Zamknij
REKLAMA

Koło Gospodyń Wiejskich spod Torunia będzie świętować 90-lecie!

13:57, 06.09.2019 | AJ
Skomentuj
REKLAMA

Koło Gospodyń Wiejskich spod Torunia będzie świętować 90-lecie!

Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance (powiat toruński) świętuje w tym roku 90-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sobotę (7 września) zaplanowane zostały uroczystości jubileuszowe.

Członkinie koła działają całorocznie w kierunku upowszechniania tradycji i kultury ludowej. Oprócz cyklicznych imprez okolicznościowych angażują się również w inicjatywy gminne oraz wojewódzkie. Są współorganizatorkami wielu projektów, m.in. Dnia Seniora w Łubiance, podczas którego przyjmują seniorów poczęstunkiem oraz przygotowują dla nich przedstawienia artystyczne. Koło zaprasza także na różnorodne warsztaty rękodzielnicze (wykonywania ozdób świątecznych, szydełkowania) oraz kulinarne. Wiosną tego roku wspólnie z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Łubiance zorganizowano seminarium z pierwszej pomocy przedmedycznej.

W czasie 90 lat działalności KGW Łubianka panie wzięły udział w wielu wystawach i targach, podczas których doceniono ich pracę licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Członkinie reprezentowały się już dwukrotnie podczas Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Ich przepisy kulinarne znalazły się w książce kucharskiej pt. „Kuchnia z rodowodem”, wydanej przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu.

Koło powstało we współpracy Stowarzyszenia Ziemianek oraz ks. Zygfryda Ziętarskiego w 1929 roku. Przez 21 lat funkcje jego przewodniczącej sprawowała Józefa Szatanik, a od 10 lat na czele stoi Katarzyna Ziółkowska-Bytyń. W 2001 roku przy kole powstał zespół muzyczny Alebabki, który istnieje do dziś. KGW w Łubiance liczy obecnie 100 członkiń.

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonuje blisko 800 kół gospodyń wiejskich. W każdej gminie działa od kilku do kilkunastu takich organizacji. Koła zrzeszają średnio po 10-11 członkiń, ale są też takie, w których działa nawet 100 pań. Dzięki ich zaangażowaniu społeczność ma możliwość bliższego poznania tradycji swojego regionu.

[ALERT]1567771033140[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

KtośKtoś

3 0

Trochę słabe, że dajecie zdjęcie innego KGW niż opisane w artykule. Swoją drogą tego dobrze znanego - KGW Bronisław 07:17, 07.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA