Firma działająca w branży produkcji lub przemysłu ciężkiego raczej nie kojarzy się z nieskazitelnie czystymi podłogami – no może w biurze, ale na pewno nie na hali. To przeświadczenie ma źródło jeszcze w latach 90., gdy firma nastawiona była przede wszystkim na zysk, niekoniecznie z respektowaniem prawa pracowników do bezpiecznego i przyjaznego środowiska pracy. Najwyższy czas skończyć z takimi praktykami. Czysta podłoga na hali produkcyjnej nie tylko wpisana jest w zasady BHP, ale też przekłada się na lepszą motywację pracowników. Co więcej, prawidłowo zaprojektowana podłoga ułatwia dokonanie napraw i szybkie zareagowanie na sytuacje nieprzewidziane. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Nie sposób się oszukiwać – zapewnienie czystości posadzki na hali produkcyjnej czy magazynowej jest zdecydowanie trudniejsze niż w biurze. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z tych starań rezygnować. W dobieraniu wycieraczek na halę produkcyjną warto przede wszystkim kierować się zasadą efektywności – nie chodzi o to, aby zamontować kilkanaście wycieraczek o słabej efektywności, ale by wybrać konkretne produkty, które realnie zmniejszą ilość zanieczyszczeń osadzających się na podłodze. Jednocześnie nie należy mieć nierealnych oczekiwań – ze względu na specyfikę środowiska hali produkcyjnej czy magazynowej, nie unikniemy zabrudzeń. Wybór właściwej wycieraczki pozwoli jednak na znaczne zmniejszenie ich ilości oraz intensywności, co z kolei ułatwi pracę ekipie sprzątającej, a jednocześnie podniesie bezpieczeństwo osób przebywających na obiekcie.
Jakie wycieraczki sprawdzą się najlepiej na terenie podmiotu przemysłowego lub produkcyjnego? Do najbardziej polecanych wariantów należą kratownice stalowe. Szczególnie warte uwagi są modele serratowane – czyli posiadające drobne haczyki. Kratownica ma liczne zalety – bardzo efektywnie odprowadza wodę i półpłynne zanieczyszczenia. Sięga w głąb bieżnika buta, usuwając tkwiące tam kamyki, resztki organiczne czy pozostałości różnego typu surowców. Jednocześnie kratownica zwiększa przyczepność, minimalizując ryzyko poślizgnięcia się. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku tych obiektów, w których korzysta się z emulsji, farb, lakierów albo materiałów pylących. Gdy pokrywają one podłogę, łatwo stracić przyczepność i doznać urazu.
Dodatkowym atutem kratek stalowych jest możliwość ich bardzo kreatywnego zastosowania. Kratownica może pełnić rolę wycieraczki tak przed wejściem do obiektu, jak i po wewnętrznej stronie drzwi. Można z niej zbudować ścieżkę ułatwiającą pracownikom poruszanie się po hali. Z krat z łatwością da się zbudować także schody czy podest.
Zastosowanie na hali produkcyjnej znajdują również inne typy wycieraczek, m.in. profesjonalne wycieraczki gumowe (w tym maty antyzmęczeniowe) oraz wycieraczki systemowe z możliwością wyboru różnych typów wypełnienia. Więcej o skutecznych wycieraczkach dla firmy produkcyjnej przeczytasz w tym poradniku: https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-przemyslowe/.
W obiekcie przemysłowym standardem jest umieszczanie różnego typu instalacji w posadzce. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa – pracownicy nie są narażeni na bezpośredni kontakt z liniami przesyłowymi. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy nastąpi awaria – nie chcemy przecież skuwać podłogi. To właśnie z tego powodu, jak również dla zapewnienia możliwości szybkiego dostępu do liczników, doskonałą opcją są klapy podłogowe.
Podobnie jak w przypadku wycieraczki, klapa rewizyjna powinna być odpowiednio dobrana do posadzki. Ponownie kluczowym kryterium jest bezpieczeństwo. To dlatego warto wybrać właz podłogowy z wypełnieniem identycznym jak sama podłoga. W zależności od specyfiki konkretnego obiektu, można także kupić klapy podłogowe przeciwpożarowe, wodoszczelne, a nawet nieprzepuszczające zapachów.