Zamknij

Tłumaczenia przysięgłe online – jak to działa?

art. sponsorowany + 11:52, 29.06.2023 Aktualizacja: 10:27, 13.07.2023
pixabay pixabay

Potrzebujesz tłumaczenia dokumentów mających moc prawną? W takiej sytuacji musisz zdecydować się na skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego. Jednak nie zawsze możliwe jest bezpośrednie skontaktowanie się z takim specjalistą. Czy można wówczas zlecić wykonanie tłumaczenia przysięgłego online? 

Uwierzytelnione tłumaczenie – czyli jakie? 

Chociaż potocznie mówi się o tłumaczeniach przysięgłych, poprawnym określeniem będzie tłumaczenie uwierzytelnione lub też tłumaczenie poświadczone. Tego rodzaju przekłady, czy to ustne, czy pisemne, przeprowadza tłumacz przysięgły. 

Jest to specjalista mający określone uprawnienia pozwalające mu na pracę w tym zawodzie. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z państwowych egzaminów językowych, tłumacz może uzyskać wpis na listę tłumaczy przysięgłych. Za jej prowadzenie i weryfikację odpowiada w Polsce Minister Sprawiedliwości.  

Tłumaczenie uwierzytelnione (tłumaczenie przysięgłe) stosowane jest w przypadku konieczności dokonania przekładu dokumentów mających moc prawną. Najczęściej do takiej grupy należą, na przykład, akty notarialne, dokumentacja sądowa, ale też wszelkiego rodzaju umowy, dyplomy czy certyfikaty. Sporządzone tłumaczenie tego rodzaju zostaje także opatrzone pieczęcią tłumacza przysięgłego oraz jego odręcznym podpisem. 

Czy tłumaczenie przysięgłe można wykonać online? 

W związku z koniecznością sporządzenia tłumaczenia uwierzytelnionego w sposób niezwykle precyzyjny i szczegółowy, można się zastanawiać, czy tłumaczenie przysięgłe online jest w ogóle możliwe do realizacji? 

Tłumaczenie przysięgłe online różni się od tego sporządzanego stacjonarnie jedynie formą „dostarczenia” dokumentu. W przypadku, gdy klient nie jest w stanie oddać w ręce tłumacza przysięgłego oryginału, możliwe jest przekazanie skanu, na przykład na adres mailowy kancelarii tłumacza.  

Po wykonaniu (na podstawie zeskanowanej kopii) przekładu językowego, tłumaczenie uwierzytelnione online może zostać przekazane klientowi w dowolny sposób. Tradycyjną metodą jest oczywiście wysyłka fizycznego dokumentu za pomocą firmy kurierskiej czy poczty. Niektórzy tłumacze przysięgli oferują jednak także tłumaczenia poświadczone w formie elektronicznej. W takim przypadku jednak muszą dysponować odpowiednio zweryfikowanym, aktywnym podpisem elektronicznym. 

Tłumacze przysięgli oferujący usługi tłumaczenia uwierzytelnionego online zazwyczaj dokładnie informują klientów, w jaki sposób zrealizowane zostanie ich zlecenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto również sprawdzić wybranego tłumacza na liście tłumaczy przysięgłych dostępnej na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%