Zamknij

Jak napisać podanie o zmianę stanowiska?

art. sponsorowany + 15:44, 21.05.2024

Zmiany na stanowiskach w firmach IT zdarzają się bardzo często. Czasami wynikają one z odgórnych decyzji managerów i działów HR. Zdarza się też i tak, że to sami pracownicy wnioskują o przeniesienia. Chcesz, by pracodawca zmienił Twój zakres obowiązków? Napisz stosowne podanie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przygotować taki dokument.

Wniosek o zmianę stanowiska: od czego zacząć?

Zamierzasz poprosić szefa o zmianę stanowiska? Pamiętaj o tym, że prośby tego typu należy każdorazowo przedstawiać na piśmie. Zmiana zakresu obowiązków wymaga wprowadzenia zmian w Twojej umowie o pracę, zleceniu czy umowie B2B. Podanie przygotuj w wersji papierowej. Jeśli rzadko widujesz przełożonego, możesz też wysłać pismo w wersji elektronicznej, w formie zeskanowanej. Zwróć uwagę na to, by było ono obowiązkowo opatrzone Twoim czytelnym podpisem!

the:protocol - ciekawa praca w IT czeka na Ciebie!

Nie wiesz, co napisać w podaniu o zmianę stanowiska? Gotowe wzory tego pisma znajdziesz w sieci. Wniosek powinien zawierać m.in. datę, miejsce, adresata i uzasadnienie motywów wnioskodawcy. Prosząc o przeniesienie, wyjaśnij swojemu pracodawcy, na jakim stanowisku chciałbyś pracować.

Podanie o zmianę stanowiska - pisz zwięźle i rzeczowo

Uzasadnienie jest kluczowym elementem wniosku o zmianę stanowiska w Twojej firmie. Zatem, jak je napisać? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by treść była krótka i rzeczowa. W 2-3 zdaniach opisz powody, dla których chcesz dokonać zawodowych zmian. Możesz też dodać, co skłoniło Cię do takiej decyzji. Nie używaj ogólników, unikaj też emocjonalnych lub sformułowań, które mogłyby zostać negatywnie odebrane przez osoby decyzyjne.

Wejdź na https://www.pracuj.pl/ i znajdź pracę w swoim zawodzie

Pisząc podanie o zmianę stanowiska, opisz merytorycznie powody swojej prośby. Przedstaw swoje nowe kompetencje, wymień certyfikaty, ukończone kursy i szkolenia. Być może potrzebujesz więcej czasu, by móc zająć się chorym małżonkiem lub dzieckiem? Wyjaśnij krótko, dlaczego zależy Ci na dokonaniu pewnych zawodowych zmian. Jeśli są one związane ze sprawami osobistymi, pisz o tym zwięźle, bez zbędnego dramatyzmu. Adresat z pewnością zrozumie Twoje intencje.

Czego nie pisać we wniosku o zmianę stanowiska?

Zdarza się, że wniosek o przeniesienie na inne stanowisko pracodawca rozpatruje w sposób negatywny. Z czego to wynika? Niekiedy dostarczone do pracodawcy pismo zawiera pewne treści, które działają na niekorzyść osoby wnioskującej. Mowa m.in. o wszelkich próbach manipulacji czy wywierania presji na przełożonego. Niedopuszczalne jest też powoływanie się na cudze awanse czy osiągnięcia. W swoim wniosku nie pisz, że Twój współpracownik już dawno uzyskał awans, macie podobne kompetencje i w związku z powyższym Tobie również należy się więcej. Pokaż swoje kompetencje i zalety, a nie porównuj się z innymi.

Otrzymałeś propozycję pracy u konkurencji? Pomiń ten fakt we wniosku o zmianę stanowiska i skoncentruj się wyłącznie na argumentach, istotnych z perspektywy szefa. W swoim podaniu nie pisz też o zespołowych osiągnięciach czy aktualnie realizowanych projektach. Dobry pracodawca wie, nad czym pracujesz i jak podchodzisz do swoich obowiązków.

Podsumowanie

Każdy ma prawo wnioskować o zmianę stanowiska. To świetne rozwiązanie w różnych sytuacjach, na przykład wówczas, gdy czujesz, że praca nie przynosi Ci satysfakcji. Podanie o zmianę stanowiskowe możesz też złożyć, kiedy z różnych względów nie jesteś w stanie wykonywać wszystkich, służbowych zadań.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%