Zamknij

Duomox - Czym jest? Kiedy się go stosuje?

08:17, 20.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:21, 20.01.2022

W przypadku wystąpienia zakażenia nierzadko konieczne staje się podanie antybiotyku. Ma on za zadanie unicestwienie chorobotwórczych drobnoustrojów. Dużą popularnością cieszy się lek Duomox, czyli antybiotyk służący do zwalczania zakażeń bakteryjnych o charakterze ogólnym. Ma on szerokie spektrum działania, przyczynia się do osłabienia ścian komórkowych patogenów i ich uśmiercenia. O dawkowaniu leku Duomox zawsze decyduje lekarz, trzeba też mieć na uwadze możliwość wystąpienia działań niepożądanych podczas stosowania preparatu.

Jak działa Duomox i jakie są wskazania do jego stosowania?

Duomox jest preparatem o działaniu antybiotycznym, należy do grupy aminopenicylin. Działa on skutecznie na różne szczepy bakterii, prowadzi do ich uśmiercenia. Amoksycylina zawarta w leku wchłania się w organizmie niemalże całkowicie i szybko trafia do krwiobiegu, wiążąc się z białkami osocza. Maksymalne stężenie terapeutyczne uzyskuje się już po godzinie lub dwóch godzinach po zażyciu tabletki. Warto też zaznaczyć, że substancja czynna leku Duomox ma największe stężenie w żółci, może być ono nawet czterokrotnie wyższe niż w osoczu. Wskazaniami do stosowania są zakażenia wywołane drobnoustrojami wrażliwymi na działanie amoksycyliny. Duomox stosuje się w leczeniu zakażeń dróg oddechowych zarówno górnych, jak dolnych. Jest on pomocy także w przypadku zakażeń dróg moczowych, żołądkowo-jelitowych, skóry i tkanek miękkich. Kuracja lekiem Duomox przynosi pozytywne efekty w przypadku rzeżączki. Jeśli dany rodzaj patogenu wykazuje odporność na działanie substancji czynnej zawartej w Duomoxie, to leczenie tym środkiem staje się bezskuteczne.

O czym należy pamiętać, stosując lek Duomox?

W przypadku osób, które są nadwrażliwe na amoksycylinę, antybiotyki ß-laktamowe lub jedną z substancji zawartych w leku Duomox, nie należy go podawać, bo może wystąpić reakcja anafilaktyczna. Konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań do przyjmowania leku Duomox. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów podatnych na alergię i ze zdiagnozowaną astmą oskrzelową. Lek Duomox może być stosowany nie tylko przez dorosłych, ale też przez dzieci, w tym noworodki i nawet wcześniaki. Należy mieć na uwadze to, że przyjmowanie amoksycyliny wiąże się z ryzykiem wystąpienia nadkażenia drobnoustrojami niewrażliwymi na jej działanie. Lek Duomox może być stosowany przez kobiety ciężarne, bo ryzyko wpływa na dziecko jest znikome.

W zależności od jednostki chorobowej, wieku pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia, stosuje się inne dawkowanie leku Duomox. Najczęściej pacjent przyjmuje od niecałego grama do trzech gramów na dobę w paru dawkach. W przypadku zakażenia o nasileniu lekkim lub umiarkowanym leczenie trwa od pięciu do siedmiu dni. Przyjmowanie leku Duomox wiąże się z możliwością wystąpienia efektów ubocznych. Częstymi działaniami niepożądanymi są biegunka, wysypka i świąd odbytu. Rzadziej dochodzi do zapalenia nerek, anemii, agranulocytozy, wstrząsu anafilaktycznego, rumienia, krwotocznego zapalenia okrężnicy, trombocytopenii, martwicy naskórka, zespołu Stevensa-Johnsona.

Artykuł stworzony we współpracy z Holter Help i Medyk Online

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%