Zamknij

Koło Gospodyń Wiejskich spod Torunia będzie świętować. Panie z Łubianki obchodzą 90-lecie istnienia

13:57, 06.09.2019 AJ Aktualizacja: 14:01, 06.09.2019
Skomentuj

Koło Gospodyń Wiejskich spod Torunia będzie świętować 90-lecie!

Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance (powiat toruński) świętuje w tym roku 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sobotę (7 września) zaplanowane zostały uroczystości jubileuszowe.

Członkinie koła działają całorocznie w kierunku upowszechniania tradycji i kultury ludowej. Oprócz cyklicznych imprez okolicznościowych angażują się również w inicjatywy gminne oraz wojewódzkie. Są współorganizatorkami wielu projektów, m.in. Dnia Seniora w Łubiance, podczas którego przyjmują seniorów poczęstunkiem oraz przygotowują dla nich przedstawienia artystyczne. Koło zaprasza także na różnorodne warsztaty rękodzielnicze (wykonywania ozdób świątecznych, szydełkowania) oraz kulinarne. Wiosną tego roku wspólnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubiance zorganizowano seminarium z pierwszej pomocy przedmedycznej.

W czasie 90 lat działalności KGW Łubianka panie wzięły udział w wielu wystawach i targach, podczas których doceniono ich pracę licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Członkinie reprezentowały się już dwukrotnie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Ich przepisy kulinarne znalazły się w książce kucharskiej pt. „Kuchnia z rodowodem”, wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Koło powstało we współpracy Stowarzyszenia Ziemianek oraz ks. Zygfryda Ziętarskiego w 1929 roku. Przez 21 lat funkcje jego przewodniczącej sprawowała Józefa Szatanik, a od 10 lat na czele stoi Katarzyna Ziółkowska-Bytyń. W 2001 roku przy kole powstał zespół muzyczny Alebabki, który istnieje do dziś. KGW w Łubiance liczy obecnie 100 członkiń.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje blisko 800 kół gospodyń wiejskich. W każdej gminie działa od kilku do kilkunastu takich organizacji. Koła zrzeszają średnio po 10-11 członkiń, ale są też takie, w których działa nawet 100 pań. Dzięki ich zaangażowaniu społeczność ma możliwość bliższego poznania tradycji swojego regionu.

[ALERT]1567771033140[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KtośKtoś

3 0

Trochę słabe, że dajecie zdjęcie innego KGW niż opisane w artykule. Swoją drogą tego dobrze znanego - KGW Bronisław 07:17, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%