Lekarze alarmują, żeby regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? Sprawdź, jakie badania laboratoryjne wykonywać regularnie, aby właściwie zadbać o swoje zdrowie i co zrobić, gdy już otrzymasz wyniki.
Wiele chorób rozwija się powoli, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Dzięki profilaktyce można wykryć schorzenie na tyle wcześnie, aby w porę podjąć właściwe leczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania laboratoryjne i USG narządów wewnętrznych. Może to uchronić pacjenta przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Wśród badań profilaktycznych, jakie wykonuje się w przychodniach, można wyróżnić:
szybkie testy laboratoryjne, obrazowe oraz badania fizykalne wykonywane przez lekarza – pomagają zidentyfikować chorobę, zanim pojawią się pierwsze objawy kliniczne,
badania przesiewowe – mogą wykryć schorzenie w okresie przedklinicznym choroby, kiedy nie doszło jeszcze do jawnych zaburzeń czynności organizmu,
profilaktyczne badania laboratoryjne wykonywane z próbki krwi i moczu, które pomagają poprawnie zdiagnozować pacjentów. To badania rutynowe, np. na poziom cholesterolu, poziom glukozy czy w kierunku choroby tarczycy.
Każdy, bez względu na wiek, powinien systematycznie odwiedzać swoją przychodnię i wykonywać podstawowe badania ogólne krwi i moczu. Pobranie niewielkiej próbki krwi pozwala na wykonanie morfologii, zmierzenie poziomu glukozy i cholesterolu całkowitego, a także wartości OB. Dopełnieniem tych testów jest ogólne badanie moczu. Z otrzymanych wyników można dowiedzieć się m.in. o:
niewydolności nerek,
dnie moczanowej,
stanach zapalnych pęcherza,
infekcjach dróg moczowych.
Wskazane jest też mierzenie ciśnienia tętniczego i regularne wizyty u specjalistów: panie – u ginekologa, a panowie – u urologa.
Więcej informacji, jakie badania laboratoryjne można wykonać, np. w przychodni w Toruniu, znajdziesz tutaj.
Błędna jest teoria, że skoro nic nie dolega, to żadne testy nie są potrzebne. Podstawowe badania profilaktyczne powinna wykonywać regularnie każda osoba dorosła, zgodnie z tzw. kalendarzem badań. Należą do nich:
morfologia i OB, badanie moczu, pomiar poziomu cukru we krwi – raz do roku,
lipidogram – stężenie cholesterolu we krwi – raz na pięć lat, w wieku 40+ – raz na dwa lata, a po 50. roku życia – raz do roku,
pomiar ciśnienia tętniczego i ogólne badania internistyczne – raz do roku.
Pobranie krwi trwa chwilę, a morfologia pozwala wykryć wiele chorób już w ich wczesnej fazie.
Za pomocą USG zaś można wykryć nawet niewielkie zmiany zachodzące w narządach wewnętrznych, np. w tarczycy, piersi, jamie brzusznej czy w narządach rodnych kobiety. USG jamy brzusznej zaleca się wykonać co 5 lat, ale po 50. roku życia – raz do roku.
Kobiety powinny systematycznie odwiedzać ginekologa. Po 30. roku życia wskazane jest raz do roku wykonanie cytologii i USG piersi, a po 40. roku życia także mammografii – raz na dwa lata. Po pięćdziesiątce zaś wskazane jest badanie poziomu hormonów tarczycy – co roku. Panowie natomiast powinni regularnie kontrolować prostatę u urologa, a po 50. roku życia wykonywać oznaczenie antygenu PSA – raz w roku.
Systematyczne badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób, w tym zmian nowotworowych.
Przede wszystkim nie panikuj i samemu nie próbuj się leczyć. Wyniki badań zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Najpierw przeprowadzi on wywiad z pacjentem. Prawdopodobnie spyta o choroby wśród najbliższych krewnych i ewentualne predyspozycje genetyczne. To pozwoli ukierunkować diagnostykę. Na podstawie wyników badań i wywiadu lekarz postara się ustalić przyczynę dolegliwości. W razie konieczności może zlecić dodatkowe, bardziej szczegółowe badania diagnostyczne. Często tylko wcześnie wykrytą chorobę udaje się w pełni wyleczyć, więc regularnie się badaj.
Jesteśmy przekonani, że już nie masz co do tego żadnych wątpliwości! Przychodnia Nasz Lekarz w Toruniu wykonuje między innymi badania: ogólne krwi oraz specjalistyczne w diagnostyce miażdżycy, cukrzycy i chorób wątroby, a także USG. Pamiętaj: badania profilaktyczne to Twoja szansa na zdrowie i aktywne życie do późnej starości.