Zamknij

Rejestracja jako podatnik VAT czynny – co warto wiedzieć?

12:40, 07.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:40, 07.05.2024
pixabay pixabay

Podatek od towarów i usług (podatek VAT), to jedno z najważniejszych zobowiązań wobec państwa, nakładanych w przypadku sprzedaży towarów lub usług. Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny, który opłaca tę daninę, wynika z przepisów ustawy o podatku VAT. Mówią one o limitach, ale też zakresach czynności, których efektem jest konieczność rejestracji we właściwym Urzędzie Skarbowym. Takie rozwiązanie może mieć jednak wiele zalet.

Kiedy trzeba się zarejestrować jako podatnik VAT czynny?

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, rejestrowanie się jako podatnik VAT czynny jest konieczne w przypadku, gdy sprzedaż przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwotę 200.000 zł (przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku). Tę kwestię reguluje art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny dotyczy jednak także innych grup podmiotów, w tym:

- przedsiębiorców, którzy wykonują czynności określone w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (w tym m.in.: dostawę wyrobów z metali szlachetnych, dostawę nowych środków transportu, usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie, czy też ściągania długów.

- przedsiębiorców wykonujących czynności określone w art. 5 ustawy o VAT (w tym m.in. dostawę towarów/ świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, Wewnątrzwspólnotową Dostawę Towarów i Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów).

Z drugiej strony, jest wiele firm, które mogą liczyć na zwolnienie przedmiotowe z podatku VAT. Do tej kategorii zaliczają się m.in. niektóre usługi medyczne i finansowe. Pełen katalog branż objętych zwolnieniem przedmiotowym jest określony w art. 43 ustawy o podatku VAT.

Zalety rejestracji jako podatnik VAT czynny

Jeśli chodzi o korzyści wynikające z dobrowolnej rejestracji na cele związane z podatkiem VAT, po pierwsze, możliwe jest odliczenie podatku VAT naliczonego z tytułu poniesionych kosztów. Dzięki temu zdobywa się środki na realizację planów inwestycyjnych. Osobną kwestią jest to, że podatnicy VAT mają większą szansa na nawiązanie relacji biznesowych z kontrahentami. Skąd to wynika? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: jeśli dana firma ma status czynnego podatnika VAT, oznacza to dla odbiorcy możliwość odliczenia podatku naliczonego od dostarczonych towarów i usług.

Jak zarejestrować się jako podatnik VAT czynny?

Rejestracja jako podatnik VAT czynny odbywa się w Urzędzie Skarbowym właściwym względem miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Można to zrobić odwiedzając Urząd Skarbowy lub online, korzystając ze strony internetowej : https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/1609.

Przy wypełnianiu wniosku, warto w tej kwestii skorzystać z pomocy doświadczonego podmiotu księgowego, takiego jak Biuro Rachunkowe z Łodzi, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu księgowości firm, także przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki temu będziemy mogli się skupić na bieżącym prowadzeniu firmy, bez przeszkód formalnych. Samej rejestracji warto dokonać osobiście. Biura rachunkowe niekoniecznie chce to zrobić, ze względu na odpowiedzialność za ewentualne zobowiązania podatkowe, choć jest to możliwe przy wypełnieniu wniosku o pełnomocnictwo szczególne PPS-1.

Do rejestracji jako podatnik VAT czynny niezbędne jest wypełnienie druku VAT-R. Warto mieć na uwadze to, że takiego zgłoszenia można dokonać tylko w ściśle określonych terminach, tj.:

- przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej VAT albo

- przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku VAT albo

- przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, ze względu na przekroczenie obrotów lub wejście w określony rodzaj działalności albo

- przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia z VAT.

Gdy Urząd Skarbowy otrzymuje wniosek od podatnik o rejestrację w podatku VAT, dokonuje weryfikacji danych podanych w formularzu zgłoszeniowym. Może się wówczas okazać, że nie otrzyma on statusu podatnik VAT, ze względu na fakt, że dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub podmiot ten nie istnieje, lub mimo prób nie ma możliwości skontaktowania się z nim albo jego pełnomocnikiem, lub podmiot albo jego pełnomocnik nie stawiają się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego, lub prowadzi działalność ukierunkowaną na wyłudzenia skarbowe, lub wobec takiego podmiotu sąd orzekł, na podstawie odrębnych przepisów, że nie może prowadzić działalności gospodarczej.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%