Historia balkonów francuskich sięga XVII-wiecznej Francji, jednak współcześnie inwestorzy bardzo chętnie wykorzystują je w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym na całym świecie. Portfenetr, czyli właśnie francuska balustrada okienna to dla wielu nieokreślone „coś pomiędzy oknem a balkonem” – współcześnie ta charakterystyczna innowacja często pojawia się jednak zarówno w zabytkowych kamienicach, które są odnawiane, jak i w zabudowie szeregowej oraz domach jednorodzinnych. Czemu zawdzięcza popularność nowoczesny balkon francuski, a także jakie możliwości daje?
Słowo portfenetr to spolszczona wersja francuskiego porte-fenêtre. Pierwszy człon oznacza tutaj drzwi, drugi z kolei okno. Pojęcie określa duże prostokątne okno sięgające od podłogi, czasem nawet aż po sufit, zabezpieczone od zewnętrznej strony balustradą, niekiedy wykończone również ozdobnym parapetem. Kolebką tego specyficznego rodzaju okna, zwanego również balkonem papieskim, jest Francja. To tutaj tego rodzaju rozwiązanie architektoniczne było powszechnie stosowane w pałacach oraz kamienicach od XVII aż do końca XIX wieku. Z czasem zmieniła się forma, jednak idea pozostała bez zmian. W Polsce okno typu portfenetr sprawdza się właściwie w każdym wydaniu i można powiedzieć, że z roku na rok zyskuje na popularności: znajdziemy je zarówno w kamienicach, jak również zabudowie szeregowej oraz domach jednorodzinnych. Skąd ta tendencja?
Dla wielu lokatorów nowoczesny balkon francuski to uboższa wersja balkonu w tradycyjnym wydaniu. W przypadku balkonu francuskiego nie da się oczywiście całkowicie wyjść na zewnątrz, portfenetr nie daje tyle dodatkowej przestrzeni na zewnątrz, co w przypadku balkonu. Z założenia jednak okna typu portfenetr mają być dla typowych balkonów alternatywą i niosą ze sobą określone korzyści, których najczęściej balkonom brakuje. O jakich korzyściach mowa?
Co może być lepsze niż dzienne światło wpadające do pokoju przez duże przeszklenie? Wysokie okno portfenetr pozwoli równomiernie doświetlić każde pomieszczenie, a tym samym ożywić je i wydobyć z wnętrza nie tylko naturalne kolory, ale także więcej przestrzeni.
Wnętrza z nowoczesnym balkonem francuskim na pewno będą wydawać się wyższe oraz bardziej przestronne. Zwłaszcza w długich korytarzach, podłużnych pokojach czy też na poddaszach to rozwiązanie może okazać się zupełnie przełomowe w procesie wystrajania wnętrz.
Dawniej twierdzono, że okno typu portfenetr może wychładzać pomieszczenie. Mimo większej powierzchni szkła niż przy zwykłych oknach, współcześnie jednak ten problem nie istnieje. W porównaniu do tradycyjnego balkonu nowoczesny balkon francuski to rozwiązanie energooszczędne: innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają wyeliminować powstawanie mostków termicznych, a obecność szklanych balustrad dodatkowo zmniejsza utratę ciepła.
Okna typu portfenetr wpływają nie tylko na wnętrze pomieszczeń, ale także na zewnętrzną prezencję całego budynku. Dzięki lekkiej konstrukcji budynek zyskuje na smukłości i elegancji, jego bryła staje się atrakcyjniejsza dla oka. Decydując się na portfenetr, działasz więc nie tylko na korzyść swoją, ale także mieszkańców okolicy.
Wreszcie cena: zamontowanie nowoczesnej balustrady francuskiej to rozwiązanie dużo tańsze niż instalacja tradycyjnego balkonu. Równocześnie wybierając tę opcję, nie rezygnujesz z większej ilości światła w domu i optycznego powiększenia swojej prywatnej przestrzeni.
Jeśli do tej pory zdążyłeś/-aś pomyśleć, że portfenetr to rozwiązanie dla ciebie, pora na kilka słów o podstawowych kwestiach formalnych. Otóż balustrada, która znajduje się zaraz za wysokim oknem musi stanowić skuteczne zabezpieczenie przed ewentualnym wypadnięciem. Co to oznacza? Według prawa budowlanego jej konstrukcja musi przenosić obciążenia poziome, barierka nie może mieć ostro zakończonych krawędzi oraz zdobień, a w przypadku zastosowania szklanej powierzchni, musi ona zostać wykonana z trwałego materiału, który po rozbiciu rozpada się drobne kawałki o nieostrych brzegach. Minimalna wysokość balustrady w oknie typu portfenetr to 90 cm w domu jednorodzinnym i 110 cm w budynku wielorodzinnym. Ponadto nowoczesny balkon francuski może zostać zainstalowany tylko do wysokości 25 m nad powierzchnią ziemi (w praktyce – 10. piętro) i od strony wewnętrznej powinien zostać poprzedzony progiem o minimalnej wysokości 15 cm.
Współcześni designerzy i wykonawcy na nowo odkrywają ten element architektoniczny, który swoją historią sięga XVII wieku. Balustrady okienne francuskie w nowoczesnym wydaniu sprawdzają się w niskich domach prywatnych, mieszkaniach w blokach wielopiętrowych, kamienicach, zabudowie szeregowej, a także wielu obiektach użyteczności publicznej. Firma Baluss, współtworząc tę tendencję, proponuje sprzedaż wysokiej jakości portfenetrów ze stali nierdzewnej oraz całoszklanych, jak również wszystkich niezbędnych elementów mocujących. Jeśli jesteś zainteresowany/-a oknami typu portfenetr, nasza oferta jest skierowana właśnie do Ciebie. Skontaktuj się z nami i przetestuj francuskie balustrady okienne w nowoczesnym wydaniu!