Zamknij
REKLAMA

Felinoterapia-zwierzęta

00:00, 05.09.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Felinoterapia - zwierzęta pomagają w rehabilitacji. Czym jest felinoterapia?

Felinoterapia to metoda działań terapeutycznych powiązana z kotami. Jak dowodzą badania, samo przebywanie z kotem powoduje uspokojenie, obniżenie poziomu stresu, wzrost endorfin we krwi, obniżenie poziomu lęku, zmniejszenie odczucia samotności a nawet wzrost odporności.

Dobrym rozwiązaniem dla dzieci jest posiadanie w domu kota - dzieci w ten sposób uczą się odpowiedzialności, przy czym jest mniej wymagającym zwierzęciem niż pies, ponieważ nie wymaga codziennych spacerów. Przy czym należy również pamiętać o szczepieniach i pamiętać o odrobaczaniu zwierząt - zwraca uwagę weterynarz z vetpassion.

Koty polecane są szczególnie dla terapii dzieci ze wzmożoną aktywnością psychoruchową, autyzmem, silnymi negatywnymi przeżyciami emocjonalnymi a także z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. 

Felinoterapia sprawdza się także wśród osób starszych, z problemami ruchowymi czy psychicznymi. Koty poprawiają humor, a ich głaskanie polepsza motorykę dłoni. 

Koty i praca z nimi są świetnym rozwiązaniem leczniczym i terapeutycznym, jednak nie mogą zastąpić tradycyjnej formy leczenia różnych chorób. 

Jakie koty do felinoterapii?

Do felinoterapii nada się każdy kot. Jedynym wymogem jest to, żeby kot był oswojony z ludźmi i przyjazny. Jego temperament nie może wskazywać na agresję i bierność w stosunku do człowieka.

Dla osób, które chcą polepszyć swoją motorykę dłoni i percepcję najlepsze będą koty o długiej sierści. 

Długowłosy kot będzie również odpowiedni dla osób, które zmagają się z bólem. Koty kładą się w miejscu bólu. Fakt ten minimalizuje ból, gdyż sierść kota najonizowana jest ujemnie a miejsce bólu dodatnio.

W przypadku felinoterpaii nie ma znaczenia wiek czy rasa kota. 

W wielu krajach felinoterapia jest na tyle rozwinięta i popularna, że wprowadzono specjalne programy terapeutyczne z udziałem kotów.

Kot dla osób starszych

Posiadanie kota jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych. Sprawdzają się jako towarzysze życia i motywują do opieki, dzięki czemu osoby starsze i często samotne posiadają cel egzystencji.

Koty nie tylko działają pozytywnie na ból u osób starszych, ale również grzeją. Jest to całkiem pomocne, jeśli osoby starsze mają problem z układem krwionośnym.

Dodatkowo koty umilają czas, są członkiem rodziny i żyją dłużej od psów, co sprawią, że dłużej towarzyszą osobom starszym w ich życiu. 

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone