Jak na razie po Toruniu jeździ 150 autobusów z napędem spalinowym, 15 autobusów hybrydowych i 10 w pełni elektrycznych. Wkrótce tabor MZK mają dopełnić 4 nowe "hybrydy", miasto właśnie otworzyło przetarg na nowe pojazdy.
Termin składania ofert na nowe autobusy hybrydowe mija 19 lutego br. Planuje się, że pojazdy trafią do Torunia w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, czyli najpóźniej w I/II kwartale 2025 r. Zakup będzie finansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.
Nowe autobusy będą klasy MAXI, o długości około 12 metrów. Będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i wyposażone w wiele udogodnień, takich jak system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzacja, automaty do sprzedaży biletów, Wi-Fi, łącza USB i system detekcji oraz gaszenia pożarów.
A co najważniejsze, dzięki napędowi hybrydowemu będą bardziej ekologiczne od tradycyjnych samochodów spalinowych.
- Zgodnie z procedurami obowiązującymi przy ogłaszaniu postępowań przetargowych powyżej progów unijnych 17 stycznia 2024 r. ogłoszenie o przetargu zostało przesłane do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, a gdy zostanie w nim opublikowane (zwykle w ciągu kilku dni od daty przesłania), dokumentacja przetargowa zostanie zamieszczona na stronie BIP MZK.
- informuje Sylwia Derengowska, rzecznik rasowy MZK
- W miarę możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, a także dzięki środkom własnym Gminy tabor jest sukcesywnie wymieniany. Miasto inwestuje przede wszystkim w rozwiązania ekologiczne, przyjazne środowisku, dbając jednocześnie o komfort i bezpieczeństwo pasażerów - dodaje rzecznik.
Miasto składa kolejne wnioski o dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych, z myślą o osiągnięciu wymaganego poziomu zeroemisyjnego transportu publicznego już w latach 2025/2026.
Bodzio15:13, 23.01.2024
Przydały by się nowe linie tramwajowe. W tym na lewobrzeże i wrzosy.
Lewobrzeże15:56, 23.01.2024
Przydała by się komunikacja miejska na lewobrzeżu, bo to co obecnie jest, przez częstotliwość i liczbę linii, ciężko tak nazwać.
Tramwaj powinien pojawić się na lewobrzeżu już przy ostatnim remoncie mostu.
Gość17:40, 23.01.2024
Tylko autobusy kupują a kiedy nowe tramwaje? Dajcie już spokój z tymi starymi 40 -letnimi klamotami co się wiecznie psują.Prezydent marzy o turystach a ci jak się pojawiają i widzą te stare złomy to palcami wytykają i się śmieją.
B12:32, 24.01.2024
Stare tramwaje się nie psują często. Częściej psują się PESY, W których nie działa już choćby wiele elementów SIP.
B12:34, 24.01.2024
A poza tym tramwaje są bardzo drogie. Masz tu przetarg na 10 autobusów, za podobne pieniądze kupisz 1 tramwaj. Lepiej mieć 10 autobusów, czy 1 tramwaj? Tramwaje powinny być likwidowane, a nie rozwijane.
Gość 17:59, 24.01.2024
Nowy elektryczny autobus kosztuje ok 1,5 miliona tramwaj ok.9.Wez pod uwagę ile tramwaj weźmie ludzi a ile autobus.Tramwaj nie stoi w korkach a autobus tak.Gdzie są większe opóźnienia na liniach tramwajowych czy autobusowych.Jeszcze jakby było więcej priorytetów dla tramwajów i więcej linii...Ale to akurat wina kogoś innego.A o elektrycznych autobusach,ich wiecznym ładowaniu i baniu się puszczać je gdzieś dalej bo nie wiadomo czy prądu starczy to lepiej pomińmy ten temat.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.
***** kolorowych
14:39, 2025-07-04
0 1
W czym tramwaj jest lepszy od autobusu? Co jest bardziej niezawodne? Tramwaj, czy autobus? Co jest tańsze? No i w jaki sposób tramwaj miałby przejechać przez linię kolejową z trakcją elektryczną?