Węgliki spiekane w ostatnich latach stale, choć umiarkowanie drożeją. Podnoszone są też ceny na skupie, choć tutaj różnice nie zawsze są widoczne równie szybko. Od czego zależy wycena węglika na skupie i o jakich kwotach można w tym kontekście mówić?
To, jakie skup weglika ceny ustali za odbierany materiał, zależy w dużej mierze od charakterystyki technicznej. Wpływa ona na potencjalne zastosowania materiału, więc cennik skupu będzie pośrednio odzwierciedlał zmiany popytu na przykład na tarcze, wiertła, narzędzia skrawające i inne elementy z węglika.
W praktyce można analizować takie czynniki jak uziarnienie i skład chemiczny, bo koniec końców to właśnie one odpowiadają za możliwe wykorzystanie konkretnego materiału, przy czym oczywiście skup nie jest w stanie przeprowadzić pełnej analizy na miejscu.
Na ceny węglika w skupie wpływać będą też czynniki globalne, w tym zmieniający się popyt czy podaż węglika pierwotnego, czyli produkowanego bezpośrednio z rudy. Takie parametry jak ceny wybranych metali, w tym między innymi kobaltu, wpływają na koszt produkcji węglika, więc i w skupie będzie widać zmiany cen, jeśli pewne zmiany na rynku metali będą utrzymywały się dłużej.
Cenniki skupu węglika jest zawsze odzwierciedleniem polityki cenowej właścicieli – to oznacza, że to właściciel skupu ostatecznie decyduje, z jakimi marżami chce działać i choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że tu różnice są nieznaczne, to jednak w kontekście większych ilości złomu węglików mogą nabierać znaczenia. Trzeba też pamiętać, że marże będą wyznaczane niezależnie dla poszczególnych klas materiałów, a nawet sama klasyfikacja jest dość arbitralna, więc szczególnie przy regularnej sprzedaży warto wybrać taki skup, który oferuje najkorzystniejsze warunki.
W związku z tym, że nie ma możliwości przeprowadzenia gruntownej analizy składu węglika w skupie, wyznacza się pewne ogólne kategorie, które się oddzielnie wycenia. To mogą być na przykład wiertła i frezy (zwykle najdroższa kategoria), płytki wieloostrzowe, węglik z lutem lub monolit z niklem.
Każda z tych grup ma własną cenę i na przykład za wiertła często można uzyskać ponad 70, a niekiedy i 75 złotych za kilogram (w stosunku do 65 złotych 2-3 lata temu), natomiast najtańszy monolit cena mieści się przeważnie w przedziale 60-65 złotych za kilogram.
Przy regularnych dostawach albo większej partii jednorazowo dostarczonej do skupu można zwykle ceny negocjować, co może sprawiać, że skup węglika będzie dla dostawców jeszcze bardziej opłacalny.