Zamknij

Rekuperacja od strony projektowania

12:45, 26.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:46, 26.01.2022

Rekuperacja jeśli chodzi o odzyskiwanie energii w autach elektrycznych w trakcie hamowania to sprawa prosta, czyli podczas hamowania wytwarza się energia elektryczna powracająca do akumulatora. Podstawa tego procesu nie zmieniła się już od ponad dekady, ale na jej efektywność mają wpływ detale, czyli choćby coś takiego jak udoskonalone łożyska kół lub samego silnika elektrycznego. Tego typu drobiazgi w czasach obecnych projektuje się komputerowo, czyli najpierw dodaje się takie elementy w jakimś modelu komputerowym, a następnie komputer symuluje ich zużywanie się i efektywność. Na samym początku tego typu testy to niemal wyłącznie komputerowa symulacja, ale jeśli takowa wypadnie dość obiecująco to tworzy się prototyp i testuje się go w warunkach laboratoryjnych, a potem na dokładkę w warunkach realnych, czyli po dość długim okresie testów analizuje się dane z tego typu prób. Jednym słowem jeśli konkretne rozwiązanie obniży koszty w stopniu uznawanym za akuratny, to kolejny model samochodu elektrycznego będzie posiadał lepsze łożyska, w których to przypadku i same bieżnie i kulki są tymi pokrytymi teflonem.

Piece o dwóch komorach spalania

Nowoczesne piece o dwóch komorach spalania, w których przypadku rekuperacja przynosi te spore oszczędności są tymi udoskonalanymi z roku na rok z konkretnej przyczyny. Mowa tu o tym, że to udoskonalanie tego typu konstrukcji to najpierw komputerowe projektowanie ich udoskonalonych podzespołów. Tego typu podzespoły, które często są drobnymi i tanimi w produkcji następnie testuje się komputerowo, czyli w symulacjach. Pewnym producentom taka przyśpieszona opcja wystarcza, czyli udoskonalają konstrukcję bez testów w warunkach realnych, bo te testy to i podwyższanie kosztów i na dokładkę późniejsze wprowadzenie modyfikacji do nowszego modelu o ten rok lub o dwa lata. Z tego typu konsekwencjami niestety trzeba się liczyć, ale z drugiej strony symulacje komputerowe nie zawsze są doskonałymi, czyli test w warunkach realnych może wykazać jakiś defekt, którego nie da się stwierdzić tylko za pomocą komputerowej symulacji, bo ona nie jest idealną.

Rekuperacja a koszty

Rekuperacja to też innego rodzaju koszty, a konkretniej producenci pieców dwukomorowych, w których przypadku proces rekuperacji jest udoskonalonym mają tę lepszą sprzedawalność, ale konkurencja nie śpi, czyli dość szybko odpowiada na nowość rynkową własnym modelem pieca, który jest tym równie efektywnym i kosztuje mniej. Tego typu konkurowanie pomiędzy producentami będzie trwać jeszcze przez długie lata, bo oni rywalizują o klientów, czyli o to czyj model będzie miał lepszą sprzedawalność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%