Zamknij

Powierzchnia użytkowa nieruchomości - jak obliczyć?

13:25, 16.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:26, 16.06.2021

Kupując nowe mieszkanie lub dom zwraca się uwagę na jego parametry. Jednym z ważniejszych parametrów, który ma istotny wpływ na cenę jest przestrzeń użytkowa. Jak właściwie się ją oblicza?

Co wchodzi w skład powierzchni użytkowej nieruchomości?

Powierzchnia użytkowa budynku dotyczy przestrzeni, która jest zamknięta oraz przykryta (na przykład przez dach). Powierzchnia tego typu musi spełniać potrzeby, które zostały wyznaczone zgodnie z opisującym to projektem. Jeśli więc spojrzymy na kwestię powierzchni użytkowej w przypadku domu jednorodzinnego to nasunie się właściwy wniosek odnośnie tego, że wszystkie pomieszczenia, które służą celom mieszkaniowym rodziny wliczają się w powierzchnię użytkową danej nieruchomości. W takim przypadku należy jeszcze dodać, że powierzchnię użytkową nieruchomości dzieli się na podstawową oraz pomocniczą. W przypadku podstawowej powierzchni użytkowej nieruchomości domu jednorodzinnego wlicza się przykładowo poszczególne pokoje wypoczynkowe, sypialnie oraz salony. Natomiast powierzchnia użytkowa pomocnicza zawiera przykładowo pomieszczenia takie jak kuchnie, łazienki, schody, garaże, balkony i inne. Należy wiedzieć, że istnieje pewnego rodzaju kwestia dotycząca kotłowni – jeśli znajduje się tam piec to całą zajętą przez ten piec powierzchnię traktuje się jako powierzchnię usługową. Natomiast pozostałą część kotłowni zalicza się w zwykły sposób jako powierzchnię użytkową pomocniczą.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Brodnicy

Co nie wlicza się w powierzchnię użytkową nieruchomości?

W powierzchnię użytkową nieruchomości nie wlicza się kilka elementów o których warto wiedzieć. Dotyczy to powierzchni w budynku do których nie można wejść, a więc na przykład małych przestrzeni służących do przechowywania różnego rodzaju rzeczy. Dotyczy to tego typu powierzchni, których sufit jest położony niżej niż 1,9 m. Kwestią logiczną jest to, że powierzchnia ścian nie wlicza się do powierzchni użytkowej, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ścianek działowych także nie należy wliczać w powierzchnię użytkową nieruchomości. Muszą to być jednak ścianki działowe trwałe, a więc bez możliwości ich swobodnego przenoszenia w inne miejsce. Także różnego rodzaju otwory w ścianach nie są wliczane w tego rodzaj powierzchni użytkowej. Przy obliczaniu należy także nie zaliczać otworów wykonanych na okna oraz drzwi.

Zasada obliczeń

Przy obliczaniu powierzchni sumę podaje się w metrach kwadratowych, a także sam wynik powinien być przedstawiony aż do dwóch miejsc po przecinku. Tak uzyskany wynik jest więc powierzchnią użytkową nieruchomości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%