze jest sprawdzić dostępne opcje, a wtedy więcej pieniędzy pozostanie w kieszeni świeżo upieczonego właściciela pojazdu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA