Coraz częściej wiele prac o charakterze budowlanym przeprowadzane są w różnych porach roku. Jednym z nich jest betonowanie w warunkach zimowych. By można było przeprowadzić czynności budowlane z pełną skutecznością, należy poznać pięć najważniejszych zasad, które należy przestrzegać, by cieszyć się doskonałymi efektami wykonywanych prac budowlanych. O czym należy pamiętać? Poznajmy kilka najważniejszych zasad z bliska.
Podczas wykonywania betonowania w zimie, gdzie temperatura oscyluje w okolicach 0°C, z całą pewnością należy zadbać o obecność dodatkowych przyspieszaczy wiążących beton. Co więcej, profesjonalne dodatki redukują negatywny wpływ niskiej temperatury na cały proces wiązania betonu. W związku z tym, podczas betonowania zimą, rekomendowane jest użycie takich środków jak m.in.:
SCALNIT 50,
Pozzolith 501 HE,
Schnelerharter BE 42,
Winterfliessmittel 578,
Antifreeze FS-1
Są to profesjonalne preparaty, których zastosowanie stanowi wysoką gwarancję uzyskania satysfakcjonujących, wymiernych rezultatów. Warto jednocześnie zaznaczyć, że zastosowanie wyżej wymienionych środków nie zwalnia przed koniecznością prowadzenia właściwej pielęgnacji konstrukcji betonowych zimową porą. Po więcej informacji wejdź na stronę https://agmar.net.pl/
Jedną z najważniejszych zasad, która odgrywa znaczącą rolę przy betonowaniu w warunkach zimowych, jest określenie temperatury mieszanki przy jednoczesnym uwzględnieniu strat ciepła. Zakłada się, że początkowa temperatura mieszanki betonowej powinna być wyższa, niż temperatura mieszanki, która została ułożona w szalunku. Takie rozwiązanie uwzględnienia straty ciepła, które mają miejsce podczas mieszania w betoniarce. Straty powstają także w trakcie transportu, jak również układania mieszanki betonowej. Im dalszy transport do odbycia, tym wyższa temperatura początkowej mieszanki betonowej. W związku z tym, jeśli podczas procesu betonowania nie ma miejsca na podgrzewanie szalunku, w takim przypadku koniecznie należy uwzględnić powstanie strat ciepła, w związku z odbieraniem ciepła przez szalunek, ułożone zbrojenie, jak również warstwy ocieplające.
Za bezpieczną uważa się temperaturę mieszanki powyżej 5°C. Dlaczego wykorzystanie warstwowego ocieplenia betonu w warunkach zimowych niesie za sobą tak wiele korzyści? Wynika to z faktu, że przy takich rozwiązaniach dysponujemy możliwością sterowania temperaturą w dojrzewającym elemencie. Jeśli istnieje taka potrzeba, możemy stopniowo redukować temperaturę poprzez ściąganie kolejnych warstw.
Decydując się na betonowanie w warunkach zimowych, z całą pewnością należy zadbać o właściwie przygotowanie szalunku oraz zbrojenia. W praktyce oznacza to, że proces betonowania w warunkach zimowych wiąże się z koniecznością oczyszczenia szalunków oraz zbrojenia ze złogów śniegu, oraz lodu. Dopiero w przypadku, gdy uda nam się perfekcyjnie oczyścić szalunek oraz zbrojenie, wówczas można zaaplikować mieszankę betonową.
W celu uzyskania doskonałych, satysfakcjonujących efektów podczas betonowania w warunkach zimowych, z całą pewnością należy zadbać o właściwą pielęgnację powierzchni betonowych. W praktyce oznacza to, że należy w okresie obniżonych temperatur osłonić powierzchnię przy użyciu plandeki, lub foli przykrytych dodatkowo warstwą mat słomianych, albo z użyciem płyt styropianowych o grubości 5 cm, czy płyt pilśniowych. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniom będzie zastosowanie nowoczesnych mat grzewczych.
Podczas podejmowania decyzji o betonowaniu w warunkach zimowych, z całą pewnością należy zadbać o najwyższą dokładność i precyzję pracy. Wszystkie, poszczególne etapy działań muszą być dopracowane w najmniejszych szczegółach. Warto także zaznaczyć, że proces zagęszczania świeżo ułożonej mieszanki powinien być maksymalnie skrócony. Dzięki temu można zachować doskonałą szczelność mieszanki. Nic więc dziwnego, że profesjonalne wsparcie okazuje się niezbędnym przy wykonywaniu takich prac.
Podczas betonowania w warunkach zimowych warto unikać pewnych zachowań. Przede wszystkim należy wskazać, że nie wolno:
dopuścić do zamarznięcia szalunków i zbrojenia,
układać fundamentów na zamarzniętym gruncie,
przekraczać stosunku W/C- nie powinien być większy od 0,5.
Decydując się na proces betonowania w warunkach zimowych, zasadą jest zaostrzenie kontroli jakości robót. Co oznacza to w praktyce? Że kontrola powinna obejmować fazy wykonywania robót, które decydują o bezpieczeństwie wznoszonego obiektu. Co więcej, kontora powinna weryfikować zachowanie wymagań określonych w projekcie, normach lub warunkach technicznych. Jeśli chcesz wybrać dla siebie, bądź realizowanych przez siebie projektów materiały budowlane najwyższej jakości, z całą pewnością należy zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej firmy Agmar. To miejsce, gdzie w przystępnej ofercie cenowej uda nam się zyskać doskonałej klasy produkty. Już dziś zapoznaj się z ofertą.