Zamknij

Koszt instalacji fotowoltaicznej - ile kosztuje fotowoltaika?

00:00, 14.04.2021 artykuł sponsorowany

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się ze znacznymi wydatkami, na które składają się nie tylko ceny samych komponentów instalacji PV. Żeby w ogóle podjąć decyzję o zakupie instalacji, warto skorzystać z bezpłatnej konsultacji z doradcą, który pomoże nam oszacować koszt zakupu i montażu systemu PV o określonej mocy i wielkości, a także określić przybliżony czasu zwrotu poniesionych kosztów i stwierdzić jakie oszczędności możliwe są do uzyskania dzięki korzystaniu z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli szacunki wypadną pomyślnie, dysponujemy powierzchnią dachu lub gruntu niezbędną do montażu instalacji fotowoltaicznej, należy wdać się w szczegóły.

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Przydomowa mikroinstalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata. Może zwrócić się nawet w 5 lat, a żywotność nowoczesnych paneli może sięgnąć nawet 40-50 lat.  Fotowoltaika dla domu, to najlepsze, co można zrobić, żeby zapomnieć na dobre o ciągłych podwyżkach cen prądu.  Szacuje się, że gospodarstwo domowe (rodzina z dwójką dzieci) zużywa rocznie od 4000 do 6000 kWh rocznie. Dla takiego gospodarstwa wystarczy instalacja generująca energię elektryczną o mocy szczytowej od 4 do 6 kW. Dobrej jakości przydomowa instalacja fotowoltaiczna kosztuje - w zależności od wielkości - minimalnie od 4,5 do 6,5 tysięcy PLN za każdy 1 kWp. 

Na koszt instalacji fotowoltaicznej składają się:

  • Panele fotowoltaiczne (45% kosztów)
  • Inwerter (20% kosztów)
  • Okablowanie elektroenergetyczne
  • Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe           → w sumie 25% kosztów
  • System montażowy

Brakujące w kosztorysie 10% to robocizna dla montażystów i elektryków.

Inne koszty związane z zakupem instalacji PV

Powyższe koszty instalacji PV uznać należy za stałe, mając jednak na uwadze fakt, że w przypadku każdego gospodarstwa domowego będą one inne z uwagi na:

  • Lokalizację instalacji fotowoltaicznej: inna będzie cena instalacji posadowionej na gruncie, inna  - na dachu; koszty instalacji PV na gruncie mogą być nieco wyższe, niż koszty instalacji PV na dachu, co związane jest z koniecznością zbudowania specjalnej konstrukcji wsporczej.
  • Różne możliwości prognozowania zapotrzebowania energetycznego: jeśli planujemy termomodernizację i robimy szacunki dla funkcjonującego już od jakiegoś czasu gospodarstwa domowego, możliwe jest w miarę precyzyjne określenie, ile energii rocznie zużywa nasz dom, a co za tym idzie, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie optymalna - dobiera się ją do średniej wysokości rachunków za prąd za ostatni rok. Jeśli jednak instalacja PV jest częścią dopiero projektowanego domu, bazujemy wyłącznie na danych wynikających z planowanego zużycia, co oznacza, że stajemy przed koniecznością określenia ilości, rodzaju i energochłonności urządzeń elektrycznych, które zamierzamy kupić.

Czy niedowymiarowanie lub przewymiarowanie instalacji ma znaczenie. Tak. Jeśli moc paneli okaże się niedoszacowana, istnieje możliwość rozbudowy instalacji o kolejne moduły, a jeśli w grę wchodzi niewielka ich liczba (1-2), przeważnie nie będzie się to wiązało z koniecznością wymiany inwertera. Z kolei przewymiarowanie instalacji, czyli zaprojektowanie instalacji PV o mocy, która znacznie przekracza roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd - jest po prostu nieopłacalne, ponieważ nadwyżki i tak trafią do publicznej sieci energetycznej, z której odzyskać je można wyłącznie w postaci opustów, a nie pieniędzy.

Czy koszt instalacji fotowoltaicznej można obniżyć dzięki dofinansowaniom

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej dla domu, pamiętajmy:

Program "Mój prąd" - czy będzie kolejna edycja?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nadal nie informują na temat nowego naboru wniosków w programie Mój Prąd na 2021 rok, choć zadeklarowały, że program zostanie przedłużony. Cały czas trwają prace koncepcyjne nad nową odsłoną programu wraz z uwzględnieniem ewentualnych możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu rzeczowego, a wspomniana nowa odsłona planowana jest w połowie roku. Prawdopodobnie o kolejne dofinansowania w ramach Mój Prąd będzie można ubiegać się od 01.07.2021 r. a edycja ta potrwa do 22.12.2021 r.

Program "Czyste powietrze"

W 2021 roku na pewno można starać się o dofinasowanie z programu  Czyste Powietrze. Wnioski elektroniczne można składać przez Portal Beneficjenta na stronie odpowiedniego WFOŚiGW lub na gov.pl. Przy składaniu wniosków stacjonarnie trzeba udać się do WFOŚiGW z wcześniej pobranymi dokumentami. Beneficjentami mogą być osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami domków jednorodzinnych. Dodatkowo trzeba spełnić kryteria dochodowe:  dla gospodarstw domowych jednoosobowych dochód nie może przekraczać 1960 zł miesięcznie, a w gospodarstwach wieloosobowych jest to 1400 zł na jedną osobę. Głównym założeniem programu nie są dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, a termomodernizacja i poprawa jakości powietrza, jednak biorąc w nim udział i dodatkowo montując instalację, można liczyć na pożyczkę.

Ulga termomodernizacyjna

Inwestorzy wciąż mogą także korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w ramach której od podstawy obliczenia podatku można odliczyć wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku.

W przygotowaniu tekstu pomogła Firma SYNTEZA OZE, która działa nieprzerwanie w branży energetycznej od 2013 roku, zachęcamy do skorzystania z kalkulatora fotowoltaiki na stronie: https://syntezaoze.pl/kalkulator/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%