To już pewne. Po latach przerwy kolej znów dotrze do uzdrowiska. Znamy szczegóły dotyczące inwestycji. Plany są naprawdę ambitne.
Na portalu Dzień Dobry Toruń pociągach do Ciechocinka pisaliśmy w ostatnich nim czasie wielokrotnie. Regularne połączenia mają zostać uruchomione w grudniu 2025 roku, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.
W sprawie pojawiają się co chwilę nowe wątki. Jak można się było spodziewać, powrót pociągów do Ciechocinka wymaga sporych przygotowań. PKP PLK prowadzi obecnie postępowanie przetargowe na modernizację infrastruktury, w tym wymianę szyn, przebudowę przystanków i regulację sieci trakcyjnej. Równocześnie samorząd województwa kujawsko-pomorskiego przygotowuje przetarg na operatora połączeń.
Zgodnie z deklaracjami władz województwa, połączenia do Ciechocinka będą realizowane co najmniej 8 razy w dni robocze i 10 razy w weekendy. Liczba kursów może wzrosnąć, jeśli samorządy lokalne dołożą się do finansowania przewozów.
- Nie chcielibyśmy poprzestać na wartościach minimalnych, ale ostateczna liczba kursów będzie zależna od budżetu i ofert przewoźników
- tłumaczy w rozmowie z Kolejowym Portalem wicemarszałkini województwa Aneta Jędrzejewska.
[ZT]63635[/ZT]
Władze województwa i PKP PLK myślą o dalszym rozwoju infrastruktury kolejowej w regionie. Jednym z pomysłów jest budowa łącznicy w Aleksandrowie Kujawskim, która umożliwiłaby bezpośredni przejazd pociągów dalekobieżnych do Ciechocinka, bez konieczności zmiany kierunku jazdy.
- Dzięki krótkiej łącznicy pociągi mogłyby kursować do Ciechocinka od strony Włocławka, a nawet Warszawy - wyjaśnia Jędrzejewska.
[FOTORELACJANOWA]12329[/FOTORELACJANOWA]
PKP PLK potwierdza, że analiza budowy nowej łącznicy jest w toku.
- Dostrzegamy potrzebę realizacji dodatkowych prac na linii 245. Analizujemy możliwość budowy nowego połączenia torowego w Aleksandrowie Kujawskim
- mówi w rozmowie z portalem branżowym Przemysław Zieliński z PKP PLK.
Jeśli te plany wejdą w życie, Ciechocinek może zyskać nowe połączenia nie tylko z Toruniem i Bydgoszczą, ale także z Włocławkiem, Warszawą i innymi dużymi miastami.
Choć samorząd i PKP PLK widzą potencjał w dłuższych trasach do Ciechocinka, Ministerstwo Infrastruktury pozostaje sceptyczne. Resort wskazuje, że linia 245 (Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek) ma charakter regionalny i nie jest objęta krajowym planem transportowym.
To oznacza, że na ten moment pociągi do Ciechocinka będą obsługiwane jedynie przez operatorów regionalnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze pociągi wjadą na stację w Ciechocinku już w grudniu 2025 roku.
2 0
To będzie bieda dla taksókarzy jeśli rozwinie się tabor kolejowy, splajtują wszyscy w Aleksandrowie Kujawskim.
Obecnie odbywa się rżnięcie drzew i drzewek wzdłuż szlaku przy mających powstać torach. A jak już wszystko wykończą to nie wiadomo co będzie z obsługą tej drogocennej trasy przez nieudaczników z pkp lub polioregio ?