Zamknij

Zabytkowy basen odzyska dawny blask? 15 milionów za miejską legendę

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 12:00, 11.12.2024 Aktualizacja: 16:17, 11.12.2024
Skomentuj Archiwum DDToruń Fot. Daniel Wiśniewski Archiwum DDToruń Fot. Daniel Wiśniewski

Przez lata był symbolem świetności Ciechocinka, ale od ponad dwóch dekad basen solankowy popadał w ruinę. Teraz pojawiła się szansa na jego odrodzenie. Co przyniesie przyszłość?

Kiedyś tętniący życiem, dziś zapomniany i zniszczony – basen solankowy w Ciechocinku to ważny element historii miasta. Przez prawie 70 lat był miejscem spotkań mieszkańców i turystów, jedną z największych atrakcji w okolicy. Niestety, w 2002 roku, decyzją o zamknięciu obiektu, jego historia została przerwana. Powód? Katastrofalny stan techniczny, który uniemożliwiał dalsze użytkowanie.

[ANKIETA]676[/ANKIETA]

NieZ czasem miejsce to popadało w coraz większą ruinę. Pojawiały się różne koncepcje rewitalizacji, a właściciele obiektu zmieniali się jak w kalejdoskopie. Szczególne nadzieje budził projekt spółki Termy Ciechocinek, która w 2011 roku stworzyła ambitny plan przebudowy terenu. Miały powstać luksusowy hotel i nowe atrakcje. Niestety, wszystko skończyło się na papierze, a basen pozostawał zamknięty.

Światełko w tunelu – decyzja samorządu

Teraz jednak pojawiła się realna szansa na uratowanie tego historycznego miejsca. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął decyzję o zakupie dwóch zabytkowych nieruchomości w Ciechocinku – basenu solankowego oraz zespołu Łazienek przy ul. Raczyńskich. 5 grudnia 2024 roku podpisano akt notarialny, który formalnie zakończył proces przejęcia obiektu. Samorząd zapłacił za teren z ruinami basenu ponad 15 milionów złotych.

Plany na przyszłość

Przejęcie obiektu przez samorząd prawdopodobnie oznacza, że miejsce to zostanie odrestaurowane i ponownie udostępnione mieszkańcom oraz turystom. Planowane są prace rewitalizacyjne obejmujące zarówno basen, jak i towarzyszące mu budynki oraz fontannę.

- Termy Ciechocinek Spółka z o.o., użytkownik wieczysty tej nieruchomości, posiada teren z pozostałościami basenu solanko-termalnego, budynkami towarzyszącymi oraz fontanną. Te obiekty, znajdujące się w zabytkowym Parku Tężniowym, będą rewitalizowane, by służyły rekreacji zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem w ramach spółki Uzdrowisko Ciechocinek S.A. 

- mówił już w czerwcu Jarosław Jucewicz, burmistrz Ciechocinka.

Dlaczego to takie ważne?

Decyzja o zakupie basenu solankowego przez samorząd to nie tylko krok w kierunku ratowania zabytków, ale także szansa na ożywienie turystyki w Ciechocinku. Basen, będący kiedyś symbolem świetności miasta, może znów stać się jego wizytówką. Przez lata pozostawał w cieniu innych atrakcji Ciechocinka, takich jak słynne tężnie. Teraz ma szansę wrócić na mapę turystyczną regionu.

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%