Zamknij

Soczewki kontaktowe - jak odpowiednio dobrać szkła kontaktowe do wady wzroku?

09:23, 23.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:23, 23.11.2020

Zadaniem soczewek kontaktowych jest zapewnienie jak najlepszej jakości widzenia. Aby to było możliwe, należy je właściwie dobrać do posiadanej wady wzroku. Jak to zrobić i kto zajmuje się profesjonalnym dopasowaniem soczewek?

Kto dobiera soczewki kontaktowe?

Na samym początku należy wyjaśnić najważniejszą kwestię. Dobór soczewek kontaktowych to zadanie, które powinno się zostawić specjaliście. W tym przypadku będzie to lekarz okulista lub optometrysta. Warto wiedzieć, że badanie pod kątem soczewek kontaktowych różni się od zwykłego badania wzroku, kończącego się przepisaniem okularów korekcyjnych. Niektórzy jednak wpadają na pomysł samodzielnego doboru soczewek na podstawie mocy okularów. Jednak wtedy rezultaty korekcji mogą nie być zadowalające. Co więcej, możemy narazić nasze oczy na duży dyskomfort, a nawet niebezpieczeństwo. Dlaczego soczewek kontaktowych nie dobiera się samodzielnie? Oto 3 główne powody:

  • różnice w mocach soczewek i okularów - dobór soczewek kontaktowych na podstawie recepty na okulary nie będzie dobrym pomysłem. Soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na oku, natomiast szkło okularowe jest od oka oddalone, dlatego przy tej samej wadzie wzroku, ich moce nie zawsze będą sobie równe. Różnice te są znaczące szczególnie przy nieco większych wadach, powyżej -/+ 3,25 dioptrii.
  • konieczność indywidualnego dopasowania - moc to nie jedyny parametr soczewek, który ustala się podczas badania wzroku. Aby soczewka była wygodna, musi idealnie pasować do budowy gałki ocznej. Tylko specjalista jest w stanie dobrać soczewki o odpowiedniej krzywiźnie i średnicy oraz sprawdzić ich dopasowanie po założeniu.
  • wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań - aby noszenie soczewek kontaktowych w ogóle było możliwe, musi na to pozwalać nasz stan zdrowia. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania (stałe lub czasowe), które specjalista musi najpierw wykluczyć, aby móc przepisać nam soczewki. Wśród nich są m.in. takie dolegliwości, jak: zespół suchego oka, cukrzyca, alergia czy zaburzenia hormonalne.

Dobór soczewek do wady wzroku

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Można je podzielić np. ze względu na materiał (hydrożelowy lub silikonowo-hydrożelowy) czy częstotliwość wymiany (jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne itd.). Podstawowym kryterium podziału są jednak wady wzroku, do których zostały przeznaczone. Chociaż soczewki dobiera okulista lub optometrysta, warto wiedzieć, jaki rodzaj szkieł kontaktowych przystosowany jest do naszej wady. Pozwoli to np. uniknąć pomyłki przy zakupie następnego opakowania soczewek. W sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży szkieł kontaktowych jak kontaktowe.pl, dostępne są wszystkie rodzaje soczewek, pozwalające korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub prezbiopię.

Jakie soczewki na krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, w której obraz zamiast na siatkówce, powstaje przed siatkówką. Skutkuje to nieostrym widzeniem z daleka, ale wyraźnym z bliska. Szkła kontaktowe dla krótkowidzów to soczewki sferyczne. Jest to najpopularniejszy rodzaj soczewek, oferowany przez wszystkich znanych producentów i dostępny w wielu różnych wariantach. Krótkowzroczność koryguje się tzw. “minusami”, czyli soczewkami o ujemnej mocy.

Jakie soczewki na dalekowzroczność?

Przy dalekowzroczności obraz również nie powstaje na siatkówce, ale tym razem za nią. Co ciekawe, wada ta powoduje pogorszenie widzenia nie tylko z bliska, ale z różnych odległości. Dla dalekowidzów przeznaczony jest dokładnie ten sam rodzaj soczewek, co dla krótkowidzów, czyli sferyczne szkła kontaktowe. Oczywiście z tą różnicą, że będą to “plusy”, czyli soczewki o dodatnich mocach.

Jakie soczewki na astygmatyzm?

Astygmatyzm to szczególny rodzaj wady wzroku, który polega na posiadaniu nieprawidłowej krzywizny rogówki lub soczewki oka, na skutek czego widziany obraz jest nieostry. Na szczęście także astygmatyzm da się skorygować za pomocą soczewek kontaktowych - w tym przypadku będą to soczewki toryczne, określane często jako cylindryczne szkła kontaktowe lub po prostu soczewki z cylindrem.

Jakie soczewki na prezbiopię?

Prezbiopia (inaczej starczowzroczność) to wada pojawiająca się najczęściej po 40-45. roku życia. Soczewka oka traci wtedy swoją elastyczność i umiejętność dostosowania ostrości widzenia do danej odległości. Najpopularniejszy objaw to tzw. “za krótka ręka”, kiedy to musimy maksymalnie oddalić tekst od oczu, aby móc go przeczytać. Również w przypadku prezbiopii mogą nam pomóc szkła kontaktowe. Tego typu soczewki określa się jako multifokalne (wieloogniskowe) i są one odpowiednikiem okularów progresywnych, umożliwiając wyraźne widzenie zarówno z bliży, jak i dali.

Sprawdź szczegóły na www.kontaktowe.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%