Zamknij

Toruń: uczcili 80. rocznicę obchodów napaści sowieckiej na Polskę [ZDJĘCIA]

13:37, 17.09.2019 | online
Skomentuj
Fot. Andrzej Goiński
REKLAMA

Toruń: uczcili 80. rocznicę obchodów napaści sowieckiej na Polskę [ZDJĘCIA]

We wtorek (17 września) przypadła 80. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. W hołdzie poległym i pomordowanym na wchodzie marszałek Piotr Całbecki złożył w południe kwiaty pod Obeliskiem Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Toruniu.

To był jeden z najtrudniejszych momentów w naszej narodowej historii. Nasz kraj, który od 1 września bohatersko bronił się przed przeważającymi siłami niemieckimi, został zaatakowany także ze wschodu. W wojnie na dwa fronty nie mieliśmy żadnych szans. Dokonał się czwarty rozbiór Polski. Dziesiątki tysięcy Polaków poległo lub zostało zamordowanych, na ponad milion szacuje się liczbę wywiezionych na Syberię po wkroczeniu armii sowieckiej. Straciliśmy Kresy – połowę terytorium.

Marszałek Piotr Całbecki, sekretarz województwa Marek Smoczyk, dyrektor gabinetu marszałka Beata Sawińska i kierownik marszałkowskiego Biura ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Marcin Swaczyna oddali hołd poległym i pomordowanym na wschodzie składając kwiaty pod Obeliskiem Sybiraków na toruńskim Cmentarzu Komunalnym nr 2.

W miniony piątek (13 września) na dziedzińcu kościoła św. Faustyny w Toruniu odsłonięto tablicę poświęconą zesłanym na Syberię polskim matkom.

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

potomekpotomek

4 0

Mnie, potomka sybiraków mierzi zachowanie pan Piotra Całbeckiego; w maju wybierają z listy PO Cimoszewicza do PE ( także Millera, Belki, Hubner, Liberadzkiego), syna enkawudzisty-sprzedawczyka, agenta ruskiego, który we wrześniu z wieńcami witał Sowieta najeżdzców na II RP 17 września 1939!!! Ojciec Cimoszdewicza nie tylko witał armię stalina atakującego nasze Kresy, lecz także pożniej był urzędnikiem administracji sowieckiej. Panie marszałku odrobina refleksji i szacunku dla stalinowskich ofiar!
14:25, 17.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz