Jak więc ogarnąć ich właściwości techniczne i wybrać odpowiednią tarczę diamentową do poszczególnych zadań i materiałów, opowiemy w tym artykule
Tarcze diamentowe mają szerokie zastosowanie nie tylko do różnych szczeliniarkach, przecinarkach do kamienia i przecinarkach do płytek, ale również na szlifierkach kątowych. Najpopularniejsze tarcze diamentowe to 125 i 230 mm, ponieważ stanowią one około 90% sprzedaży z całego udziału rynkowego. Każdy sklep budowlany oferuje konsumentom wiele różnych rodzajów tarcz do szlifierek kątowych. Jak więc ogarnąć ich właściwości techniczne i wybrać odpowiednią tarczę diamentową do poszczególnych zadań i materiałów, opowiemy w tym artykule.
Konstrukcja i zasada działania tarczy diamentowej
Bezpośrednio tarcza diamentowa składa się z dwóch elementów:
- Korpus. Jest to stalowe kółko z otworem pośrodku. Otwór pośrodku korpusu - instalacyjny i służy do montażu na sprzęcie. Tarcze diamentowe do szlifierek kątowych mają otwór do montowania o średnicy 22,23 mm. Oprócz otworu do montowania w korpusie tarczy mogą znajdować się dodatkowe otwory chłodzące, a także otwory równoważące. Wiele producentów znanych marek osprzętu diamentowego sprawdza tarcze pod kątem nierównowagi, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy w korpusie tarczy wykonuje się dodatkowe otwory, aby odciążyć ciężką stronę tarczy. Praca z tarczami, które mają wysoką nierównowagę, może prowadzić do uszkodzenia sprzętu elektrycznego lub obrabianego materiału.
- Warstwa diamentowa. Składa się z wielu proszków metali (żelazo, miedź, brąz, nikiel, chrom, kobalt, wolfram i inne), a także syntetycznych diamentów o różnej wytrzymałości i wielkości. Skład proszków dobierany jest w zależności od materiału, do którego cięcia przeznaczony jest tarcza. Na przykład, do obróbki płytek ceramicznych dobiera się skład bardziej miękkich metali, a do cięcia mocnego i zbrojonego betonu - bardziej twardych. Ponadto, w zależności od rodzaju obrabianego materiału, dobierane są diamenty o różnej twardości i wielkości. Do cięcia materiałów okładzinowych lepiej nadają się drobne diamenty, a cięcie betonu lub cegły odbywa się za pomocą dużego diamentu.
Diament syntetyczny jest jednym z najtrwalszych minerałów, który jest w stanie niszczyć inne materiały podczas z nim kontaktu. Dzieje się tak dzięki temu, że tarcza diamentowa do szlifierki kątowej obraca się z dużą prędkością, a diamenty stykają się z materiałem raz po raz, niszcząc go i zamieniając w pył. Innymi słowy - odbywa się proces ciągłego drapania materiału, dzięki czemu go przecinamy. Na powierzchni tarczy diamentowej znajduje się wiele takich diamentów tnących, a każdy z nich raz po raz drapie materiał, wyrywając jego cząstki. Jednocześnie same diamenty są stopniowo stępiane lub niszczone, dzięki czemu prędkość obróbki może zostać zmniejszona.
Istnieje kilka podgatunków tarcz diamentowych, które istotnie różnią się pod względem żywotności:
- Próżniowe i galwaniczne. Takie tarcze mają tylko 1 rząd diamentów, a kiedy te diamenty są stępione, zniszczone lub wypadają, tarcza stopniowo traci swoją zdolność cięcia, aż do całkowitego zatrzymania się w cięciu.
- Proszkowe. Tarcze diamentowe do szlifierek kątowych, które są wytwarzane metodą spiekania proszków metali z diamentami syntetycznymi, jest wiele rzędów z diamentami, dzięki czemu uzyskuje się wysoka żywotność. Kiedy jedne diamenty wylatują i niszczą się, następuje proces zużycia metalowego wiązania (często może mu towarzyszyć duże iskrzenie), a następnie występują nowe diamenty a osprzęt działa dalej. Proces ten zachodzi, dopóki cała warstwa proszków metali z diamentami nie ulegnie zużyciu.
Ponadto producenci wyróżniają kilka głównych typów tarcz, w zależności od konstrukcji warstwy diamentowej:
- Solidna warstwa. Solidna warstwa diamentowa (korona) wyglądają jak ciągły pierścień, przymocowany do korpusu tarczy. W przypadku szlifierek kątowych, tarcze diamentowe typu koronowe, są przeznaczone do obróbki materiałów okładzinowych (płytki ceramiczne, gres, granit i marmur). Dzięki ciągłej, solidnej warstwie uzyskuje się maksymalną czystość krawędzi na ciętym elemencie. Tarcze z solidną warstwą diamentową do szlifierek kątowych są dostępne tylko w średnicy 125 mm. Jednym z najlepszych wzorów do wykańczania płytek jest tarcza Distar 125 mm – Esthete.
- Warstwa falowana. Ten typ tarcz jest bardzo podobny do tarcz z warstwą ciągłą, ale ma wgłębienia i wybrzuszenia. Zrobiono to w celu poprawy chłodzenia i usuwania pyłu ze strefy cięcia. Najczęściej takie tarcze są używane do zgrubnego cięcia granitu, betonu, cegły i różnych wyrobów betonowych.
- Warstwa segmentowa. Warstwa diamentowa takiej tarczy jest podzielona na sektory (segmenty). Tarcze różnych producentów mogą różnić się liczbą segmentów i ich długością. Takie tarcze są najczęściej używane podczas wykonywania długich cięć (na przykład bruzdowanie) lub podczas obróbki wytrzymałego betonu zbrojonego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tarczy diamentowej do szlifierki kątowej
Oprócz rodzaju tarczy, przy wyborze należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- Średnica. Średnica tarczy musi ściśle odpowiadać szlifierce kątowej, na której jest montowana.
- Rozmiar otworu montażowego. Kupując diamentową tarczę do szlifierki kątowej, upewnij się, że otwór montażowy wynosi 22,23 mm. Jeśli chcesz użyć tarczy z większym otworem, powinieneś użyć specjalnego pierścienia adaptującego.
- Prędkość obrotowa. Wszyscy producenci tarcz diamentowych piszą maksymalne dopuszczalne prędkości, na których można używać tarczy. Eksperymentalnie producenci tarcz diamentowych odkryli, że optymalną wydajność tarczy osiąga się przy liniowej prędkości obrotowej tarczy 80 metrów na sekundę. W przypadku tarcz o średnicy 125 mm taka prędkość liniowa jest osiągana przy obrotach szlifierki kątowej 11 500 - 12 000 obr./min, a na szlifierce 230 mm - przy prędkości obrotowej wału 6500 obr./min. Należy zwrócić uwagę, aby Twoja szlifierka kątowa była zgodna z zalecanymi obrotami na tarczy.
- Praca z płynem chłodzącym. Stopień bezpieczeństwa elektrycznego szlifierek kątowych nie pozwala na pracę z dopływem cieczy chłodzącej, dlatego w przypadku szlifierek kątowych konieczne jest wybieranie tarcz, pracujących w trybie na sucho.
- Obrabiany materiał. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego regulują listę materiałów, dla których można użyć jednej lub innej diamentowej tarczy do szlifierki kątowej.
Postępując zgodnie z tymi prostymi zasadami, możesz łatwo wybrać potrzebne materiały eksploatacyjne i wykonać pracę tak szybko i sprawnie, jak to możliwe!