Zamknij

Toruń: w niedzielę uczcimy pamieć ofiar straceń na Barbarce. To już 80. rocznica. Co przygotowano?

12:42, 22.10.2019 AJ Aktualizacja: 13:06, 22.10.2019
Skomentuj Foto. UMT Foto. UMT

Toruń: w niedzielę uczcimy pamieć ofiar straceń na Barbarce

W niedzielę 27 października 2019 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce. Uroczystości upamiętniające tę tragedię odbędą się w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce.

Tego dnia o godz. 13:00 w Miejscu Pamięci Narodowej odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar straceń z 1939 r. Po niej odbędzie się uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Ku czci pomordowanych na Barbarce połączona ze złożeniem wiązanek kwiatów.

O godz. 14:30 w Szkole Leśnej na Barbarce wykład pt. „Między dołami śmierci Lasów Piaśnickich a Domem Kaźni w Rypinie. Zbrodnie w lesie Barbarka na tle Zbrodni Pomorskiej 1939 r.” wygłosi dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon.  Następnie zebrani zostaną zaproszeni na poczęstunek grochówką.

Dzień wcześniej, w sobotę 26 października 2019 r., miasto zaprasza na zwiedzanie Fortu VII z przewodnikiem. Chęć udziału w tym wydarzeniu należy zgłosić, wysyłając e-mail pod adres: [email protected] lub dzwoniąc: 56 61 16 671 do dnia 25.10.2019 r. - decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorami obchodów 80. rocznicy straceń w lecie Barbarka są Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dowódca Garnizonu Toruń ppłk Roman Piotrowski, Proboszcz parafii p.w. św. Antoniego ks. Wojciech Miszewski oraz Szkoła Leśna na Barbarce.

Co roku pod koniec października w lesie barbarskim odprawiane jest uroczyste nabożeństwo w intencji mieszkańców Torunia - ofiar masowych egzekucji, przeprowadzanych w tym miejscu w 1939 r. przez hitlerowców. W pierwszej kolejności aresztowano przedstawicieli polskiej inteligencji mieszkającej w naszym mieście: lekarzy, adwokatów, nauczycieli, urzędników, księży czy działaczy społecznych. Byli wśród nich jednak także ludzie młodzi w wieku 16-20 lat. Ofiary aresztowań trafiły głównie do Fortu VII, gdzie urządzono więzienie. Pod koniec października z tego miejsca Niemcy rozpoczęli wywozić w grupach Polaków do lasów Barbarki i tam dokonywać egzekucji.

Wskutek tego życie straciło blisko 600 osób. Zostali pochowani w masowych grobach wykopanych w lasach Barbarki. Przed zbliżającym się końcem wojny groby te zostały na rozkaz Niemców odkopane, a większość zwłok została spalona. Niemniej we wrześniu i październiku 1945 r. przeprowadzono badania lasów Barbarki i ekshumacje. Odkryto siedem mogił. Z jednej z nich wydobyto 87 ciał z widocznymi znakami egzekucji. Pochowano je następnie na cmentarzu przy ul. Grudziądzkiej.

[ALERT]1571740904760[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%