Zamknij

100 milionów z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. Kto otrzymał te pieniądze?

10:00, 30.03.2024 .
Skomentuj Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się z samorządowcami i przedsiębiorcami, którzy podpisali w czwartek (28 marca) umowy o dofinansowanie projektów w ramach naszego programu operacyjnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łączna wartość zakontraktowanego wsparcia to ponad 100 milionów złotych. 

 - Dofinansowanie na podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej to istotne dla wzrostu gospodarczego naszego województwa projekty, dlatego cieszy nas, że beneficjenci śmiało sięgają po te środki. Biznes na wsi wciąż wymaga wsparcia, dlatego instrument, dzięki któremu możliwe są bezpośrednie dotacje do tego typu działalności, jest właściwym rozwiązaniem

- mówił marszałek Piotr Całbecki. 

Najwyższe przekazane wsparcie (50 mln złotych) trafiło na rewitalizację zabytkowego grudziądzkiego Młyna Górnego i utworzenie w nim instytucji kulturalno-edukacyjnej Młyn Energii. Dawny młyn zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, edukacji i wydarzeniach artystycznych. Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

34 mln złotych to pieniądze na opracowanie tzw. procesu przedsiębiorczego odkrywania, czyli działań na rzecz skoordynowanego wdrażania innowacji w całym regionie. Beneficjentem projektu jest marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju.

Dofinansowanie unijne pozwoli samorządom gminy Lubicz, gminy Płużnica i miasta Brodnicy na stworzenie centrów usług społecznych i klubów samopomocy dla mieszkańców.

Podczas tego samego spotkania z beneficjentami  wręczone zostały również umowy o dofinansowanie na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW) trafią za pośrednictwem lokalnych grup działania do dziewięciorga przedsiębiorców z powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego, tucholskiego i żnińskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 60 do ponad 170 tys. złotych, dotacje dla wszystkich biznesowych beneficjentów to łącznie blisko milion złotych.

Środki PROW umożliwią również zakup sprzętu nagłośnieniowego i montaż klimatyzacji w sali Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury, a nowe place zabaw zyskają mieszkańcy Nakła nad Notecią i Mroczy w powiecie nakielskim.

Zobacz także: 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%