W ubiegłą niedzielę zakończyły się badania powierzchniowe w Wierzbiczanach koło Gniewkowa, prowadzone przez Fundację CEBEZ. W ciągu czterech dni znaleziono prawie 260 artefaktów, w tym kilka o sporej wartości historycznej i materialnej.
– Badania stanowiły kontynuację prac rozpoczętych w 2017 roku. Obiektem badań był teren osady użytkowanej od III wieku przed Chrystusem do połowy wieku V oraz cmentarzyska oddalonego od osiedla o niecałe 500 metrów – informuje Marcin Rudnicki, koordynator badań.
Wśród znalezionych przedmiotów było między innymi pięć złotych monet celtyckich oraz niemal 30 monet rzymskich.
– Najliczniejszą grupę znalezisk stanowią fibule (metalowe zapinki do szat), w tym okazy pochodzenia celtyckiego i rzymskiego, a także inne części stroju, takie jak okucia pasów. Na szczególną uwagę zasługują dwa rzymskie pierścienie i srebrny wisiorek w kształcie toporka oraz elementy uzbrojenia: groty broni drzewcowej, ostrogi i brązowa zawieszka do miecza. Osobną grupę stanowią przedmioty znalezione na cmentarzysku. Jednym z nich jest zachowana w całości bransoleta brązowa – opowiada Marcin Rudnicki.
mieeetek 20:18, 25.03.2024
0 7
zwykłe śmieci 20:18, 25.03.2024