Stach jest bohaterem monodramu pt. "Ściana", który toruński aktor Damian Droszcz zrealizował za środki ze stypendium kulturalnego marszałka województwa i prezydenta miasta. Spektakl pokazuje niebezpieczeństwo ślepego podążania za nacjonalizmem.
Surowa sceneria Pałacu Dąmbskich, napisy na ścianach i jeden mężczyzna - głośno manifestujący swoje poglądy polityczne, cytujący Jacka Międlara, wychwalający marsz niepodległości. "Polaczek", "katol", "naziol". Dlaczego akurat taką postać twórcy zdecydowali się pokazać w monodramie "Ściana"?
- Musieliśmy dać upust naszym emocjom, ale nie przedstawiamy dzisiejszej rzeczywistości jeden do jednego. Przenieśliśmy się ok. 10 lat w przyszłość. Myślimy, że tak będzie wyglądała Polska jeśli w porę nie przestaniemy się kłócić, jeśli nie zaczniemy rozmawiać - przyznaje Agnieszka Płoszajska, reżyserka spektaklu i autorka scenariusza - Szukając inspiracji sięgnęliśmy do książki Alice Miller "Zniewolone dzieciństwo", a także do wspomnień z naszego dzieciństwa.
Droszcz na realizację spektaklu otrzymał stypendia od prezydenta i marszałka. "Ściana" dotyka tematów bardzo drażliwych społecznie, wyrażać ma jednak nie aprobatę a obawę.
- Jeżeli nadal będziemy uważać, że wszystko co jest "inne" i "odmienne" jest złe, to jesteśmy na prostej drodze do tego, aby sięgnąć dna. To nie jest polityczny spektakl, on po prostu dotyka ważnych kwestii społecznych. Musimy pamiętać, że to my decydujemy o tym, kim jesteśmy - zapewnia Damian Droszcz - Nienawidzę tego, kiedy tłum podąża za jakąś jednostką. Po to mamy mózgi i nazywamy się homo sapiens, żeby myśleć samodzielnie! To nasze prawo i obowiązek! Stach, bohater mojego monodramu jest postacią zero-jedynkową, to postać, które może przywalić ci w twarz, jeśli nie spodoba mu się co mówisz.
Okazuje się, że Stach nie jest postacią fikcyjną, a ma swojego realnego odpowiednika.
- To pan, który malował mi mieszkanie, mężczyzna z przeszłością, który wygląda jak kryminalista. Ale serce, po tą skorupą ma bardzo dobre. Wiele lat siedział w więzieniu. Dzięki teatrowi udało mu się wyjść na prostą. On teraz rozumie, poszerzył swoje horyzonty - dodaje Płoszajska.
Czy "Ściana" sprawi, że w porę się opamiętamy? Czy w porę opamięta się Stach? Odpowiedź już w najbliższą niedzielę (26 listopada) w Pałacu Dąmbskich. Premierowy pokaz zaplanowano na godz. 21.
3 promile i małe dzieci w aucie
Pewnie jakaś qrwa z Ukrainy.
Fan Stefana
17:22, 2025-07-05
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy może zaatakować czymkolwiek co ma pod ręką. Nie musi to być obcokrajowiec. To nie sytuacja się zmieniła, a ludzie. Ludzie przestają się szanować
Gość
08:18, 2025-07-05
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
dd się napracowało, żeby zasłaniać wyrazy
Chory portal
20:28, 2025-07-04
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
Marsz ma pokazać, że się jednoczymy z rodziną po dramacie jaki ich dotknął porażającą w skutkach sytuacją. Klaudia nie żyje od zadanych ran fizycznych, a jeszcze są takie, których nie widać choć zostają na zawsze. I niestety są nawet ludzie, którzy powinni chronić drugich stosowaniem prawa, a łamią *%#)!&
.Cel
20:23, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz