Zamknij

Nielegalne kostki rubika przejęte. Były ZAGROŻENIEM dla dzieci. Na półki nie trafią

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 12:00, 06.08.2023 .
Skomentuj Nielegalne zabawki. Zdjęcie: KAS Nielegalne zabawki. Zdjęcie: KAS

Kujawsko-pomorski oddział Krajowej Administracji Skarbowej przejął nielegalny transport zabawek. Mogły stanowić zagrożenie dla dzieci. 

Funkcjonariusze przechwycili 648 sztuk zabawek, które łamały prawa własności intelektualnej oraz nie spełniały standardów bezpieczeństwa produktu. W trakcie kontroli importowanych z Chin popularnych kostek logicznych, które w licencjonowanej formie znamy jako "Kostki Rubika", pojawiły się podejrzenia, że mogą one naruszać prawa własności intelektualnej. W związku z tym, funkcjonariusze powiadomili właściciela praw autorskich, który potwierdził te naruszenia. Znaczna część zatrzymywanych zabawek to podróbki znanych marek.

- Różnica między produktem oryginalnym, a podrabianym dla doświadczonego funkcjonariusza często jest widoczna gołym okiem. Takie zabawki są wykonane mniej starannie, z gorszej jakości materiałów – stwarzają m.in. ryzyko skaleczenia lub zadławienia się dziecka. Nawet jeśli zabawka pozornie wygląda dobrze, niebezpieczeństwo może kryć się w materiałach, z których została wykonana

- pisze w komunikacie Kinga Błaszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej ustalił, że zatrzymane zabawki nie spełniają wymagań w zakresie bezpieczeństwa produktów. 

KAS informuj, że handel podróbkami, zwłaszcza tymi które nie spełniają norm jakościowych, odbywa się bardzo często na czarnym rynku, z pominięciem płacenia podatków. Za niską ceną takich towarów kryje się także ich gorsza jakość. 

Jak rozpoznać bezpieczne zabawki? 

Wszystkie zabawki, przeznaczone do użytku przez dzieci poniżej 14 roku życia, dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej posiadają certyfikat CE (conformité européenne), który jest widoczny na metce lub opakowaniu produktu. Oznacz on, że produkt został poddany przez producenta odpowiednim testom i spełnia normy europejskie. Uwaga! Chińscy producenci, chcąc obejść przepisy i wykorzystać niewiedze konsumentów, stworzyli swój znak produktowy ze skrótem CE (China Export), który jest łudząco podobny do europejskiego oznaczenia. Warto więc dokładnie przyjrzeć się kupowanym produktom. W europejskim oznaczeniu litery są dalej od siebie rozstawione, a środkowa kreska w literce E jest krótsza od pozostałych. 

Warto zwracać na to szczególną uwagę podczas sezonu urlopowego, w trakcie zakupów na ulicznych straganach z pamiątkami. Jeśli chcemy obdarować czymś dziecko to lepiej udać się renomowanego sklepu z zabawkami. 

Zobacz także:

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

mieeetek mieeetek

2 0

Śmieszne...a chińskie dzieci bawią się takimi zabawkami i żyją.. Tylko że w UE trza zapłacić za certyfikat itd... I głównie o to chodzi.
A jak w rzeźniach przerabia się zdechłe krowy, co pokazywano w tv, to jakoś nikt z tym nic nie zrobił... 16:16, 06.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BB

0 0

Redaktorku, nie istnieje coś takiego jak certyfikat europejski. CE to deklaracja zgodności z dyrektywami UE. Deklaracja, nie certyfikat. To producent wystawia taki dokument, deklaracje. Nikt tego nie wydaje, żaden urząd, żadne laboratorium. 22:14, 06.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%