Felinoterapia - zwierzęta pomagają w rehabilitacji. Czym jest felinoterapia?
Felinoterapia to metoda działań terapeutycznych powiązana z kotami. Jak dowodzą badania, samo przebywanie z kotem powoduje uspokojenie, obniżenie poziomu stresu, wzrost endorfin we krwi, obniżenie poziomu lęku, zmniejszenie odczucia samotności a nawet wzrost odporności.
Dobrym rozwiązaniem dla dzieci jest posiadanie w domu kota - dzieci w ten sposób uczą się odpowiedzialności, przy czym jest mniej wymagającym zwierzęciem niż pies, ponieważ nie wymaga codziennych spacerów. Przy czym należy również pamiętać o szczepieniach i pamiętać o odrobaczaniu zwierząt - zwraca uwagę weterynarz z vetpassion.
Koty polecane są szczególnie dla terapii dzieci ze wzmożoną aktywnością psychoruchową, autyzmem, silnymi negatywnymi przeżyciami emocjonalnymi a także z nieprawidłowym napięciem mięśniowym.
Felinoterapia sprawdza się także wśród osób starszych, z problemami ruchowymi czy psychicznymi. Koty poprawiają humor, a ich głaskanie polepsza motorykę dłoni.
Koty i praca z nimi są świetnym rozwiązaniem leczniczym i terapeutycznym, jednak nie mogą zastąpić tradycyjnej formy leczenia różnych chorób.
Do felinoterapii nada się każdy kot. Jedynym wymogem jest to, żeby kot był oswojony z ludźmi i przyjazny. Jego temperament nie może wskazywać na agresję i bierność w stosunku do człowieka.
Dla osób, które chcą polepszyć swoją motorykę dłoni i percepcję najlepsze będą koty o długiej sierści.
Długowłosy kot będzie również odpowiedni dla osób, które zmagają się z bólem. Koty kładą się w miejscu bólu. Fakt ten minimalizuje ból, gdyż sierść kota najonizowana jest ujemnie a miejsce bólu dodatnio.
W przypadku felinoterpaii nie ma znaczenia wiek czy rasa kota.
W wielu krajach felinoterapia jest na tyle rozwinięta i popularna, że wprowadzono specjalne programy terapeutyczne z udziałem kotów.
Kot dla osób starszych
Posiadanie kota jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych. Sprawdzają się jako towarzysze życia i motywują do opieki, dzięki czemu osoby starsze i często samotne posiadają cel egzystencji.
Koty nie tylko działają pozytywnie na ból u osób starszych, ale również grzeją. Jest to całkiem pomocne, jeśli osoby starsze mają problem z układem krwionośnym.
Dodatkowo koty umilają czas, są członkiem rodziny i żyją dłużej od psów, co sprawią, że dłużej towarzyszą osobom starszym w ich życiu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz