Zamknij
REKLAMA

Toruńska podstawówka na podium w Absurdach Roku! W statucie "poszaleli"

Daniel Wiśniewski Daniel Wiśniewski 19.00, 23.01.2023 .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
REKLAMA

Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu "wywalczyła" trzecie miejsce w konkursie na Statutowy Absurd Roku. Komisja była zgodna, że zaspakajanie pragnienia tylko za zgodą nauczyciela wymaga "wyróżnienia".

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

O sprawie informowaliśmy już w 10 stycznia, jako pierwsi w Toruniu. Podawaliśmy wtedy, że statut toruńskiej "czternastki" znalazł się w zestawieniu najbardziej niedorzecznych postanowień związanych z edukacją.

W statucie placówki, jak przekonywało stowarzyszenie, znajduje się zapis o... zgodzie nauczyciela na zaspokojenie pragnienia przez ucznia. Zdaniem organizatorów, jest to absurd, bo "człowiek potrzebuje wody, aby żyć, a wiele osób (w szczególności młodych) zaniedbuje potrzebę stałego nawadniania organizmu, co jest groźne dla ich zdrowia. Szkoła, zamiast ograniczać, powinna promować picie wody" - czytamy w uzasadnieniu.

[ZT]43135[/ZT]

Temat przyznawanych "Absurdów roku" podchwycił TVN24, któremu udało się porozmawiać z dyrektorem placówki. Szybko okazało się, że jest szansa na to, żeby zapis zniknął. Tak miało się stać już na najbliższej radzie pedagogicznej.

Rada swoje, wyniki swoje

Organizatorzy opublikowali już wyniki konkursu. Zwycięzcą II edycji plebiscytu na najbardziej niedorzeczne postanowienie w szkolnym statucie zostało kaliskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Jak wynika z opublikowanego materiału prasowego organizatorów plebiscytu, szkoła rości sobie prawo do karania uczniów lub rodziców, którzy odważyli się złożyć skargę na nauczyciela, a dyrektor nie uznał jej za zasadną. Drugie miejsce zajął kielecki "katolik", który został nominowany, bo w procesie rekrutacji wymagał od kandydatów dostarczenia opinii proboszcza – mimo że przede wszystkim jest szkołą publiczną.

Na ostatnim miejscu podium znalazła się podstawówka z Torunia. 

- Jesteśmy zadowoleni z tegorocznej edycji. Uważamy, że konkurs spełnia swoje cele. Chodziło nam o zwrócenie uwagi, o uświadomienie wszystkim, że problem niedorzecznych i nielegalnych statutowych regulacji istnieje i jest poważny [...] Zauważyliśmy zmianę choćby w podejściu nauczycielskich związków zawodowych. Jeszcze niedawno ich władze publicznie powątpiewały, czy taki problem w ogóle może istnieć. Dzisiaj już przyznają otwarcie, że sytuacja, z jaką się zmagamy, jest w istocie bardzo poważna

- mówi prezes Stowarzyszenia Łukasz Korzeniowski.

Statutowy Absurd Roku - co to?

"Konkurs" organizuje Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS) – pozarządowa organizacja działająca na rzecz praworządności w oświacie, a w 2023 roku odbywa się jego druga edycja. Plebiscyt ma wyłonić najbardziej zdumiewające postanowienie zawarte w wewnętrznych szkolnych przepisach.

 

Zobacz także:

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

QpaQpa

4 0

Dyrektorzy tej szkoły też nieźle odlecieli.... 21:11, 23.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%