Zamknij

O tym marzyli mieszkańcy Torunia w 1985 roku! Zobacz to nagranie

18:40, 11.06.2021 AS Aktualizacja: 18:43, 11.06.2021
Skomentuj Fot. Screen YouTube Fot. Screen YouTube

O tym marzyli mieszkańcy Torunia w 1985 roku! Zobacz to nagranie

Jakie były marzenia ludzi mieszkających w Toruniu sprzed prawie pół wieku? Czego oczekiwali od losu ludzie wchodzący w dorosłość? Podróże? Własne mieszkanie? A może jednak coś zupełnie innego?

Był rok 1985, na ulice Torunia wyruszyli reporterzy, zbierając informacje o marzeniach mieszkańców naszego miasta. O czym marzyli wtedy ludzie? Przekonaj się oglądając dołączony materiał filmowy. Być może ktoś rozpozna nawet swoich bliskich.

- Marzeń nie mam żadnych, pracę lubię swoją bardzo, nawet po przyjściu do domu chętnie wracam do kuchni – ostro kwituje jedna z pierwszych ankietowanych osób, na oko kobieta około 40-stki, która pochyla się w kucharskim kitlu nad wielkim garem czegoś dobrego, może zupy albo bigosu?

- Spełniło się jedno z moich marzeń, ponieważ zwiedziłam Wenecję – dodaje młoda mieszkanka Torunia, prawdopodobnie dentystka labo pomoc stomatologiczna.

- Marzyłem o jakimś zawodzie akrobatycznym – dodaje pan kominiarz – zbieg okoliczności sprawił, że trafiłem do mistrza kominiarskiego.

- Chciałem zostać prezenterem, udało mi się to. Zawdzięczam to głównie sobie, swojej ciężkiej pracy i pomocy przyjaciół. Szczęścia w tym było niewiele – zaznacza młody mężczyzna z wąsem.

Kupno kolorowego telewizora, egzotyczna wycieczka do Egiptu, czy działająca pralka – takie przykłady marzeń również pojawiają się wśród mieszkańców Torunia. Zresztą sprawdźcie sami. Film dostępny tu:

Jedną z wymienionych osób w tym filmie wspominkowym jest  dr Stefan Burhardt (ur. 18 grudnia 1899 r. w Wilnie, zm. 6 grudnia 1991 r. w Toruniu) – bibliotekarz, bibliograf, bibliofil, muzykolog, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu w latach 1945-1949. Którego historia jest bardzo ciekawa – zwłaszcza dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Stefan Burhardt, po wojnie, w ramach repatriacji w kwietniu 1945 r. przybył do Torunia, gdzie z Emilem Ogłozą i Józefem Mossakowskim utworzyli Komitet Organizacyjny Uniwersytetu w Toruniu.

Razem zabiegali u władz centralnych o utworzenie uczelni i współorganizowali ją w oparciu o kadrę naukową Uniwersytetu Stefana Batorego. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu formalnie powstał w sierpniu 1945 r.

Wcześniej, 8 czerwca 1945 r. S. Burhardt został dyrektorem Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika, w ramach której zajął się tworzeniem biblioteki naukowej dla powstającej uczelni.

Od 1 września 1945 r. równocześnie pełnił obowiązki dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej wyodrębnionej formalnie w lutym 1946 r. Od tej pory zarządzał już tylko Biblioteką UMK.

Głównym marzeniem pana Stanisława, o czym opowiada on w filmie, było zebranie jak największej ilości polonezów (chodzi o zapis muzyczny utworu, nie o samochód). Jednak szczytem marzeń nieżyjącego już dyrektora Biblioteki UMK było dożycie 1989 roku, które się spełniło. Stefan Burhardt zmarł  grudnia 1991 roku w Toruniu.

A jakie są Wasze marzenia? Podzielcie się z nami w komentarzu!

[ALERT]1623429726876[/ALERT]

(AS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KWKW

0 1

Mojearzenie to soundbar 5.1.2 z Dolby Atmos 00:46, 12.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%