Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zwraca uwagę na szalejące ceny prądu. Apeluje do studentów i pracowników uczelni o rozwagę i przede wszystkim oszczędzanie energii elektrycznej.
O problemach uczelni pisaliśmy już na początku października. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego rektor zwracał uwagę na to, że szalejące ceny energii elektrycznej i ogrzewania mogą znacząco wpłynąć na funkcjonowanie UMK.
- Całkiem realne jest to, że zabraknie nam pieniędzy. Jeśli nie doczekamy się pomocy ze strony państwa, będziemy musieli ograniczyć wiele działań, a nawet z niektórych zrezygnować
- powiedział wtedy prof. Andrzej Sokala, rektor UMK.
[ZT]41133[/ZT]
Coraz głośniej mówiło się wtedy nawet o częściowej rezygnacji z zajęć i przejście na tryb zdalny. Pomysłu jednak nie komentował uniwersytet.
W środę (19 października) na internetowej stronie uczelni pojawił się apel rektora. Ma to związek właśnie z szalejącymi cenami.
- Uniwersytet dotknęły skutki kryzysu, a w najbliższym czasie proces ten będzie postępował. Jesteśmy w trakcie analizy zarządzania gospodarką energetyczną i wypracowywania jej optymalizacji. Niezależnie od tego niezmiernie ważny jest sposób codziennego działania każdego z nas. Dlatego bardzo Państwa prosimy o przyjęcie i wprowadzenie zasad gospodarowania zasobami Uniwersytetu - zaczął prof. Sokała.
Konkretnie, chodzi m.in. o rezygnację z korzystania ze zbędnych urządzeń elektrycznych, takich jak podgrzewacze powietrza i wyłączanie oświetlenia przed opuszczeniem pomieszczeń i korzystanie z oświetlenia miejscowego.
- Ważne jest też wyłączanie komputerów osobistych i innych urządzeń elektronicznych wraz z zakończeniem pracy, racjonalne korzystanie z urządzeń AGD, dobór nowych urządzeń pod kątem minimalizacji zużycia energii, odpowiednie ustawienie temperatury zadanej w pomieszczeniach, zakręcanie głowic termostatycznych przed planowaną dłuższą przerwą w pracy oraz niezasłanianie i niezastawianie urządzeń pomiarowych, grzewczych i chłodniczych - dodał rektor.
Uczelnia prosi też, żeby w najbliższym czasie nie otwierać okien podczas chłodzenia lub grzania pomieszczenia, wyłączanie klimatyzacji przed wyjściem z pracy i naświetlanie pomieszczeń światłem słonecznym. Ważne jest też ograniczania zużycia wody.
trax19:21, 20.10.2022
20 lat inwestowania w kolejne gmachu, których utrzymanie -teraz się okazuje- kosztuje.
Prawda08:20, 21.10.2022
polityka klimatyczna Eurokołchozu (ideologiczny zielony nie-ład) i klękający przed nią PiS/PO/Lewica puszczą nas z torbami. Polska węglem stoi - samowystarczalności energetycznej na 850 lat
Student 09:51, 21.10.2022
Co za zaściankowa uczelnia trzeba ją zmienić!
Studentka21:21, 03.11.2022
Szkoda, że na tych oszczędnościach tracą studenci. 2 tygodnie wolnego na przełomie lutego i marca w zamian za zajęcia trwające do 29.06 i sesję do 13.07. to niezbyt miły "prezent". Po doliczeniu miesięcznych praktyk i ewentualnej poprawki (każdemu może się przydarzyć) zostają ok. 2 tygodnie czasu do własnego wykorzystania. Nie chodzi tu tylko o zaplanowane z wyprzedzeniem wyjazdy wakacyjne, ale także o to, że niektórzy w wakacje pracują by podreperować trochę budżet przed kolejnym rokiem akademickim. Poza tym niektórzy "przyjezdni" studenci z innuch miast czy spoza Polski mają miejsca w akademiku, czy umowy najmu do końca czerwca i w obecnej chwili może być trudno to zmienić. A wystarczyło by zrobić, np. zdalne wykłady na wzór innych uczelni w Polsce na ten najzimniejszy okres.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Eksperci biją na alarm! Nie musisz? Nie wychodź
Daniel Ludwiński - czy jest pan świadomy i odpowiedzialny za wstawianie zdjęć ludzi ( tu: przy fontannie flisaka ) publikując artykuł poniżający bezdomnych ? Pytanie skieruję do osób sfotografowanych czy wyrazili aprobatę, aby umieszczać ich wizerunki w przestrzeni publicznej ? Nie zadając sobie trudu, dlaczego pseudo uchodźcom oferowano lokale bezkosztownie zostawiając rodaków bez dachu i wiktu nad głowami nie można szkalować obywateli. Kim pan jest i co reprezentuje ?
Do jełopa
11:06, 2025-07-01
Chcą Marszu Milczenia. To w związku ze śmiercią...
Co teraz ten marsz da??? Nic. Trzeba myśleć podczas wyborów. Teraz polski rząd chce walczyć z działaczami na granicy, którzy pilnują wciąż otwartych granic. Tłumaczenie że przeszkadzają straży granicznej ( chyba tylko po to aby grzecznie wpuszczali tych emigrantów bez żadnych dokumentów) Było referendum!!!!
Gość
09:22, 2025-07-01
Znamy personalia podpalacza z Rubinkowa
Chyba Bielawy i Grębocin a nie Rubinkowo
Debile
08:19, 2025-07-01
PILNE | Nie żyje 24-letnia Klaudia. Zmarła w szpitalu
Równie dobrze mogła to być napaść Polaka na Polkę, wtedy też byście tak komentowali? Została zamordowana młoda kobieta, tragedia byłaby taka sama. Prawo natomiast powinno być zmienione, za tego typu morderstwo powinna być kara śmierci, a nie utrzymywanie w więzieniu śmiecia (bez względu na narodowość) za nasze podatki do końca życia... Jedyna różnica w traktowaniu, mogłaby być po śmierci. Zbrodniarz Polak pochowany w zbiorowej mogile bez żadnych oznaczeń bo ma to nie zasłużył, obcokrajowca ciało odesłać pocztą to kraju jego pochodzenia.
Ogarnięcie sie
07:31, 2025-07-01