Zamknij

Badania metalograficzne – na czym polegają?

artykuł sponsorowany + 12:30, 05.11.2021

Badania metalograficzne to jedne z najistotniejszych badań metali i ich stopów. Wykorzystuje się je do oceny jakości materiału. Obejmuje szereg czynności. Opiera się między innymi na obserwacji procesów, które naturalnie zachodzą na powierzchni metalu. Celem jest ustalenie budowy powierzchni danego metalu. Badania tego rodzaju przeprowadza firma Tenslab.

Badania metalograficzne – rodzaje

Laboratorium metalograficzne przeprowadza badania struktury makroskopowe i mikroskopowe.

  • Badania makroskopowe – stosuje się przybliżenie maksymalne 30x. W obserwacjach zakłada się, że powierzchnia zgładu jest reprezentatywna dla całego obiektu. W badaniu makroskopowym można ocenić stopień zanieczyszczenia (np. siarką), stwierdzić obecność pęknięć i ich charakteru, ziarnistości, występowania wtrąceń niemetalicznych lub pęcherzy. Umożliwiają również ustalenie głębokości zahartowania, włóknistości oraz kierunkowości struktury.
  • Badania mikroskopowe - obejmują przybliżenie maksymalne do 1800x. Umożliwiają wykrywanie nieciągłości, niewidocznych dla nieuzbrojonego oka. Pozwalają na ustalenie mikrostruktury metali i ich stopów. Stosuje się je w celu określenia składników/faz znajdujących się w składzie mikrostruktury, ich ilości, morfologii, rozmieszczenia, a także nieciągłości jak pęknięcia.

Zobacz także: https://tenslab.pl/oznaczenia-spoin

Specjalistyczny mikroskop

Metalograficzne badania mikroskopowe przeprowadza się przy użyciu profesjonalnego i wysoce specjalistycznego mikroskopu optycznego. Powierzchnia metali jest obserwowana przy wykorzystaniu odbitego od powierzchni badanej światła. Wykorzystuje się tutaj właściwość metalu, którą jest nieprzepuszczalność światła. Przed badaniem próbka powinna zostać odpowiednio przygotowana. Próbkę metalu nazywa się zgładem metalograficznym. Należy ją odpowiednio oszlifować i wypolerować. Powinna być całkowicie gładka, aby można było wykorzystać światło odbite. Badania mikroskopowe można przeprowadzać na zgładach nietrawionych i trawionych specjalnymi odczynnikami trawiącymi, dobieranymi pod kątem celu obserwacji i badanego materiału.

Więcej przeczytasz na naszej stronie: https://tenslab.pl/badania-metalograficzne

Odpowiednie przygotowanie próbki

Badania mikroskopowe metali i ich stopów wymagają odpowiedniego przygotowania próbki. Próbka powinna zostać wyszlifowana i wypolerowana. To pozwala na ujawnienie ziaren, które stają się widoczne na wypolerowanej, gładkiej powierzchni. Odczynniki wykazują działanie tylko na granicach ziaren metalu. Od nich odbija się światło. Pozwala to na uzyskanie obrazu budowy powierzchni. Widoczne stają się jaśniejsze oraz ciemniejsze obszary. Odczynniki trawienne wpływają na szlif w taki sposób, aby umożliwić ustalenie wszelkich niezbędnych informacji.

Sprawdź też: https://tenslab.pl/modul-younga

Cel badania metalograficznego

Badanie metalograficzne służy do poznania struktury danego metalu lub jego stopu. Te badania są niezbędne, ponieważ metale służą jako materiał dla np. maszyn przemysłowych. Ich konstrukcja powinna być wyjątkowo trwała. Wadliwość danego stopu i nietrwałość niosłaby za sobą bardzo duże konsekwencje. Wiedza o danym stopie umożliwia zachowanie bezpieczeństwa. Pozwala wykorzystać te materiały, które nie powodują ryzyka pojawienia się usterek albo poważnych awarii maszyny. To badania niesamowicie ważne i potrzebne dla przemysłu. Firma, która przeprowadza badanie metalograficzne powinna być doświadczona, zaufana i profesjonalna. Warto skorzystać z usług Tenslab. To gwarancja poprawności wykonania badania i prawdziwości otrzymanych wyników.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%