Zamknij

Milionowe wsparcie za pomoc uchodźcom. Ile pieniędzy dla rodzin z Torunia?

09:43, 27.04.2022 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. Agnieszka Bielecka
REKLAMA

Milionowe wsparcie za pomoc uchodźcom. Ile pieniędzy dla rodzin z Torunia?

Rządowe środki wypłacone samorządom na zwrot kosztów dla tych, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców to 22,8 mln zł. Jednak spora cześć tej kwoty nie trafiła jeszcze do beneficjentów. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do lokalnych władz o możliwie szybkie i sprawne realizowanie tego zadania. Do samorządów w kujawsko-pomorskim łącznie trafiło już 43,8 mln zł na rekompensatę pomocy Ukraińcom.

Tematem dzisiejszej konferencji było omówienie dotychczasowej pomocy uchodźcom w województwie kujawsko-pomorskim i współpraca z samorządami. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz rozpoczął od ważnego apelu.

Do chwili obecnej przekazaliśmy do samorządów w województwie kujawsko-pomorskim 43,8 mln zł. Mój apel do samorządów to prośba, aby te środki na pomoc dla uchodźców jak najszybciej trafiły do ośrodków i osób, które zajmują się uciekającymi z Ukrainy. W ramach tych środków 7,5 mln zł zostało przekazane na rozliczenie się samorządów z ośrodkami zakwaterowania zbiorowego, hotelami i pensjonatami, które przyjęły uchodźców od pierwszych dni wojny

– powiedział.

Kolejna transza przekazana przez rząd to 23 mln zł – na wypłatę 40 zł za dobę dla osób fizycznych, które przyjęły pod swój dach obywateli Ukrainy. Ta kwota również trafiła już do samorządów.

Moja największa prośba odnosi się właśnie to tej puli środków. Bardzo zależy nam na tym, aby samorządy wsparły te osoby – ponieważ wypłaty dla osób fizycznych odbywają się w sposób bardzo ograniczony, mimo że pieniądze zostały już na ten cel przekazane 

- podkreślił wojewoda.

Następna poruszona podczas konferencji kwestia, to środki na obsługę nadawania numerów PESEL. Rząd za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego przekazał na ten cel 928 tys. zł. W naszym regionie zostało nadanych niemal 35 tys. numerów ewidencyjnych. Mikołaj Bogdanowicz zwrócił również uwagę na pieniądze wypłacane bezpośrednio przez urząd wojewódzki.

Zwłaszcza w pierwszych dniach wojny była potrzeba przekazania środków finansowych obiektom zakwaterowanie zbiorowego. Wówczas podpisywane były kontrakty mające zapewnić niezbędną liczbę miejsc dla uchodźców. Te osoby nadal tam mieszkają, a aktualna wartość tego rozliczenia to 3,1 mln zł” 

– powiedział wojewoda.

Kolejne środki przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To kwota 9,4 mln zł. Składa się na nią:

- Jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł wypłacane przez gminy. Do gmin trafiło na ten cel 8,1 mln zł, a niecałe 3,2 mln zł zostało już wypłacone uchodźcom na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

- Zapewnienie posiłków dzieciom i młodzieży - 458 tys. zł.

- Bezpłatna pomoc psychologiczna – 60 tys. zł.

- Świadczenia rodzinne - 755 tys. zł.

Wojewoda zaznaczył, że najmniejszy problem jest z ośrodkami zakwaterowanie zbiorowego. Jest ich 407, a łączna liczba miejsc, która została zabezpieczona to 11 330 - z czego niecałe 7 tys. jest zajętych. Podsumował także współpracę z NGO, informując że podpisanych jest 16 umów, a kwota przewidywana na finansowanie ich działań to 450 tys. zł.

Na zakończenie konferencji Mikołaj Bogdanowicz ponowił apel do samorządów.

Jedną z istotniejszych kwestii jest wypłacanie 40 zł za osobo-dobę. Jest za duża różnica między kwotą przekazaną już samorządom - a sumą wypłaconą osobom, które udzieliły schronienia uchodźcom. Są to codziennie ponoszone przez nie koszty i chcemy, aby jak najszybciej zostały zrekompensowane. Oczywiście jest to proces administracyjny, który wymaga weryfikacji, jednak bardzo zależy nam, aby odbywał się sprawniej. Jest to apel nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z innych województw, w których dzisiaj odbywają się podobne konferencje” 

– zaznaczył wojewoda.

[ALERT]1651045418838[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

drogodrogo

2 0

a Ty Polaku...drożyzna w sklepach i jeszcze dokładaj na Przybyszów-Przesiedleńców (z terenów oczywiście nie objętych żadną wojną) 20:06, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pobudkapobudka

4 0

Ale wy zdajecie sobie sprawę że wierząc w złych Rosjan i dobrych Ukraińców wierzycie tym samym mediom które przez 2 lata trzymały was w amoku covidowym? 05:46, 28.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TfuTfu

2 0

28 milionów i więcej przepier..ne na ukrów,szkoda że obywatelom Polskim tak nie pomagają tylko zadłużają kraj. 13:38, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%