Zamknij

Kiedy wykonać badanie doppler tętnic szyjnych?

19:10, 21.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 19:11, 21.05.2020

Doppler tętnic szyjnych to nic innego jak dopplerowskie USG zarówno tętnic szyjnych, jak i kręgowych. To badanie diagnostyczne, które pozwala nam na ocenę stopnia zwężenia właśnie tych naczyń. Kiedy należy je wykonać? Jakie są wskazania oraz jak wygląda cały proces?

Doppler tętnic szyjnych to nic innego jak dopplerowskie USG zarówno tętnic szyjnych, jak i kręgowych. To badanie diagnostyczne, które pozwala nam na ocenę stopnia zwężenia właśnie tych naczyń. Kiedy należy je wykonać? Jakie są wskazania oraz jak wygląda cały proces?

Dlaczego Doppler tętnic szyjnych jest tak ważny?

Tętnice szyjne to najistotniejsze naczynia, które są odpowiedzialne za doprowadzanie krwi do naszego mózgu. Każdy z nas jest w stanie wyczuć ich pracę poprzez przyłożenie palce do boku swojej szyi. Aby mózg działał sprawnie oraz nie sprawiał problemów, konieczna jest poprawa praca także tętnic kręgowych, które ukryte są w naszym kręgosłupie. Kiedy dojdzie do zwężenia światła tych tętnic, mózg zostanie niedokrwiony, co może okazać się tragiczne w skutkach. 

W związku z tym śmiało możemy rzec, że drożne oraz sprawne tętnice szyjne zapewniają nam prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Nie możemy jednak zapomnieć, że sam fakt, że przez cztery tętnice przepływa krew, jest niewystarczający. Konieczne jest również zadbanie, aby wraz z nią do mózgu nie dostał się żaden materiał zatorowy, czyli blaszki miażdżycowe, które mogą zostać oderwane od wewnętrznej strony naszej tętnicy. Taka sytuacja skutkuje bardzo skomplikowanymi oraz groźnymi zaburzeniami neurologicznymi. Najgorszy scenariusz uwzględnia nawet śmierć pacjenta. Właśnie dlatego tak ważna jest ocena naczyń mózgowych.

Tętnice szyjne są znacznie bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany miażdżycowe niż kręgowe. Aż 30 procent osób powyżej 65 roku życia boryka się ze schorzeniem, jakim jest miażdżyca tętnic szyjnych. Zmiany te charakteryzują się różnym poziomem nasilenia, na którego podstawie wybierany jest sposób leczenia.

Kto powinien zdecydować się na badanie Doppler tętnic szyjnych?

Miażdżyca tętnic szyjnych jest niewyczuwalna, dlatego bardzo wiele osób lekceważy jej objawy. Profilaktyka udarowa jest bardzo ważna, dlatego nie należy odwlekać badania, kiedy mamy do czynienia z:

  • Szumy w uszach;
  • Bóle głowy;
  • Zaburzenia czucia;
  • Zawroty głowy;
  • Dziwne mrowienie w kończynach;
  • Zaburzenia równowagi.

W przypadku, gdy takie objawy pojawiają się w przypadku osób, które borykają się z wysokim poziomem cholesterolu, chorobami serca, lub są palaczami tytoniu, nie powinny one być lekceważone. Jak najszybciej należy udać się na badanie, które powie nam co dalej.

Co więcej, badanie powinno być przeprowadzone u wszystkich osób, które ukończyły 65 lat oraz chorują na chorobę wieńcową. Pozostałymi wskazaniami jest:

  • Uraz szyi;
  • Przebyty atak niedokrwienny czy udar mózgu;
  • Pojawianie się objawów neurologicznych odnoszących się do niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego;
  • Choroby, takie jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienia czy podwyższony poziom cholesterolu;
  • Szmery nad tętnicami szyjnymi.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga od nas żadnego specjalnego przygotowania. Jedyne, o czym musimy pamiętać to o odzieży, która powinna odkrywać naszą szyję. W związku z tym zakładanie golfu, czy ubrań z podwyższonym kołnierzem znacznie utrudni przebieg badania. Na jego czas należy również zdjąć wszelkie ozdoby z szyi. Należy również zabrać ze sobą kompletną dokumentację techniczną.

Jak często należy wykonywać badanie Doppler tętnic szyjnych?

Nie ma żadnych ograniczeń co do określonego okresu. Badanie powinno być przeprowadzane tak często, jak to jest zalecane. Nie możemy zapominać, że to całkiem bezpieczny proces, a przede wszystkim bezbolesny. Równie w trakcie, a także po samym badaniu nie będziemy odczuwali żadnego bólu czy dyskomfortu. Tętnice szyjne są silnie połączone z wieńcowymi. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że bardzo podobnie reagują na wszelkie niekorzystne zmiany, które zachodzą w naszym organizmie, niepoprawną lub zbyt tłustą czy ubogą w bardzo ważne warzywa dietę, a także palenie papierosów oraz braku ruchu.

Jak widać, profilaktyka udarów to bardzo ważna rzecz. W związku z tym, jeśli tylko niepokoją nas jakieś objawy lub zaliczamy się do grupy ryzyka, należy udać się na badanie Doppler tętnic szyjnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%