REKLAMA

Latający smok w Toruniu!? To nie żart! Gdzie go widziano?

08:00, 24.11.2016 | Anita Świątkowska
REKLAMA
Skomentuj
graf. Szymon Kołacz

Postać smoka jako olbrzymiego, latającego gada występuje w licznych mitach i legendach oraz w literaturze, filmach i grach. Według wielu mitów smoki obdarzone były dużą inteligencją, potrafiły posługiwać się magią, znały ludzką mowę, a także ziały ogniem. Poza tym posiadały lub strzegły rozmaitych skarbów. Jednak czy istniały naprawdę?

Smoki pojawiają się w wielu mitologiach, w tym mitologii greckiej. W chrześcijaństwie smok uosabia zazwyczaj zło, w Biblii wąż z raju często określany jest tym mianem. Smok pozostawał często stworzeniem groźnym, który niósł śmierć i zniszczenie.

[ZT]4678[/ZT]

W porównaniu z innymi stworzeniami fantastycznymi, smok nie miał ściśle określonego wyglądu. Często utożsamiano go z wielkim wężem, posiadał ostre pazury, a pokryte łuskami ciało błyszczało się w słońcu. Wedle niektórych autorów były silnie jadowite, wedle innych nie, gdyż do zabijania ofiar używały ogona, ostrych zębów lub je dusiły. Zazwyczaj smok miał niewielką głowę z grzebieniem na czubku. Zgodnie z etymologią nazwy miał posiadać znakomity wzrok. Niektóre z nich posiadały skrzydła podobne nietoperzom. Zdarzało się, że smoki przedstawiano z uszami, rogami, czy brodą.

Taki mural możemy oglądać na ul. Przedzamcze - w pobliżu miejsca, gdzie pojawił się smok (tot. A. Świątkowska)

Swojego smoka ma Kraków – jednak po dziś dzień nikt nie potwierdził jego autentyczności. W Toruniu mamy tę przewagę, że właśnie smok toruński był widziany! Są na to świadkowie! Jak podają archiwalne dokumenty – w 1746 roku – przed Radą Miejską w Toruniu, stawił się niejaki Johann Georg Hieronim, który dnia 13 czerwca, o czwartej nad ranem, otworzył okno i spostrzegł jak blisko okien leci latający wąż! Zwierzą było długie na trzy łokcie, spiczaste ku ogonowi, posiadał co prawda cztery nogi, ale zrośnięte były one jak u nietoperza. Tułów był do 3,5 cala gruby i cały czarny. Ze strachu zeznający nie zauważył dobrze pyska lub oczu, czy takowe były.

W miejscu, gdzie widziano gada, dziś jest pamiątkowa tabliczka (fot. A. Świątkowska)

Swoje zeznania złożyła również Katarzyna Strochin – żona miejskiego żołnierza, która oświadczyła, że w niedzielę, gdy stała u siebie w oknie między 10 a 11 rano, nadleciało zwierzę koloru ciemnoszarego z lśniącym ogonem i spiczastą głową. Zeznająca nie widziała u potwora ani skrzydeł, ani nóg – jednak nie potrafiła wyjaśnić jak unosiło się w powietrzu. Czy to były złe czary?! Niestety pani Katarzyna nie była w stanie określić, dokąd udało się to zwierzę, gdyż ze strachu nie wychodziła przez kilka dni z domu. Kobieta zeznała również, że 30 lat wcześniej podobnego stwora widziano w ogrodzie toruńskiego burmistrza Kazimierza Leona Schwerdtmanna.

Samego smoka też możemy podziwiać na Przedzamczu (fot. A. Świątkowska)

Według informacji zawartych przy owych zeznaniach, podobno był jeszcze rysunek „toruńskiego smoka”. Niestety, oryginalny protokół i podobizna tego potwora zniknęły z archiwum w dość niejasnych okolicznościach. Może ktoś bał się złych skutków?  Na szczęście ta historia przetrwała wśród mieszkańców Torunia, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co więcej – można nawet zobaczyć tego smoka! Jego podobizna znajduje się przy ul. Przedzamcze 20.  Figurkę ceramicznego smoka wykonał i zamontował w pobliżu MDK toruński artysta Dariusz Przewięźlikowski na zlecenie Urzędu Miasta Torunia. Została ona ustawiona w rejonie, w którym autentycznego smoka widziano przed wiekami. 

(Anita Świątkowska)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

bravobravo

7 0

dobry tekst ;) fajna historia warta odświeżenia ;) no i ta grafika tytułowa... jest genialna!!! bravo! 08:36, 24.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

onon

5 0

lubię te Wasze historie ;) do porannej kawy w sam raz! 09:11, 24.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

loleklolek

4 0

no i co z tego, ze u nas nie będzie sylwestra z tvp?! my za to mamy smoka! prawdziwego! pozdro dla redakcji ;p 11:13, 24.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xmenxmen

3 0

Rewelacyjna grafika! 13:11, 24.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do xmenado xmena

2 0

dokładnie ;) a do tego jeszcze całkiem fajnie się czyta ;) 14:10, 24.11.2016


Daenerys TargaryenDaenerys Targaryen

2 0

Ja tam się nie boję -lubię smoki 21:46, 24.11.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DrogoDrogo

2 0

a ja lubię Ciebie ;p 08:34, 25.11.2016


GGGG

0 1

Grafika genialna, tekstw miarę ok, ale tytuł po prostu denny 19:03, 25.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017