Toruń ubiega się o organizację Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce w 2024 lub 2026 r. Prezentacja naszej kandydatury odbyła się 23 listopada 2021 r. w Arenie Toruń.
O godz. 14.00 reprezentanci oferty Torunia, zgromadzeni w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema, połączyli się online z przedstawicielami federacji World Athletics. Po prezentacji spotu promującego kandydaturę naszego miasta nastąpiła 10-minutowa sesja pytań i odpowiedzi z udziałem przedstawicieli Lokalnego Komitetu Organizacyjnego – członków Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i władz Torunia.
W prezentacji toruńskiej aplikacji na Halowe Mistrzostwa Świata uczestniczyli (z Areny Toruń i online): Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia, Krzysztof Wolsztyński – Dyrektor Lokalnego Komitetu Organizacyjnego, Piotr Długosielski – Dyrektor ds. relacji międzynarodowych PZLA, Hubert Trochimowicz – Sekretarz Generalny PZLA, Paulina Rybak – Local Organising Committee i Maciej Grześkowiak – Local Organising Committee – prowadzący i tłumacz.
- Halowe Mistrzostwa Świata w naszym mieście będą dobrze przygotowane! – zapewnił prezydent Torunia Michał Zaleski przedstawicieli World Athletics. – Mamy znakomite hotele, dobrą gastronomię, gościnnych mieszkańców i wspaniały smakołyk, jakim jest toruński piernik, którego wzór był maskotką Halowych Mistrzostw Europy w 2021 r.
W kilkuminutowym wystąpieniu prezydent wspomniał o kulturowym dziedzictwie Torunia – postaci Mikołaja Kopernika, obecności na liście UNESCO, atrakcyjności turystycznej oraz najważniejszych toruńskich symbolach. Wskazał Arenę Toruń jako miejsce, które zapewnia nam rangę polskiej stolicy halowej lekkiej atletyki i podkreślił wagę doświadczenia w organizacji wydarzeń sportowych na europejskim i światowym poziomie.
Przypomniał, że od siedmiu lat gościmy co roku w Toruniu najlepszych lekkoatletów na Copernicus Cup, który w 2021 r. był po raz piąty włączony do cyklu World Athletics Indoor Tour Gold. W Arenie Toruń od 2015 r. odbywają się także Mistrzostwa Polski, a w tym roku zorganizowaliśmy w trudnym czasie pandemii 5-7 marca 2021 r. Halowe Mistrzostwa Europy, w których wzięło udział 682 zawodników (370 mężczyzn i 312 kobiet).
Nieoficjalnie wiadomo, że na każdy z tych terminów - rok 2024 i 2026 - jest co najmniej kilku chętnych kontrkandydatów naszego miasta. Z pewnością za Toruniem przemawia doświadczenie organizacji imprezy w warunkach pandemii i znakomita oglądalność zawodów, która wzrosła o 34 proc. w porównaniu z ostatnimi halowymi mistrzostwami Europy w Glasgow w 2019 r. Podczas toruńskich mistrzostw przed telewizorami zasiadło w Europie łącznie blisko 20 mln widzów.
Podczas spotkania w Arenie Toruń prezydent Michał Zaleski odebrał z rąk Krzysztofa Wolsztyńskiego, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki, podziękowanie za wkład Torunia w rozwój polskiej lekkiej atletyki, w tym organizację programu "Lekkoatletyka dla każdego".
Wybór10:34, 24.11.2021
Jak nie kultura to sport tylko zwykły mieszkaniec Torunia nie ma gdzie pracować bo nie ma zakładów pracy.
gdzie maski ?11:34, 24.11.2021
Do tego bez DDM ,przez nich zaraza toczy mieszkańców, nie starczy respiratorów. Potencjalni siewcy śmierci.
POL06:06, 25.11.2021
Aż miło słucha się takiego prezydenta : https://twitter.com/i/status/1463202107054608387 . Czy nasz się odważy powiedzieć prawdę mieszkańcom Torunia ???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18