Basen solankowy służył mieszkańcom przez blisko 70 lat. Niestety od 2002 roku stoi nieczynny, a powodem jego zamknięcia był katastrofalny stan techniczny. Okazuje się jednak, że jest światełko w tunelu, bo obiekt kupi samorząd województwa.
Otwarty basen w Ciechocinku już w niczym nie przypomina turystycznej perełki regionu, którą był jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obiekt przetrwał wiele, ale w 2002 roku, ze względu na bardzo zły stan techniczny musiał zostać zamknięty.
Przez lata pojawiały się różne koncepcje odbudowy obiektu, a przy okazji zmieniali się też jego właściciele. Pod koniec 2011 roku nieruchomość nabyła spółka Termy Ciechocinek, która stworzyła nawet koncepcję architektoniczną rewitalizacji basenu solankowego. Na terenie przytężniowym miał powstać między innymi luksusowy hotel. Plany były ambitne, ale na tym się skończyło.
Okazuje się, że jest szansa na uratowanie zabytkowego obiektu. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął decyzję o zakupie dwóch zabytkowych obiektów w Ciechocinku, m.in. właśnie nieczynnego od lat basenu solankowego. Przejęcie tej nieruchomości przez samorząd oznacza jej odrestaurowanie i udostępnienie kuracjuszom oraz mieszkańcom.
Burmistrz Ciechocinka, Jarosław Jucewicz, wyraził swoje zadowolenie z decyzji sejmiku w mediach społecznościowych:
- Z radością informuję, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego właśnie przed chwilą podjął ważną decyzję o zakupie dwóch kluczowych nieruchomości w Ciechocinku! Pierwsza z nich to teren byłego basenu solankowego, który zostanie nabyty za kwotę nie wyższą niż 15 milionów złotych. Termy Ciechocinek Spółka z o.o., użytkownik wieczysty tej nieruchomości, posiada teren z pozostałościami basenu solanko-termalnego, budynkami towarzyszącymi oraz fontanną. Te obiekty, znajdujące się w zabytkowym Parku Tężniowym, będą rewitalizowane, by służyły rekreacji zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem w ramach spółki Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
- napisał Jucewicz.
Druga nieruchomość przejęta przez Województwo to budynek Łazienek, który zostanie zakupiony za kwotę nie wyższą niż 10 milionów złotych. Znajdujący się przy ul. D.M. Raczyńskich 4 zespół łazienek o łącznej powierzchni użytkowej około 2200 m² również jest wpisany do rejestru zabytków. Po zakupie, planowana jest adaptacja tego budynku do zadań własnych samorządu województwa.
Burmistrz Jucewicz podziękował radnym i zarządowi województwa za ich zaangażowanie i wsparcie w ochronie dziedzictwa kulturowego regionu:
- Dzięki ich decyzjom, te historyczne miejsca będą mogły odzyskać dawną świetność i służyć kolejnym pokoleniom - zakończył.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz