Zamknij
Ważne

Komu nie przysługuje świadczenie wspierające? Te osoby nie mogą skorzystać z zapomogi

artykuł sponsorowany + 12:41, 11.07.2025 Aktualizacja: 12:42, 11.07.2025

Świadczenie wspierające, wprowadzone w styczniu 2024 roku, to nowa forma wsparcia finansowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jednak zapomoga nie jest przyznawana wszystkim – ustawodawca przewidział konkretne sytuacje, w których nie przysługuje świadczenie wspierające. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły.

Punktacja to nie wszystko

W 2025 roku świadczenie wspierające przysługuje osobom z niepełnosprawnościami, które otrzymały przynajmniej 78 punktów w ocenie poziomu potrzeby wsparcia. Wcześniej wartość ta była wyższa – w 2024 roku o zapomogę można było ubiegać się w przypadku uzyskania od 87 do 100 punktów.

Warto jednak pamiętać, że punktacja to nie wszystko. Pomimo przyznania wysokiego wyniku przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności czasami świadczenie wspierające i tak nie przysługuje. O jakich sytuacjach mowa? Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami, które przebywają w jednej z poniższych instytucji:

  • domu pomocy społecznej,
  • rodzinnym domu pomocy,
  • zakładzie opiekuńczo-leczniczym,
  • zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
  • placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnościami, przewlekle chorym lub seniorom,
  • zakładzie karnym, poprawczym,
  • areszcie śledczym.

Pobyt w wymienionych instytucjach skutkuje wyłączeniem prawa do świadczenia wspierającego. Wynika to z tego, że osoby przebywające w tego typu placówkach otrzymują całodobowe wsparcie, co w świetle prawa odbiera im dostęp do tej zapomogi. Powód jest prosty – świadczenie wspierające ma pomóc beneficjentom w wydatkach związanych z zaspokojeniem potrzeb życiowych i wspierać ich rozwój w domu, a nie finansować usługi zapewniane przez instytucje.

Kiedy jeszcze nie przysługuje świadczenie wspierające?

Co ciekawe, świadczenie wspierające nie przysługuje, jeśli dana osoba jest uprawniona do analogicznej zapomogi w innym kraju UE/EFTA. Dotyczy to również potencjalnych beneficjentów, którzy nie mieszkają w Polsce lub nie ukończyli jeszcze 18. roku życia. Oczywiście, ze świadczenia nie skorzystają też osoby, które nie dopełnią wymaganych formalności.

A co w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe ma opiekuna pobierającego świadczenie pielęgnacyjne albo specjalny zasiłek opiekuńczy? Nie można jednocześnie korzystać z tych dwóch form pomocy. Należy pamiętać, że wypłata świadczenia wspierającego osobie z niepełnosprawnością wiąże się z utratą prawa do zapomogi przez opiekuna.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%