Prowadzenie gospodarstwa hodowlanego to wymagające zadanie. Należy zadbać o dobrostan zwierząt – i to co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze: tego właśnie wymaga prawo. Podczas ewentualnych kontroli ze strony uprawnionych do tego instytucji weryfikowane mogą być takie parametry, jak czystość, temperatura, wentylacja, zastosowane materiały, zachowane odstępy czy wdrażane metody leczenia. Drugą przyczyną wykazywania troski o zwierzęta jest możliwość zwiększenia zysku płynącego z hodowli: zaopiekowane krowy, świnie czy drób na ogół dają produkty wyższej jakości, a i świadomi klienci coraz częściej sięgają po artykuły posiadające certyfikaty świadczące o humanitarnym traktowaniu zwierząt. Trzeci powód to nasze własne sumienia: skoro w jakiś sposób możemy poprawić byt żywych stworzeń, to dlaczego nie skorzystać z takiej okazji? Jednym z elementów troski o zwierzęta jest ich odpowiedzialne, racjonalne żywienie. Do tego właśnie służy paszowóz. Co to za maszyna, jakie rodzaje są dostępne na rynku i kiedy opłaca się ją kupić?
Wóz paszowy, w skrócie nazywany paszowozem, to maszyna potrzebna w większości gospodarstw, w których hoduje się zwierzęta (zwłaszcza krowy). Urządzenie usprawnia przygotowywanie paszy, często także może odpowiadać za jej dozowanie, odciążając w ten sposób właściciela w zakresie procesu karmienia.
Paszowóz dokładnie docina i precyzyjnie rozdrabnia składniki karmy (głównie sieczkę). Proces ten ma kilka zalet: w ten sposób przygotowane pożywienie zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejsze w transporcie i składowaniu. Ponadto krowy chętniej zjadają dobrze rozdrobnioną paszę. Jest ona polecana również ze względów zdrowotnych – zostaje znacznie lepiej przyswojona przez układ pokarmowy zwierzęcia.
Zakup paszowozu jest opłacalny dopiero wówczas, gdy hodujemy co najmniej kilkanaście zwierząt. Wóz paszowy pozwala w takiej sytuacji zaoszczędzić czas i energię, jakie należałoby poświęcić na samodzielne przygotowanie paszy. Urządzenie zapewnia też wysoką wydajność.
Podział paszowozów najczęściej dotyczy ich systemu tnącego. Pod tym względem możemy mówić o wozach paszowych pionowych oraz poziomych. Pionowe paszowozy są bardzo uniwersalne – sprawdzą się zarówno w małych i w średnich, jak i w dużych gospodarstwach. Ich obsługa jest dość intuicyjna i bezpieczna. Mają niskie wymagania, jeśli chodzi o moc, dlatego są modelami najbardziej energooszczędnymi. Paszowozy poziome warto stosować zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością pasz objętościowych.
Z kolei pod względem miejsca pracy można wyróżnić wozy paszowe zaczepiane, samobieżne, stacjonarne oraz hybrydowe. Niektóre z nich rozpoczynają pracę jeszcze na polu, inne zajmują stałe miejsce na terenie zabudowań gospodarskich.
Ostatnim ważnym kryterium podziału jest pojemność paszowozu. Trzeba ją dostosować do ilości posiadanych zwierząt. Jeśli hodujemy mniej niż 30 krów, wystarczy paszowóz o poj. kilku metrów sześciennych, natomiast w dużych gospodarstwach o pogłowiu powyżej 400, zalecane są wozy paszowe o poj. kilkudziesięciu metrów sześciennych.
Podobnie jak każda maszyna, także i paszowóz wymaga okresowych przeglądów i napraw. Niektóre usterki pojawiają się niespodziewanie i wymagają błyskawicznej interwencji. Inne znacznie łatwiej jest przewidzieć – wiemy, które części zużywają się najszybciej. Te właśnie dobrze mieć pod ręką, aby móc dokonać wymiany natychmiast po wystąpieniu awarii albo nawet zanim do niej dojdzie – po skontrolowaniu elementu i odkryciu, że jest on już w nie najlepszym stanie.
Ze względu na specyfikę pracy najszybciej zużywają się noże. Kupując zapas jeszcze przed wystąpieniem usterki, zabezpieczasz się przed wyjątkowo niekorzystnymi przerwami w pracy urządzenia. Wysokiej jakości części oryginalne oraz zamienne do paszowozów kupisz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/paszowozy/.
Prowadząc gospodarstwo rolne, warto nawiązać współpracę z solidnym dostawcą części zamiennych. Dzięki temu unikniemy konieczności podejmowania wyboru pod presją czasu, gdy coś się zepsuje. Najlepiej wybrać podmiot cieszący się zaufaniem, mający dobre opinie i działający na rynku od dawna.
Jeśli zależy Ci zarówno na wysokiej jakości zamawianych części zamiennych, jak i na szybkiej wysyłce oraz na rozsądnej cenie, odwiedź stronę sklepu dla rolników lebko.pl i sprawdź jego szeroką ofertę.