Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Lubicz tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Lubicz będą miały charakter plenerowego spotkania na łące nad brzegiem Drwęcy przy wielkim ognisku.
Mieszkańcy gminy Lubicz 11 listopada o godz.16.00 spotkają się na łące Krzysztofa Walterskiego - na końcu ul. Lipnowskiej w Lubiczu Górnym (na dole przy Drwęcy).
- Chcemy wykorzystać tak piękne miejsce, jakim jest łąka pod lubickimi młynami, aby świętować tam w dużym gronie, w pięknych okolicznościach przyrody i pośpiewać historyczne pieśni – mówi Mirosław Jackiewicz, organizator imprezy. - To miejsce, ściśle wiąże się z historią, bowiem tu właśnie przebiegała granica między zaborami, którą wymazano w wyniku procesu odzyskiwania państwowości polskiej.
Dla uczestników wydarzenia przygotowano specjalne pamiątkowe kotyliony oraz śpiewniki. Będzie także gorąca grochówka, namioty niektórych sołectw z poczęstunkiem, odświętna scenografia miejsca m.in. specjalne ognisko i wielka biało-czerwona flaga zwisająca z budynku spichrza. Wspólne śpiewanie poprowadzą muzycy z terenu gminy Lubicz, a w razie niepogody będzie można schronić się pod namiotami lub własnymi parasolami. Konkursy z nagrodami przygotuje Gminna Biblioteka Publiczna.
- Zapraszam do integracyjnego spotkania patriotycznego, szykuje się naprawdę klimatyczny wieczór – komentuje Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz. - Marzy nam się, aby w kolejnych latach móc to wydarzenie wzbogacić o prawdziwą inscenizację niepodległościową. Wszystko zależy od zainteresowania taką formułą świętowania rocznicy odzyskania niepodległości.
Współorganizatorem wydarzenia są gmina Lubicz oraz sołectwa gminy Lubicz.
Ale to nie wszystkie nowe wieści z gminy Lubicz:
Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym, której historia sięga października 1919 roku, swój jubileusz będzie obchodzić w zupełnie nowej odsłonie. Dzięki termomodernizacji nie tylko poprawił się wygląd placówki, ale także znacznie zmniejszą straty energii cieplnej.
Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym to największa placówka edukacyjna w gminie Lubicz. Uczęszcza tu ponad 700 uczniów, których edukacją zajmuje się ok. 80 nauczycieli.
Obecny obiekt, zbudowany w latach 90., (wcześniej szkoła mieściła się w kilku innych miejscach) składa się z czterech segmentów oznaczonych jako A, B, C oraz segmentu sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. Obiekt nie był jednak dostatecznie ocieplony. Brak izolacji o odpowiednich parametrach powodował znaczne straty energii cieplnej, ponoszenie dużych nakładów finansowych na ogrzewanie oraz zanieczyszczenie środowiska. Sytuację zmieniła zakończona w październiku, a trwająca ponad rok termomodernizacja. W ramach zadania m.in. ocieplono ściany zewnętrzne i fundamentowe, dach i strop. Wymieniono także stolarkę okienną na okna z nawiewnikami automatycznymi. Do tego wykonano wiele prac towarzyszących takich, jak m.in.: wymiana parapetów, obróbek blacharskich, demontaż i ponowny montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia dachowego, a także instalacji odgromowej, daszków nad wejściami do budynku i kratek wentylacyjnych. Poza tym jarzeniowe i żarowe źródła światła zastąpiły ledowe.
Inwestycja kosztowała przeszło 5,7 mln zł, 4 mln zł gmina pozyskała z funduszy europejskich.
100-lecie szkoła będzie więc świętowała w nowej odsłonie. Uroczystości rozpoczną się 14 listopada o godz. 10.00 mszą św., z uroczystym poświęceniem sztandaru w kościele parafialnym w Lubiczu Górnym. Następnie nastąpi przemarsz z orkiestrą dętą w stronę szkoły, gdzie w obecności gości zostanie zakopana kapsuła czasu. Część oficjalna wraz z częścią artystyczną nawiązującą do historii szkoły jest przewidziana na hali sportowej.
[ALERT]1573040038328[/ALERT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak pożegnano zamordowaną Klaudię z Torunia
I co dalej ? Jakie decyzje władz miasta i policji ? Dalej policja będzie tylko na wezwanie że 112 gdzie operator nie jest wstanie przekazać informacji? Gdzie prewencja. Ilość zdarzeń bez wzywania policji jest tyle że bloczków nie starczy ale po co reagować skoro nie ma wezwania. Prezydencie zacznijcie dbać o ludzi o mieszkańców
Matka
11:02, 2025-07-12
Cisza i łzy w Parku Glazja. Marszałek przyszedł...
Narzekacie, marsze otganizujecie, a i tak tych samych platfusów wybieracie i od dekad jest m.in. marszałkiem. Takie cuda tylko nad Wisłą
Gość
10:21, 2025-07-12
Czemu Prezydent nie pojawił się na Marszu Milczenia?
Referendum !
To by.dło
10:17, 2025-07-12
Cisza i łzy w Parku Glazja. Marszałek przyszedł...
... już nie będziesz marszałkiem ...
do zdrajcy
10:13, 2025-07-12
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz