Embedded development, czyli tworzenie oprogramowania wbudowanego, powiązanego z konkretnymi produktami, jest jedną z najbardziej dynamicznych branż, w których programiści mogą szukać doskonałej pracy. Jakie sektory najczęściej korzystają z tej koncepcji?
Praca embedded developera jest bardzo specyficzna. O ile w programowaniu klasycznym wystarczy często skupić się na realizacji określonego algorytmu, o tyle w przypadku oprogramowania wbudowanego realizuje się zadania przewidziane dla konkretnych efektorów. Sam program może być stosunkowo prosty, natomiast fakt, że jest realizowany przez konkretny produkt, a nie po prostu uruchamiany lokalnie lub w chmurze, zdecydowanie zmienia wiele aspektów pracy. Tym samym projekty embedded stają się najczęściej niezwykle złożone – tym bardziej, im bardziej skomplikowany produkt obsługują.
Oprogramowanie typu embedded jest wykorzystywane na szeroką skalę w projektach militarnych, choć poszczególne technologie stopniowo schodzą też do sektora cywilnego. Dziś embedded jest codziennością w branży automotive, ale też tworzeniu rozwiązań smart home czy w sektorze produkcji robotów przemysłowych.
Zwykle jako przykład oprogramowania embedded podaje się choćby programy sterujące działaniem kalkulatorów, jednak w praktyce – choć przykład jest trafny – poziom skomplikowania projektów jest wielokrotnie wyższy. Specyficzne oprogramowanie może sterować na przykład pracą aparatury medycznej, sprzętu IoT (ale też rozwiązań smart, które nie do końca mieszczą się w kategorii IoT).
Doskonałe oprogramowanie embedded tworzone jest na potrzeby zaawansowanych systemów zabezpieczeń, kontroli dostępu, sterowników elektronicznych czy sprzętu komputerowego.
Tworzenie oprogramowania wbudowanego wymaga – co oczywiste – znajomości języków programowania adekwatnych do danych zastosowań. Poza tym jednak konieczna jest umiejętność myślenia poza schematem, jako że opcje i sposób ich realizacji bardzo często są zależne od zastosowanych rozwiązań sprzętowych. Takich projektów nie tworzy się jednoosobowo, więc trzeba też umieć dobrze współpracować w często międzynarodowych zespołach ludzi o różnych kwalifikacjach.
To też oznacza, że praca embedded developera najczęściej odbywa się w dynamicznym środowisku ludzi pełnych ambicji i znakomitych pomysłów, a jednocześnie trzeba się niejednokrotnie pogodzić z koniecznością wejścia w ramy uporządkowanego, korporacyjnego systemu pracy.