Zamknij
REKLAMA

Toruń: trwają prace na budowie linii na Jar. Co już zrobiono?

10:05, 24.05.2022 | ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj fot. MZK
REKLAMA

Toruń: trwają prace na budowie linii na Jar. Co już zrobiono?

Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.

 Prace na pl. NOT rozpoczęły się pod koniec ubiegłego tygodnia, od ułożenia tzw. „przewiązek” przez torowisko, które pozwoliły na skierowanie ruchu drogowego od strony Bydgoszczy i starego mostu drogowego na północną część skrzyżowania. Obecnie demontowane są tory tramwajowe, a niebawem rozpocznie się frezowanie nawierzchni drogowej.

Następnie ruszy przebudowa uzbrojenia podziemnego. W efekcie powstanie nowy układ torowy z nowymi rozjazdami oraz nowy układ drogowy. Warto przypomnieć, że z powodu prac zmieniła się organizacja ruchu drogowego i inaczej funkcjonuje komunikacja miejska.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie pl. NOT:

  • zamknięcie wjazdu i wyjazdu w al. Solidarności;
  • zakaz wjazdu w Szosę Chełmińską od strony centrum;
  • nakaz skrętu w prawo z Szosy Chełmińskiej (wyłączona jazda na wprost oraz skręt w lewo);
  • zawężenie na Szosie Chełmińskiej do  ul. Grudziądzkiej.

 

Objazd do Szosy Chełmińskiej kierowany jest ul. Bema oraz przez plac ToMiTo i ul. Grudziądzką, a objazd do al. Solidarności - al. św. Jana Pawła II i Wały gen. Sikorskiego. Służby miejskie obserwują, jak rozkłada się ruch i w razie potrzeby wprowadzane będą korekty.

Na Szosie Chełmińskiej, na wysokości targowiska, trwa korytowanie i budowa odwodnienia. Na wysokości ul. Grunwaldzkiej przebudowywana jest sieć podziemna.

Dzieje się także na ul. Długiej. Od ronda Czadcy do ul. Mohna trwają rozbiórki nawierzchni i rusza przebudowa uzbrojenia podziemnego i układanie podbudowy pod torowisko oraz jezdnie.

Tu także wprowadzono zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej:

  • odcinek od ronda Czadcy do ul. Mohna jest zamknięty, możliwy jest tylko dojazd do posesji;
  • zamknięcie jezdni zachodniej ronda Czadcy;
  • ruch dwukierunkowy w relacji ul. Legionów po jezdni wschodniej;
  • brak możliwości skrętu w lewo zarówno w ul. Wielki Rów z ul. Legionów, jak i z ul. Wielki Rów w Legionów;
  • sugerowany objazd Trasą Średnicową oraz ul. Polną;
  • przystanki autobusów linii nr 10, 20 i 11 oraz 34 w kierunku centrum przeniesione na wschodnią jezdnie ul. Legionów.

Z kolei na odcinku od ul. Mohna do Szosy Chełmińskiej trwa montaż szyn. Ten odcinek jest dostępny dla ruchu, ale należy się liczyć z chwilowymi utrudnieniami.

Na skrzyżowaniu ul. Polna/Ugory powstało tymczasowe rondo. Południowa jezdnia ul. Polnej jest wyłączona, a ruch został skierowany dwukierunkowo na jezdnię północną. Nie ma możliwości skrętu z tymczasowego ronda w ul. Traktorową. Sugerowany objazd do ul. Traktorowej - ulicami Polną oraz Forteczną.

W rejonie Traktorowej budowane jest odwodnienie i usuwane są kolizje energetyczne, a wzdłuż Polnej kotwione są szyny. Niebawem na skrzyżowaniu Polnej i Ugorów rozpocznie się układanie płyt prefabrykowanych pod przyszłe torowisko.

Wzdłuż ul. Watzenrodego prowadzone są roboty ziemne, a rejonie skrzyżowania Grasera/Strobanda wylewana jest górna płyta torowa.

[ALERT]1653379352380[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

LewobrzeżeLewobrzeże

14 7

KIEDY LINIA NA LEWOBRZEŻE?
Mieszkańcy tej części miasta domagają się od lat tramwajów.
Czy wg UM mieszkańcy tej części Torunia, to gorszy sort?
JAR jest dużo mniej rozwinięty niż lewobrzeże, a miasto buduje obecnie linie do lasu, do ulicy, której nie ma na mapach. 10:31, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To prawdaTo prawda

9 5

Dajcie spokój z tym Jarem, bo tam nie potrzebny tramwaj, same bogacze w autach. Linia na Podgórz konieczna jak tlen do życia.... autobusy co 30 minut, a bloków coraz więcej... 20:21, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WarszawaWarszawa

7 2

W Warszawie metro w szczycie co 3 minuty, u nas jelcz bez klimy co 40 minut.... i ukry bez biletu 20:22, 24.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

toromistrztoromistrz

1 1

ŻENADA - "artykuł" skopiowany i wklejony ze strony UM: https://www.torun.pl/pl/na-budowie-nowej-linii-tramwajowej-duzo-sie-dzieje. Żeście się wieśniaki znowu wykazali. 01:35, 25.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EkscelencjaEkscelencja

4 1

Przecież to jest chore ! Jak można budować linię tramwajową, która kosztuje za 1 km 15 mln zł ! Natomiast nowy autobus to 1,5 mln zł. Teraz niech każdy sobie policzy jak Fantomas trwoni kasę, wycina drzewa, robi tutaj jakieś ZSSR ! W jakim zachodnim kraju ktoś buduje linie tramwajowe ? Fantomas wywala kasę dosłownie w błoto. 12:09, 25.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ErorEror

1 0

"To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo" 10:11, 26.05.2022


Kierownik jarKierownik jar

1 0

Ja z kierownikiem wypiliśmy 0,7 a teraz do pracy. Będzie dobrze prosto ,równik 11:22, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Budyń ZalesBudyń Zales

2 0

Tu Budyń . Inwestuje w Jar bo chce kupić 3 mieszkania na wynajem i tramwaj będzie za waszą kasę..... Więc nie podskakiwać bo śmieci mpo nie zabierze... 11:24, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%