Zamknij

Wachlarz e-usług dla mieszkańców gminy Klembów

artykuł sponsorowany + 13:59, 06.03.2020 Aktualizacja: 14:01, 06.03.2020

Zaczęli od uporządkowania infrastruktury komputerowej, a skończyli na wdrożeniu całej palety e-usług dla mieszkańców. Za te działania gmina Klembów zdobyła główną nagrodę w konkursie Serwisu Samorządowego PAP Innowacyjny Samorząd 2020 w kategorii gminy wiejskie.

Materiał wideo: https://youtu.be/hfMufR_Hyb4

Klembów to prawie dziesięciotysięczna gmina, położona w powiecie wołomińskim w województwie mazowieckim. Ostatnie dwa lata upłynęły tam pod znakiem intensywnego rozwoju usług dla mieszkańców. Wprowadzone zostały: elektroniczna rekrutacja do przedszkoli, system informacji przestrzennej gminy, e-dzienniki w szkołach, biblioteka online, czytniki e-booków, telefonia VoIP, e-faktury i zdalny odczyt liczników wod-kan, a także e-płatności, powiadamianie SMS-owe i punkt potwierdzania E-PUAP.

Jak podkreśla samorząd, wszystko rozpoczęło się od uporządkowania infrastruktury komputerowej i telefonicznej w urzędzie gminy i jednostkach organizacyjnych. Powstała nowoczesna serwerownia, dzięki której była możliwość rozbudowy e-usług.

Jako priorytet potraktowana została sprawa urządzenia jednej, wspólnej serwerowni dla wszystkich jednostek. W ten sposób dwóch informatyków obsługuje systemy informatyczne wszystkich 11 jednostek organizacyjnych gminy. Jest to usprawnienie organizacyjne, a zarazem optymalizacja kosztów.

Trafnym rozwiązaniem była likwidacja starej centrali telefonicznej i wprowadzenie telefonii internetowej VoIP.

„Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy pracownik ma przypisany numer wewnętrzny i zewnętrzny telefonu. Znacznie ułatwia to bezpośredni kontakt z pracownikami merytorycznymi” - wyjaśnia Agnieszka Sosnowska, sekretarz gminy. „Telefony są ogólnodostępne na stronie internetowej gminy oraz publikowane we wszystkich informatorach gminnych. Co nie jest codziennością, bezpośredni numer jest również do wójta” - dodaje.

Gmina systematycznie zwiększa także funkcjonalności systemu informacji przestrzennej w gminie. Poza zwykłą mapą z numeracją działek, numeracją porządkową i nazwami ulic zostały naniesione mapy z planami zagospodarowania przestrzennego i studium, system pozwala na sprawdzenie uzbrojenia terenu, m.in. w sieć wodno-kanalizacyjną, a także sprawdzenie dostępu do drogi i jej kategorii. Najnowszą wprowadzoną nakładką jest rejestr mienia gminnego, który pozwala sprawdzić tytuł prawny do nieruchomości gminnych, jest to istotne zwłaszcza w odniesieniu do własności dróg.

„System informacji przestrzennej to narzędzie usprawniające pracę samych urzędników, ale przede wszystkim źródło informacji dla obecnych i przyszłych mieszkańców, a zwłaszcza inwestorów, którzy korzystając z komputera i internetu mogą zrobić rozeznanie na lokalnym rynku” - podkreśla klembowski samorząd.

Część e-usług dotyczy gminnej oświaty. Szereg realizowanych projektów pozwolił na wyposażenie niemal każdej sali w nowoczesne tablice multimedialne i ekrany dotykowe. Wszystkie szkoły korzystają z e-dzienników, a do przedszkoli obowiązuje elektroniczny system rekrutacji.

Zmiana siedziby biblioteki umożliwiła zwiększenie oferty dla czytelników. Wszystkie książki zostały wprowadzone do elektronicznego systemu. Każdy czytelnik ma własne konto z możliwością jego bieżącego śledzenia, a co istotne, z możliwością rezerwacji książek. Dla miłośników elektronicznych książek jest możliwość wypożyczenia w bibliotece czytnika e-booków.

Gmina oferuje także możliwość otrzymania e-faktury za wodę i ścieki oraz płatności bezgotówkowe w kasie. To powoduje obniżenie kosztów druku i wysyłki, a dla mieszkańców jest bardzo dużym ułatwieniem, ponieważ w najbliższej okolicy nie ma bankomatu.

Wzrasta też liczba odbiorców informacji SMS-owych. Rejestracja do systemu jest bezpłatna, a umożliwia otrzymywanie informacji o wszystkich wydarzeniach i ważnych sprawach z życia gminy.

Dużym ułatwieniem dla mieszkańców jest też możliwość potwierdzenia na miejscu w urzędzie profilu zaufanego e-PUAP.

„To wszystko to są tylko narzędzia, systemy wspomagające pracę urzędu, ale samorząd to są ludzie. Za tym wszystkim stoją pracownicy urzędu i to dzięki ich otwartości i zaangażowaniu udało się wiele rozwiązań wprowadzić” - podsumowuje Agnieszka Sosnowska.

Jak dodaje, gmina nie należy do najbogatszych, stąd też każdą wydatkowaną złotówkę kilkukrotnie oglądają. „Skupiamy się na wprowadzeniu takich rozwiązań, które przy jak najmniejszych nakładach finansowych dadzą wymierny efekt” - wskazuje.

Poza gminą Klembów, która została głównym laureatem w kategorii gmin wiejskich, wyróżnieni w tej kategorii zostali:

Miedzichowo - Małe kino społecznościowe szansą na rozwój zasobów kultury województwa wielkopolskiego;

Zagrodno - Wykorzystanie Nowoczesnych Technologii Bezzałogowych w poprawie bezpieczeństwa lokalnej społeczności;

Stare Pole - Mobilny Urzędnik - Gmina Przyjazna Mieszkańcom;

Zgorzelec - Pracownia multimedialna 3D w Szkole Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach.

Wśród finalistów kategorii „gmina wiejska” znalazły się: Bieliny, Czarny Bór, Długołęka (za dwa projekty), Dąbie, Dywity, Godów, Jejkowice, Kaliska, Kurzętnik, Maków, Malanów, Nadarzyn, Płużnica, Podgórzyn, Pokrzywnica, Rokietnica, Rzekuń, Stare Babice, Terespol, Wiązowna, Zawonia.

Do konkursu zgłoszono w sumie 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Na marszu dla Klaudii trwała rekrutacja do...

Panu Gulewskiemu dedykuję stary dowcip i rysunek Mleczki: Obywatelu, nie ppiepprz bez sensu. Otóż, panie gula, obecna władza nie wypełnia swoich obowiązków, wprost działa na szkodę obywateli, którzy nie chcą być zarzynani na ulicach. Rząd i ugrupowanie rudego niemca jest politycznym trupem i cuchnie, a najbardziej cuchnie chyży rój. I dlatego społeczeństwo bierze w swoje ręce kwestie, które powinny być załatwiane przez władzę. A pan, panie gula należy do bandy rudego. I stąd pana doorrnowaty komentarz....

Wojas

07:22, 2025-07-08

29-letni obcokrajowiec doprowadzony do prokuratury

Polaczki to jest dopiero początek

Gość

00:07, 2025-07-08

29-letni obcokrajowiec doprowadzony do prokuratury

Kiedyś pisałem o tym, że należy wszystkich cudzoziemców kontrolować pod względem celu w jakim tu przyjeżdżają i też czy nie są karani w swoim kraju. Jeśli jakiś cudzoziemiec zamiast asymilować i uczyć się naszego języka czy historii to chcę żyć z zasiłku i być dzikusem, który zabija innych to automatyczny kop w cztery litery i koniec gadki. I nie ważne kto wpuścił PiS czy PO to doskonale wiemy, że oba te partie są tak samo winne.

Dzik

20:30, 2025-07-07

29-letni obcokrajowiec doprowadzony do prokuratury

Od razu śmiecia do pieca, a każdego kolorowego do Oświęcimia tam krzywdy nikomu nie zrobią tylko sobie. Obozy w Oświęcimiu to dla brudasów z dzikich krajów odpowiednie miejsce

Tiger

20:22, 2025-07-07

0%