Zamknij

Płyn do płukania jamy ustnej - czy warto go używać?

00:00, 10.06.2021 artykuł sponsorowany

Czy wiesz, że korzystając ze szczoteczki do zębów i nici dentystycznej nie jesteś w stanie usunąć z jamy ustnej wszystkich bakterii? Są w naszej buzi obszary, do których nie sięgnie ani włosie szczoteczki, ani nitka. Z takich miejsc niepożądane bakterie może Ci pomóc usunąć jedynie płyn do płukania ust. Dlaczego jeszcze warto go używać? I czy stosowanie płynu do płukania ust może mieć jakieś negatywne konsekwencje?

Płyn do płukania ust ma formę ciekłą. W jego składzie znajdziemy najczęściej substancje, które umożliwiają usuwanie z jamy ustnej bakterii, a także liczne związki odświeżające oddech, pomagające wybielić zęby i zapobiegające próchnicy. Zazwyczaj do płynów dodawane są fluorki, sole cynku oraz związki amoniowe. Czasem też w ich składzie można spotkać alkohol, jednak od tego specyfiku, z uwagi na jego działanie wysuszające, powoli producenci starają się odchodzić. 

Jakie płyny do płukania ust mamy do dyspozycji?

Oczywiście skład poszczególnych płynów do płukania ust może się różnić, w zależności od tego, z jakiego rodzaju płukanką mamy do czynienia. Na przykład płyny antybakteryjne działają na bazie fluoru i hydroksyapatytu, natomiast płukanki odświeżające opierają swoją skuteczność na ekstraktach z ziół, takich jak mięta czy eukaliptus. Najpopularniejsze płyny do płukania ust, które znajdziesz na rynku, to płyny o działaniu:

  • antybakteryjnym,
  • odświeżającym,
  • wybielającym,
  • remineralizującym.

Sposób użytkowania płynów do płukania ust

Korzystanie z płynu do płukania ust nie jest skomplikowane. Najczęściej płukanki mają nakrętkę w formie dozownika, do której musimy wlać niewielką ilość płynu. Preparatem należy przepłukiwać usta przez około trzydzieści sekund, a następnie go odpluć. Czynność możemy powtarzać dwa-trzy razy dziennie, w zależności od własnych potrzeb i zaleceń producenta.

Płyn do płukania ust można stosować zarówno przed wyszczotkowaniem zębów, po umyciu uzębienia, jak i pomiędzy posiłkami. W każdej z tych sytuacji będzie pełnił nieco inną rolę. Przed użyciem szczoteczki pozwala zmiękczyć płytkę nazębną, i tym samym ułatwia ściągnięcie z zębów osadów podczas szczotkowania. Po czynnościach pielęgnacyjnych gwarantuje dodatkową ochronę przed bakteriami, wzmacnia działanie pasty do zębów. Pomiędzy posiłkami pozwala usunąć z jamy ustnej zalegające resztki jedzenia, mogące stanowić przyczynę próchnicy.

Dlaczego korzystanie z płynu do płukania jest takie pożyteczne?

Odpowiedź na to pytanie została już poniekąd udzielona w akapicie powyżej. Płyn do płukania wspaniale wspomaga codzienną higienę jamy ustnej, uzupełnia działanie szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Najważniejsze korzyści, które wiążą się z jego użytkowaniem to:

  • możliwość usunięcia bakterii z miejsc trudno dostępnych, do których nie sięgnie szczoteczka do zębów ani nić dentystyczna,
  • jeszcze lepsze zapobieganie próchnicy w szczelinach pomiędzy zębami i najgłębszych zakamarkach jamy ustnej,
  • odświeżenie oddechu, skuteczne zapobieganie halitozie,
  • możliwość skutecznego wyeliminowania bakterii z obszarów w okolicach aparatów ortodontycznych, mostów, protez, oraz innych wypełnień,
  • szansa na dłuższe utrzymanie efektów przeprowadzonego wybielania zębów,
  • wspomaganie rekonwalescencji po rozmaitych zabiegach jamy ustnej.

Na co musisz uważać, stosując płyn do płukania ust?

Niektórzy uważają, że skoro płyn do płukania ust jest w stanie obmywać bakterie nawet z miejsc trudno dostępnych, to można zastąpić nim szczotkowanie czy nitkowanie zębów. To jednak nieprawda – płukanki możesz stosować dodatkowo, w ramach uzupełnienia codziennej pielęgnacji jamy ustnej, nigdy nie zastąpią Ci jednak one podstawowych czynności higienicznych. Szczotkowanie i nitkowanie zębów minimum dwa razy dziennie to absolutny priorytet! Nigdy o tym nie zapominaj.

Ważne jest także to, aby z płukanek korzystać wstrzemięźliwie, to znaczy nie częściej, niż zaleca to producent danego preparatu. Są osoby, które sądzą, że czym więcej razy w ciągu dnia przepłukają jamę ustną specjalistycznym płynem, tym lepiej. Nadmierne korzystanie z tego rodzaju produktów może jednak prowadzić do przesuszenia błon śluzowych i wystąpienia przebarwień.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%