Ważne zwycięstwo toruńskich koszykarzy. Są w fazie play-off!

11:15, 04.04.2022 ddtorun.pl Aktualizacja: 11:20, 04.04.2022
Skomentuj fot. Agnieszka Bielecka fot. Agnieszka Bielecka

Wielkie emocje do końca, świetny doping i upragniony awans do play-offów. Ostateczny bilans tego tygodnia dla toruńskich Twardych Pierników jest zdecydowanie pozytywny.

Mecz, który dał nam play-offy zaczął się od celnego haka Daniela Amigo. Pierwsze minuty były bardzo wyrównane, a po pierwszy pięciu minutach gospodarze prowadzili 11:10. Chwilę później Czarni jednak Czarni odskoczyli na kilka punktów po rzucie Marka Klassena za trzy.

Po celnym wsadzie oraz rzucie wolnym Jamesa Eadsa prowadzenie gości zmniejszyło się do jednego punktu, ale minutę przed końcem pierwszej kwarty Jakub Musiał z linii rzutów wolnych ustalił jej wynik na 16:19. Po rozpoczęciu drugiej części gry długo wynik nie ulegał zmianie. Dopiero po dwóch minutach z wolnych trafił Marcus Lewis, a po akcjach Roko Rogicia oraz Daniela Amigo, który zaliczył akcję 2+1 na tablicy wyników wynik brzmiał 21:21.

Ostatnie pięć minut przed przerwą należało jednak do gości - punktowali Kalif Young, Beau Beech oraz Marek Klassen. Po drugiej stronie jednak odpowiadali Roko Rogić, James Eads oraz Szymon Janczak. Ostatni celny rzut przed przerwą trafił Aaron Cel i do szatni na chwilę oddechu drużyny schodziły przy stanie 31:37.Trzecia kwarta okazała się decydująca w ogólnym rozrachunku. O ile przez pierwsze cztery minuty było jeszcze spokojnie to w 35 minucie meczu, zawodnicy Grupa Sierleccy Czarnych przy mocno fizycznej grze, zaczęli popełniać błędy.

Najpierw faul niesportowy odgwizdano Marcusowi Lewisowi by po chwili po faulu w ataku Daniela Amigo, Billy Garret za kontakt z przeciwnikiem po gwizdu również zostało odgwizdane przewinienie niesportowe. Po tej sekwencji strata Twardych Pierników stopniała do jednego punktu, ale kilkadziesiąt sekund później, również po gwizdku, niesportowo zachował się Beach Beech, który wybijał piłkę Roko Rogić'owi.

Chorwat wykorzystał oba rzuty wolne i na tablicy pojawił się remis po 50. Do końca kwarty zawodnicy z Torunia jeszcze kilkukrotnie stawali na linii rzutów wolnych, wykorzystując swoje szanse. Ostatnie słowo przed ostatnią przerwą należało jednak do słupszczan - Marcus Lewis popisał się celnym lay-upem i na ostatnią pauzę drużyny schodziły przy stanie 61:58. Ostatnie dziesięć minut świetnie rozpoczął Bartosz Diduszko, który trafił swoją pierwszą trójkę w meczu, ale Czarni nie odpuszczali.

Dwie trójki trafił Bartosz Jankowski, potem odpowiedział Michał Kołodziej, trafiali też Marcus Lewis i Jahenns Manigat. Po celnym lay-upie Jamesa Eadsa Twarde Pierniki w na 4:49 do końca prowadził jednak 76:69. W tym momencie jednak dobrze zagrali Garrett z Klassenem i chwilę później było już 76:74. Znowu jednak w najważniejszym momencie świetnie odnalazł się Bartek Diduszko i trójeczką pozwolił "odjechać" na przewagę dwóch posiadań.

Słupszczanie zaczęli się spieszyć, ale piłka nie znajdowała drogi do kosza. Wynik na 83:76 ustalił James Eads z linii rzutów wolnych.-Przede wszystkim kluczem była nasza obrona w drugiej połowie i odmiana, którą przeszliśmy w przerwie meczu.

Padło tam kilka męskich słów i to było najważniejsze w tym, że ta druga połowa była inna niż pierwsza - podsumował krótko po meczu Bartosz Diduszko.

Siedemnaste zwycięstwo Twardych Pierników w tym sezonie - zagwarantowało udział w fazie play-off. Pozostałe dwa mecze z Kingiem Szczecin (10.04 na wyjeździe) oraz MKSem Dąbrowa Górnicza (13.04 w Arenie Toruń) zadecydują o miejscu, z którego torunianie przystąpią do tej fazy i kto będzie ich przeciwnikiem.

Twarde Pierniki Toruń - Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 83:76 (16:19 | 15:18 | 30:21 | 22:18)

Twarde Pierniki: Roko Rogić 26, Daniel Amigo 15, James Eads 14, Jahenns Manigat 11, Aaron Cel 7, Bartosz Diduszko 6, Michał Kołdziej 2, Szymon Janczak 2, Michał Samsonowicz 0, Ignacy Grochowski, Mateusz Kruszkowski - nie zagrali.

Grupa Sierleccy Czarni:Marcus Lewis 22, Marek Klassen 15, Beau Beech 13, Billy Garrett 8, Kalif Young 8, Bartosz Jankowski 6, Jakub Musiał 2, Michał Witliński 2, Dawid Słupiński 0, Michał Oleksy, Błażej Kulikowski, Przemysław Szczepanek - nie zagrali.