Z roku 2022 zapamiętamy przede wszystkim zakrojone na szeroką skalę remonty toruńskich dróg. Działo się jednak wiele więcej. Prezentujemy alfabet ostatnich 12 miesięcy, czyli subiektywne, redakcyjne podsumowanie najważniejszych wydarzeń w mieście.
A: jak Apator Toruń w minionym sezonie walczył o brązowy medal PGE Ekstraligi. Fani Aniołów w nadchodzących rozgrywkach liczą jednak na jeszcze więcej, biorąc pod uwagę to, że w dwumeczu z zielona-energia.com Włókniarzem Częstochowa, krążka zdobyć się nie udało.
B jak brutalny atak. W styczniu pisaliśmy o wyroku w głośnej sprawie, która rozegrała się w toruńskim szpitalu. Dawid M. pojawił się wtedy w lecznicy pod wpływem alkoholu. Mężczyzna zaatakował kobietę i złamał jej rękę.
C jak ciało. Na naszym portali na bieżąco informujemy o zaginięciach. Pod koniec czerwca z Wisły wyłowiono ciało 15-latka z Brzozówki. To jednak nie był koniec tragicznych wieści. W październiku w rzece znaleziono z kolei zwłoki 53-letniego mieszkańca Grębocina.
D jak Dubielak. mieszkańcy nie kryli zdumienia, gdy w październiku podaliśmy, że sklep piekarniczo-masarniczy na Bydgoskim Przedmieściu został nagle zamknięty. Podobny los spotkał zresztą drugą placówkę, przy Galerii Handlowej AMC.
E jak Elana Toruń. Kibice piłkarscy z Torunia w końcu mają powody do optymizmu. Nie dość, że zawodnicy Elany grają w tym sezonie coraz lepiej, to jeszcze jest duża szansa na ich awans do III ligi. To oznaczałoby przyjazd do naszego miasta zdecydowanie lepszych drużyn.
F jak fighter. O Denisie Załęckim z Torunia wciąż głośno. Co chwilę pojawiają się informacje o jego walkach, wybrykach i oryginalnych akcjach. Ostatnio pojawił się pomysł jego walki z... Mariuszem Pudzianowskim.
G jak Garbaty Mostek. Symbol Torunia przejdzie metamorfozę. Miasto planuje rozbiórkę Garbatego Mostka i wybudowanie go od nowa w formie nawiązującej do lat przedwojennych.
H jak habit i jego właściciel, czyli ojciec Tadeusz Rydzyk. Znany redemptorysta dostarcza mnóstwo tematów. W październiku informowaliśmy o otwarciu jego geotermii, a w grudniu odbyły się kolejne urodziny Radia Maryja.
I jak inwestycje. A tych w Toruniu dosłownie mnóstwo. Jedna z ciekawszych to przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego, podczas której ekipy remontowe co chwilę napotykają się na średniowieczne ruiny
J jak JAR. Budowa nowej linii tramwajowej, która połączy centrum Torunia z osiedlem JAR, trwa od wielu miesięcy. Dosłownie co chwilę wykonawca pokazuje kolejne, nowe zdjęcia z placów budowy. Prowadzone prace wiążą się jednak z dużymi utrudnieniami.
K jak kampus UMK. To dam w maju doszło do ogromnej tragedii. Na terenach zielonych między wydziałem chemii UMK, a biblioteką znaleziono ciało młodej kobiety. Było to najprawdopodobniej samobójstwo.
L jak Lacpol. Ta informacja zmroziła torunian. W maju informowaliśmy, że fabryka serów przy ulicy Podgórskiej - Lacpol zakończyła swoją działalność. Działała przez kilkadziesiąt lat.
M jak morderstwo. Morderstwa były jednymi z głównych tematów, jakie przewijały się po portalu Dzień Dobry Toruń w ostatnich miesiącach. Dotyczyły one przede wszystkim zdarzeń z regionu. Szeroko informowaliśmy m.in. o zabójstwie kobiety w Aleksandrowie Kujawskim i śmierci 15-letniej Nadii z Inowrocławia.
N jak Nataniel. Młody piłkarz z Torunia przegrał walkę z chorobą. W drodze do wyzdrowienia kibicował mu cały Toruń, na czele ze środowiskiem sportowym.
O jak opłaty. Z nowym rokiem wzrastają opłaty za bilety MZK. Podwyżki są stosunkowo duże. Tak zdecydowali miejscy radni.
P jak pożary. Pożary to zmora dzisiejszych czasów. Nie było tygodnia, żeby w Toruniu nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń, o których dokładnie informowała zresztą toruńska straż pożarna. Najwięcej mówiło się jednak o płonących na starówce samochodach.
P jak pawilony na Bulwarach. Nie można jednak pominąć sprawy budowanych na Bulwarze Filadelfijskim pawilonów. Budziły i wciąż budzą one sporo emocji. Temat był szeroko komentowany niejednokrotnie na naszym portalu. Ostatecznie zdecydowano, że zostaną one zmodyfikowane.
R jak restauracje. To nie był dobry rok dla toruńskiej gastronomii. Co chwilę zamykano kolejne punkty na kulinarnej mapie Torunia. Pisaliśmy chociażby o końcu kawiarni Atmosphera, czy lokalu Smaki Ukrainy.
S jak spłonąć. To była niewyobrażalna tragedia. Na początku września na "starym" moście podpalił się mężczyzna. Niestety nie przeżył.
T jak TZMO. Wraz z początkiem wojny na Ukrainie pojawiało się coraz więcej głosów sprzeciwu w związku z obecnością toruńskich firm na rynku rosyjskim. Oberwało się m.in. Toruńskim Zakładom Materiałów Opatrunkowych .
U jak Ukraina. Od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, Toruń włącza się w akcje pomocowe. W mieście organizowane były m.in. wiece poparcia. Swoją cegiełkę dołożył też o. Tadeusz Rydzyk, który powiedział, że trzeba modlić się o zakończenie wojny. Jednocześnie stwierdził też, że Polska też jest zagrożona.
W jak wichura. W 2022 roku w Toruniu doszło do kilku bardzo groźnych zjawisk. W lutym w Toruniu i powiecie toruńskim odnotowano około 100 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W kolejnych miesiącach nie było jednak lepiej.
Z jak Zławieś Wielka. To tam przez lata produkowano znane na cały kraj soki. Firma Marwit to jednak już przeszłość. Najpierw wstrzymano tam produkcję, a później zakład został wystawiony na sprzedaż.
Ż jak żałoba. W 2022 roku odeszło od nas mnóstwo znanych postaci, zarówno księży, ludzi kultury i naukowców. W dziale "Wspomnienia" na bieżąco prezentujemy ich wybitne sylwetki.
Toruniak 19:10, 31.12.2022
Rozebrać budy na Bulwarach!
Al22:04, 31.12.2022
G jak g ó wn o...
A. Be ce de09:09, 01.01.2023
G- jak grubas. Z kutna.
J- jak jozwiak. Intelektualna miernota udająca dziennikarza, wyspecjalizowana w zaśmiecaniu internetu scumowym treściami.
S- jak szambo. Kierunek rozwoju obrany przez tandeciarzy z Konopnickiej.
0 0
smacznego synku :*