Dziś mija rok od powstania serwisu #FakeHunter, którego zespół podjął się trudnej walki z falą dezinformacji zalewającą przede wszystkim media społecznościowe. W ciągu tego czasu serwisowi udało się zweryfikować ponad 1150 informacji, w tym zdemaskować ok. 900 fake newsów, głównie dotyczących koronawirusa i szczepień. Projekt został uruchomiony przez PAP wspólnie z GovTech Polska.
W dobie pandemii dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna, gdyż nie tylko sieje niepokój i lęk, ale też może zagrozić zdrowiu i życiu, np. poprzez unikanie szczepień czy nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego. Dlatego zwalczanie tzw. infodemii w oparciu o wiarygodne źródła ma ogromne znaczenie społeczne. To jest właśnie zadanie i cel serwisu #FakeHunter PAP i jemu podobnych.
Każdy internauta może zgłosić do serwisu wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. W ten sposób udało się podważyć prawdziwość tak popularnych w sieci teorii spiskowych, jak np. szkodliwość noszenia maseczek, laboratoryjne pochodzenie koronawirusa czy próby zapanowania nad ludzkością za pośrednictwem szczepionek.
Sprawdzane treści nie ograniczają się jedynie do pandemii koronawirusa i sposobów zapobiegania dalszemu jej rozprzestrzenianiu. Zespół #FakeHuntera tropi też fałszywe wiadomości z takich dziedzin jak: nauka i zdrowie, nowe technologie, finanse, telekomunikacja, a także, od niedawna, energetyka.
Przygotowywane przez ekspertów FH raporty zawierają werdykty stwierdzające prawdziwoś
lub fałsz danego zgłoszenia oraz ich uzasadnienie, jak również listę polskich i zagranicznych źródeł, z których korzystano przy weryfikacji. Są to m.in. publikacje naukowe, zalecenia takich organizacji jak Światowa Organizacja Zdrowia, Europejska Agencja Leków, amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), stanowiska polskiego rządu czy poszczególnych resortów oraz wypowiedzi specjalistów z danej dziedziny.
„#FakeHunter to projekt społeczny tworzony wspólnie z partnerami i ekspertami. Aktualnie oprócz ogólnych treści weryfikujemy informacje zgłaszane w kilku kategoriach: energetyka, finanse, koronawirus, nauka i zdrowie, szczepienia i telekomunikacja. Projekt jest cały czas rozwijany a obszar weryfikacji fake newsów poszerzany. Celem projektu jest zdemaskowanie jak największej ilości nieprawdziwych informacji” - mówi Lidia Garbaczuk, dyrektor marketingu i sprzedaży PAP.
Serwis organizuje też konkurs #FakeHunter Challenge, w którym mogą wziąć udział wszyscy pragnących tropić „fejki” w sieci i weryfikować je w oparciu o sprawdzone źródła. Podczas tegorocznej II edycji konkursu do rywalizacji przystąpiło niemal 100 internautów, którzy zweryfikowali łącznie, w ciągu trzech dni, ponad 2 tys. zgłoszeń.
Już dziś zapraszamy na kolejne odsłony #FakeHunter Challenge!
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Zbrodnia, która wciąż dzieli Polaków i Ukraińców
Nich ukraińcy zostaną zaproszeni, którzy są na bezkosztownym utrzymaniu Polaków kiedy głodni rodacy umierają na ulicach bez domów.
Zrobić czystki
13:53, 2025-07-11
Toruń stracił legendę protestów. Panią Danusię...
To był zaszczyt być w pobliżu Danusi Zakurzewskiej, emerytowanej nauczycielki, osoby o wysokim stopniu zaufania społecznego. Ona broniła sprawiedliwości i praw dla wszystkich. Dziękuję za zaszczyt znania i poznania Danusi. Żegnaj Przyjaciółko
Danka
13:27, 2025-07-11
Toruń sparaliżowany przez remont w centrum
Śmieszne jest to tłumaczenie, że robią to w wakacje... To kolejne kłanianie się UMT do dzieciaków, które mają częstsze połączenia w roku szkolnym, a i prac drogowych wtedy się nie prowadzi. Tymczasem, one nawet za bilety nie płacą, bo po co? Wtedy, gdy dzieciaki piją piwo na bulwarze dojeżdżając do niego MZK bez biletu, to człowiek pracuje dostając od miasta prezent w postaci niedziałającej aplikacji JO, robót torowych i feryjnego rozkładu jazdy.
Lewobrzeże
12:18, 2025-07-11
Nowa droga połączy Toruń z pobliską gminą? Alternatywa
Czy to kadr z filmu *%#)!& i głupszy?:p
:)
11:31, 2025-07-11